Trwa ładowanie...

Pomorze Zachodnie – 8 miejsc, które musisz poznać

Pomorze Zachodnie to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie i czystych ekologicznie regionów Polski. Turyści przyjeżdżają tutaj rozkoszować się 185-kilometrowym pasem Wybrzeża Bałtyku, który przyciąga piaszczystymi plażami, klifowymi brzegami i wydmami porośniętymi sosnowymi lasami.Osoby lubiące aktywny wypoczynek znajdą tutaj wiele szlaków turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej. Jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w okolicy województwa zachodniopomorskiego? Zobaczcie sami!

Pomorze Zachodnie – 8 miejsc, które musisz poznaćŹródło: Materiały prasowe, fot: bornesulinowo.info
d2ilfuh
d2ilfuh

Barlinek
Barlinek oferuje urlopowiczom komfortowe hotele i świetną gastronomię. Zwiedzających z pewnością zachwycą przepiękne krajobrazy Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. 32 jeziora, oczka wodne, ruczaje, jary, doliny i strumyki...To wszystko znajdziemy w tej Europejskiej Stolicy Nordic Walking, która zachęca do skorzystania z kompleksowej oferty. Turyści mogą liczyć na 7 tras, kompetentnych instruktorów, szkolenia, a także na liczne atrakcyjne imprezy. Oprócz pokonywania szlaków miejskich, rowerowych, pieszych, wodnych i konnych w Barlinku warto zobaczyć Rynek Miejski, fontannę z figurą dziewczynki z gąsiorem, kamieniczki mieszczańskie, zabytkowe kąpielisko w stylu alpejskim z 1927 roku, a także Dom Emanuela Laskera – szachowego mistrza świata.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: brzozakrolewska

Borne Sulinowo
Położone jest niedaleko Szczecinka, nad dużym Jeziorem Pile i nieco mniejszymi zbiornikami wodnymi. To niewielkie miasteczko było niegdyś radziecką bazą wojskową, stąd obecność takich zabudowań jak Dom Oficera, Willa Guderiana, dawny szpital wojskowy, czy Tankodrom, wokół którego odbywają się coroczne zloty pojazdów militarnych. Miejscową atrakcją jest także podwodny las, czyli część wyspy, która zapadła się do jeziora, tworząc tym samym niecodzienny obrazek. Wczasowicze mają do dyspozycji również Wypożyczalnię Sprzętu Pływającego, oferującą trasy kajakowe po jeziorach i rzekach, noclegi, biesiady przy ognisku oraz imprezy na świeżym powietrzu. Czego można chcieć więcej?

Stepnica
Dostać się do niej można za pomocą jachtu albo statku dzięki 4 przystaniom żeglarskim. Przepływająca przez gminę rzeka Gowienica, pełna powalonych drzew i meandrów stanowi raj dla wędkarzy, a pokonanie jej – prawdziwe wyzwanie dla kajakarzy. Warto wspomnieć, że w Gminie Stepnica występuje największe skupisko orła bielika w Europie, który doskonale zadomowił się na tym obszarze. Miejscowość słynie z portu rybackiego, dzięki czemu mieszkańcy nie mają problemu z zakupem świeżych ryb. Przybywający tutaj turyści powinni więc skosztować potraw z węgorza, sandacza lub leszcza, a także zwiedzić 42-metrową wieżę widokową na górze Zielonczyn, z której rozpościera się cudowny widok na krajobraz Puszczy Goleniowskiej.

Wakacyjny urlop, czyli jak skutecznie odpocząć:

Kamień Pomorski
To miejscowość uzdrowiskowa, która mieści się nad samym brzegiem Zalewu Kamieńskiego, gdzie znajdziemy wiele gatunków ptactwa wodnego i błotnego w postaci perkozów, mew, łabędzi, czapli, bocianów, kormoranów i żurawi. Miejsce to słynie także z jednego z najpiękniejszych i najnowocześniejszych portów jachtowych. Mowa tutaj o Marinie Kamieniu Pomorskim, położonej w samym sercu miasta, zwanej perłą Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Macie ochotę na zabieg z wykorzystaniem borowiny lub solanki? Koniecznie zapoznajcie się z ofertą Uzdrowiska Kamień Pomorski, które leczy schorzenia reumatyczne oraz choroby układy krążenia. Dodatkową atrakcją może być Muzeum Kamieni, bogate w ponad 2 tys. minerałów, łącznie z kamieniami szlachetnymi, meteorytami, a nawet szkieletami dinozaurów.

d2ilfuh

Moryń
Kojarzony jest z Geoparkiem, czyli polodowcową krainą prezentującą dziedzictwo geologiczne. Elementem tego krajobrazu jest także Jezioro Morzycko, należące do najgłębszych jezior w Polsce. Przy zbiorniku wodnym funkcjonuje miejskie kąpielisko z pomostem cumowniczym i widokiem na wypożyczalnię kajaków. Gmina Moryń będzie idealnym wyborem dla miłośników jazdy konnej. Ci, którzy poszukują podwodnych atrakcji mogą zobaczyć wrak radzieckiego myśliwca z czasów II wojny światowej. Turyści ceniący sobie ciszę i spokój w otoczeniu przyrody, wybiorą spacer do lasu w poszukiwaniu grzybów i owoców leśnych. Bogactwo natury uzupełnią cenne zabytki architektoniczne, a także imprezy kulturalno-sportowe. Zwiedzając Moryń, warto pomyśleć o granitowej bazylice romańskiej z XIII wieku, czy parku z 27 gatunkami bluszczu.

cedynia.pl
Źródło: cedynia.pl, fot: cedynia.pl

Cedynia
Położenie gminy między Berlinem, a Szczecinem sprawia, że jest ona często wybieranym miejscem przez mieszkańców obu stron Odry. Ziemia cedyńska kryje w sobie wiele atrakcji, chociażby liczne rezerwaty przyrody: Wrzosowiska Cedyńskie, Rezerwat Bielinek, Dolinę Świergotki – wchodzące w skład Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Są to wyjątkowo malownicze tereny obfitujące w lasy, jeziora, czy rozlewiska rzeczne z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, które zadowolą miłośników pieszych wycieczek oraz amatorów wędkarstwa i grzybiarstwa. Do najciekawszych atrakcji turystycznych należy tutaj Góra Czcibora, Ratusz, Muzeum Regionalne i wieża widokowa, z której roztacza się wyjątkowa panorama miasta i zapierający dech w piersiach widok na Cedyńskie Żuławy.

Ińsko i Pojezierze Ińskie
W obrębie gminy znajduje się 10 jezior, z czego największym jest właśnie Jezioro Ińsko, będące idealnym terenem dla rozwoju kajakarstwa, sportów wodnych, czy wędkarstwa. Większą część gminy zajmuje jednak Park Krajobrazowy z licznymi rezerwatami i szlakami turystycznymi. Warto przypomnieć, że Jezioro Ińsko jest jednym z najpopularniejszych w województwie zachodniopomorskim miejsc do nurkowania. Turyści chętnie wybierają ten zbiornik ze względu na łatwy dostęp, dobrą widoczność pod wodą, a także bogatą florę i faunę. Na północno-wschodnim brzegu Ińska mieści się rezerwat Kamienna Buczyna, gdzie żyje rzadki w Polsce skorupiak, będący reliktem epoki lodowcowej. Atrakcją dla urlopowiczów są liczne zatoki, półwyspy i wyspy spotykane na szlakach.

cedynia.pl
Źródło: cedynia.pl, fot: cedynia
d2ilfuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ilfuh