MiastaPolskie miasta na Marsie już od 40 lat

Polskie miasta na Marsie już od 40 lat

Polskie miasta na Marsie już od 40 lat
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | HelenField

Jeśli myślisz, że Grójec, Puławy, Puńsk i Rypin to miasta w Polsce, to masz rację i jednocześnie się mylisz. Jak to? Takie nazwy noszą też kratery znajdujące się na powierzchni Marsa. Nie wiedział o tym jeden z uczestników programu "Milionerzy" - by poprawnie odpowiedzieć na pytanie o te miejsca zużył wszystkie trzy koła ratunkowe.

Marsjańskie kratery mają nazwy pochodzące od znanych naukowców i autorów science fiction. Te, które mają średnicę mniejszą niż 60 km otrzymały nazwy miast. I tak na Czerwonej Planecie mamy wspomniane już Grójec, Puńsk, Rypin i Puławy. Trzy pierwsze swoje nazwy zyskały decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 1976 roku, a ostatni w 1979 roku. Ciekawskich pewnie zainteresuje fakt, że na Marsie jest także krater, który nazywa się Skłodowska, oczywiście od polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie.

1 / 4

Puńsk

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Piotrus

Najmniejszy jest Puńsk, którego średnica mierzy 11,6 km. Miasto, od którego ten krater wziął nazwę leży w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. W Puńsku mieszka wielu litewskich twórców ludowych, dlatego kultura tego kraju jest tam bardzo silnie kultywowana. W różnych częściach miasta można podziwiać piękne kapliczki oraz spróbować lokalnych specjałów, np. chleba i sękacza.

2 / 4

Rypin

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Średnica marsjańskiego krateru noszącego nazwę Rypin to 18,18 km. Pierwsze wzmianki o tym prawdziwym Rypinie pojawiły się w 1065 roku, co czyni go jednym z najstarszych polskich miast. Leży we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, na szlaku wiodącym z Kujaw na Warmię i z Pomorza na Mazowsze. W Rypinie można zobaczyć urokliwe kamieniczki z przełomu XIX i XX w., fragmenty muru obronnego czy piękną drewnianą Kaplicę św. Barbary. Turyści chętnie zwiedzają tu Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, przy którym aktywnie działa bractwo rycerskie.

3 / 4

Grójec

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Piotr Dworzecki

Grójec na Marsie ma średnicę 39 km i tyle o nim wiemy. Ten w Polsce, leży 45 km na południe od Warszawy, a jego okolice są najważniejszym polskim regionem uprawy i przetwórstwa jabłek. Owocowe sady ciągną się aż po horyzont i chociażby, dlatego warto odwiedzić te rejony. W miasteczku zachowało się wiele klasycystycznych budowli – ratusz z 1821 roku i dawne kramy targowe i późnogotycki kościół św. Mikołaja z dzwonnicą z 1889 r.

4 / 4

Puławy

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY | Krzysztof Kosowski

Największy z polskich kraterów na Marsie – Puławy – ma średnicę 51,5 km. Miasto w województwie lubelskim leży na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. Jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest do końca jasne, ale jedna z legend mówi, że Zawisza Czarny zmęczony podróżą zatrzymał się w osadzie, aby odpocząć. Kiedy usiadł na ławce, ta pod jego ciężarem złamała się na dwie równe części. Rycerz wtedy krzyknął: "A niech to będzie pół ławy!" Na miejscu znajdują się bardzo wartościowe i piękne zabytki, które są pozostałością po burzliwej historii miasta. Wszystkie są w kompleksie pałacowo-parkowym, w pobliżu skarpy wiślanej. Najbardziej okazały jest Pałac Czartoryskich, otoczony przez rozległy park krajobrazowy. Uwagę przykuwają też Świątynia Sybilli i Dom Gotycki.

kosmosmarsmilionerzy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)