Polskie atrakcje biją rekordy popularności
Zamek w Chęcinach, świętokrzyskie
Niektóre z polskich atrakcji od lat pojawiają się w turystycznych zestawieniach typu "musisz zobaczyć". Dzięki temu ich popularność, również wśród zagranicznych turystów, wciąż wzrasta. Dla kilku rok 2015 okazał się rekordowy pod względem liczby odwiedzających. Zobaczcie, które polskie atrakcje odwiedziły tłumy.
Niektóre z polskich atrakcji od lat pojawiają się w międzynarodowych zestawieniach typu "musisz zobaczyć". Dzięki temu ich popularność, również wśród zagranicznych turystów, wciąż wzrasta. Dla kilku z nich rok 2015 okazał się rekordowy pod względem liczby odwiedzających. Zobaczcie, które miejsca odwiedziły tłumy.
Ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach *od kwietnia do grudnia 2015 roku odwiedziło 170 tys. osób. - W przyszłym roku mierzymy w co najmniej 200 tys. i mamy powody, by być takimi optymistami - powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski. W kwietniu ub.r. zakończył się trwający dwa lata gruntowny remont średniowiecznej warowni. Jesienią zdecydowano o *wydłużeniu sezonu turystycznego na cały rok. Tylko w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w następującą po nim niedzielę sprzedano ponad tysiąc biletów. W ramach zakończonych prac remontowych zagospodarowano m.in. dziedziniec, wytyczono alejki oraz oddano do dyspozycji zwiedzających czworoboczną zachodnią wieżę, z której roztacza się piękny widok na zachodnią część Gór Świętokrzyskich. Pod koniec grudnia świetną promocję ruinom zapewniła pogoda i rzadko spotykana przejrzystość powietrza - z punktów widokowych na zamku doskonale widoczne były oddalone o ok. 180 km w linii prostej Tatry. Widoczne były m.in. szczyty leżące po słowackiej stronie, m.in.
Gerlach.
Zamek Królewski w Chęcinach pełnił w średniowieczu, a także w późniejszych epokach, rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. Na zamku mieszkały m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda Heska, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, według legendy zgromadziła tam też swój majątek małżonka Zygmunta Starego, królowa Bona. Najazd Szwedzki w 1707 roku uważa się za koniec czasów świetności budowli.
Źródło: PAP/udm