Trwa ładowanie...
d3dnn7x
d3dnn7x

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva (GYD)

Największe atrakcje
Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva (GYD)
Kraj
d3dnn7x
Baku Airport airport.az

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva od 10. marca 2004 roku nie nosi już nazwy Bina International Airport. Zmieniono wówczas również jego kod IATA, z BAK na GYD. Od stolicy Azerbejdżanu dzieli go 25 kilometrów (a od drogi Baku – Mardakan 1 kilometr). Lotnisko w Baku leży na północny-wschód od miasta.

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva – pobliskie miasta

Nie wolno zapomnieć, że w Azerbejdżanie potrzebne są paszport oraz wiza. Można już skorzystać z systemu ASAN VIZA: uproszczone procedury wydawania wiz elektronicznych uzupełnia możliwość wypełnienia wniosku przez internet. Decyzja zapada w ciągu 3 dni roboczych. Należne 23 dolary opłaca się kartą kredytową bądź debetową, a dokument drukuje się i bierze ze sobą w podróż. Wiza do Azerbejdżanu obowiązuje przy jednokrotnym wjeździe przez 30 dni.

Z portu lotniczego Baku im. Heydara Aliyeva można wszędzie dojechać taksówką. Nie opłaca się korzystać z usług stojących blisko wyjścia ze strefy przylotów Airport Taxi. Należy przejść kawałek na parking przed lotniskiem i dogadać się z oczekującymi kierowcami – opłata wyniesie wówczas nawet 4 razy mniej. Przykładowo transfer z lotniska do centrum Baku (ponad 25 km) kosztować może 24 złote. W ten sposób warto przemieszczać się także do Szuwalanu z pięknym meczetem, Mardakanu z Parkiem Dendrologicznym i umocnieniami lub nieco dalszego Qobustanu z Parkiem Narodowym.

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva – loty z Polski

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva jest największym i najbardziej znaczącym obiektem tego typu w całym Azerbejdżanie oraz na Kaukazie. To łącznie trzy terminale obsługujące ruch pasażerski międzynarodowy (terminale północny i południowy) i krajowy oraz terminal cargo.

Z Polski na lotnisko w Baku nie da się dolecieć żadnym lotem bezpośrednim bez przesiadek. Najlepiej jest wybierać połączenia z tylko jednym postojem i bez konieczności zmiany lotnisk. Ceny lotów z Warszawy z przesiadką do portu lotniczego w Baku w maju i czerwcu zaczynają się już od około 740 złotych od osoby w obie strony. Ceny rosną w sierpniu i raczej nie spadają poniżej 1000 złotych. Warto sprawdzić ceny lotów lub przejazdów do Rygi, a następnie lotów bezpośrednich do Baku liniami Air Baltic.

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva – linie lotnicze i kierunki zagraniczne

Narodowy przewoźnik Azerbejdżanu to Azerbaijan Airlines, a port lotniczy Baku stanowi węzeł numer jeden tych linii lotniczych. To również siedziba Silk Way Airlines, frachtowych linii lotniczych. Na i z portu lotniczego Baku im. Heydara Aliyeva latają takie linie lotnicze, jak rosyjskie Aeroflot i Rossiya Airlines, Air Cairo, Air Baltic, białoruska Belavia, Fly Dubai, Iraqi, Lufthansa, Montenegro Airlines, Nordstar, Qatar Airways, S7, Scat Airlines, Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, Ural Airlines, Utair, Uzbekistan Airlines czy Wizz Air.

Z lotniska w Baku mona także polecieć do Nakhchivan i Ganja, innych azerskich portów lotniczych. W kraju przydatna okazuje się znajomość języka rosyjskiego, a nawet tureckiego.

Port lotniczy Baku im. Heydara Aliyeva (GYD)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 loty to ok. 5 godzin (nie licząc przesiadki w Budapeszcie lub Kijowie; w Rydze to 20 minut więcej, w Stambule do 50 minut więcej) / samochodem – ok. 1 dzień i 16 godzin

Strefa czasowa

UTC±04:00

Waluta

Nowy manat/AZN (1 manat = 2,32 zł)

Godziny otwarcia

Całodobowe

Orientacyjna odległość

2 553 km samolotem

d3dnn7x
d3dnn7x
d3dnn7x
d3dnn7x