MiastaPolskie perełki 2016 roku - ranking TripAdvisora

Polskie perełki 2016 roku - ranking TripAdvisora

Polskie perełki 2016 roku - ranking TripAdvisora
Źródło zdjęć: © Darios - Shutterstock

Miliony użytkowników największego portalu turystycznego - Trip Advisor - wybrały najciekawsze miejsca w Polsce. Rezultat zaskakuje. Sprawdź, co znalazło się w pierwszej dziesiątce, a jakich topowych atrakcji zabrakło.

Miliony użytkowników portalu turystycznego Trip Advisor wybrały najciekawsze miejsca w Polsce. Rezultat zaskakuje. Sprawdź, co znalazło się w pierwszej dziesiątce, a jakich topowych atrakcji zabrakło.

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka zamek w Malborku. Obiekt został zbudowany w XIII wieku przez krzyżaków, podczas tzw. krucjat północnych, których celem było nawrócenie na chrześcijaństwo pogan, zamieszkujących tereny Prus i Litwy. Początkowo swoją siedzibę mieli tam komturowie, a następnie wielcy mistrzowie krzyżaccy, którzy przenieśli się do Marienburga (historyczna nazwa miasta) z Wenecji. Obecnie Malbork uznawany jest za największy na świecie zamek wykonany z czerwonej cegły, dzięki czemu znalazł się na liście UNESCO. Każdego roku w rocznicę bitwy na zamku odbywa się impreza Oblężenie Malborka.
ir/ik/wg

1 / 9

9. Kościół Pokoju - Świdnica

Obraz
© CCat82 - Shutterstock

Kościół Pokoju w Świdnicy to największa barokowa świątynia na świecie. Jest bazyliką zbudowaną na planie krzyża, w technice szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony jest masą z gliny i słomy). Architekci uważają, że to fenomen, iż mimo nietrwałych materiałów budynek stoi już ponad 350 lat, zadziwiając wytrzymałością konstrukcji. Obiekt znajduje się na liście UNESCO. Mieści się tu parafia ewangelicko-augsburska.

2 / 9

8. Rynek Starego Miasta - Warszawa

Obraz
© S-F/Shutterstock
3 / 9

7. Wrocławskie krasnale

Obraz
© Renato Seiji Kawasaki - Shutterstock

Na wrocławskich ulicach mieszka blisko 300 krasnali i ciągle wprowadzają się nowe. Mają ok. 30 cm wysokości i ważą po blisko 5 kg. Spotkać je można niemal na każdym rogu. Twórcami tej nietypowej atrakcji turystycznej są artyści z całej Polski, a opiekunami - instytucje publiczne, firmy i osoby prywatne.

4 / 9

6. Katedra Wawelska - Kraków

Obraz
© S-F/Shutterstock

Użytkownicy Trip Advisora docenili także katedrę Wawelską. Jej historia sięga głębokiego średniowiecza, a w obecnym kształcie powstała w połowie XIV w. Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Spoczywają tu także członkowie rodzin królewskich, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

5 / 9

5. Zamek Królewski na Wawelu - Kraków

Obraz
© MgMac3 - Shutterstock

Wzgórze Wawelskie wraz z zamkiem królewskim to obowiązkowe miejsce pielgrzymek turystów odwiedzających Kraków. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie oraz skarbiec koronny i zbrojownia.

6 / 9

4. Kościół Mariacki - Kraków

Obraz
© S-F/Shutterstock

Na liście nie mogło także zabraknąć jednej z największych atrakcji Krakowa - kościoła Mariackiego. Położony w północno-wschodniej części rynku głównego był budowany pomiędzy XIII a XV wiekiem. Gotycka budowla z dwiema charakterystycznymi wieżami to obowiązkowy punkt wizyty w dawnej stolicy Polski.

7 / 9

3. Rynek Główny - Wrocław

Obraz
© Pablo77 - Shutterstock

Rynek główny we Wrocławiu wytyczono na planie prostokąta o wymiarach 213 na 178 m. Należy do najbardziej okazałych w Europie. Stoi przy nim największy ratusz w Polsce, a także liczne kamienice w najróżniejszych kolorach. Budynki przy rynku pochodzą z różnych epok - można tu zobaczyć wiele stylów architektonicznych.

8 / 9

2. Fabryka Oskara Schindlera - Kraków

Obraz
© Agnes Kantaruk - Shutterstock

Na drugim miejscu znalazła się fabryka Oskara Schindlera w Krakowie, która została założona w 1937 roku. Produkowano tu wyroby emaliowane i blaszane. Po dwóch latach została przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera, który zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów. Zostali oni wpisani na słynną listę Schindlera i uratowani od zagłady. Obecnie znajdują się tu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej.

9 / 9

1. Rynek Starego Miasta - Kraków

Obraz
© De Visu - Shutterstock

Pierwszym miejscem uhonorowano rynek główny w Krakowie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to u zbiegu 11 ulic wytyczono regularny, 4-hektarowy kwadratowy plac, będący obecnie jednym z największych w Europie. Przez rynek wiedzie droga królewska, prowadząca od bramy Floriańskiej przez stare miasto i Okół na zamek Królewski na Wawelu. Znajdują się tu m.in. kościół Mariacki, Sukiennice i wieża Ratuszowa.
ir/ik/wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)