Trwa ładowanie...
d18tzn6

Baku

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Azja, nad Morzem Kaspijskim

Strefa czasowa:

UTC±04:00 (brak czasu letniego)

Waluta:

Nowy manat/AZN (1 manat = 2,32 zł)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Baku posłużyło jako sceneria filmowa dla „Świat to za mało”, filmu o agencie 007. Tutejsze złoża ropy i gazu były źródłem fortuny Alfreda Nobla. Łatwo znaleźć wytchnienie od miejskiego krajobrazu stolicy Azerbejdżanu na jednej z plaż w Baku.

Baku – kiedy lecieć do Baku?

Baku ma subtropikalny klimat. Lato jest suche, gorące, a zima mokra i chłodna. Miasto znane jest z nietypowych, silnych wiatrów, wiejących przez cały rok - w Baku spotykają się północne, zimne khazri oraz południowe, dość ciepłe gilavar. Warto wybrać się w* podróż do Baku samolotem* pomiędzy wiosną a jesienią. Od maja do października średnie temperatury raczej nie spadają poniżej 17° Celsjusza, a opady są znikome. W lipcu i sierpniu jest dość ciepło, około 25° Celsjusza, ale zdarzają się okresy czterdziestostopniowych upałów. Coraz więcej niedrogich linii lotniczych oferuje ten kierunek, a transfer z lotniska do Baku jest łatwo dostępny.

Baku – zabytki i atrakcje

Pustynna okolica nie wyklucza dużej ilości zadbanych parków miejskich, czego doskonałym przykładem jest Baku. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie w tak dobrym stanie zachowały się najstarsze ślady osadnictwa. Co warto zobaczyć w Baku i okolicach?

 • Stare Miasto Iczeri-Szeher z Meczetem Muhammada (Złamaną Wieżą), Meczetem Piątkowym, Pałacem szachów Szyrwanu, Basztą Dziewiczą.
 • Muzeum Historii Azerbejdżanu w rezydencji należącej kiedyś do Zeynalabdina Tagijewa.
 • Świątynię Ognia Ateszgah w Surachanach.
 • Meczet Taza Pir z początku XX wieku.
 • Aleję Szachidów w postaci mauzoleum bohaterów.
 • Muzeum Dywanów, Literatury bądź Miniaturowych Książek.

Baku – lokalne potrawy

Azerbejdżan jest wyjątkowym krajem pod względem klimatu. Na terenie kraju występuje aż 9 z 11 stref klimatycznych, co wyjątkowo sprzyja uprawie roślin oraz hodowli zwierząt. Bezpośrednio przekłada się to na różnorodność tradycji kulinarnych wszystkich regionów kraju. Spożywa się tam dużo ryb, np. jesiotra i bieługę z Morza Kaspijskiego oraz kawior z nich.

Po obiedzie bądź kolacji w Baku serwowane są niezwykle słodkie desery z mocną, azerską herbatą. Baku nie należy do tanich miast, a znalezienie noclegu na każdą kieszeń stanowi nie lada wyzwanie. Łatwo natomiast trafić do knajpki z pysznym jedzeniem za niewygórowaną kwotę.

Co warto zjeść w Baku?

 • Kebab z kurczaka, baraniny, ryby, bakłażana lub ziemniaków (kartof kebab). Wysokiej jakości mięso na szabli piecze się nad ogniem i podaje w formie bardziej przypominającej szaszłyk.
 • Dolma – gołąbki mięsne lub warzywne zawinięte w liście winogron.
 • Pilawkasza bulgur bądź ryż z dodatkami.
 • Piti – gęsta zupa z baraniną, ziemniakami i pomidorami.
 • Jyzbyz – dobrze przyprawiona, zapiekana wątróbka z podrobami.
 • Dyushbara – baranie pierożki w rosole.
Baku
Przykładowe ceny

- kawa: od 6 zł,
- krajowe piwo: od 3,50 zł,
- butelka wina: od 30 zł,
- dwudaniowy obiad w restauracji: od 46 zł,
- obiad w McDonald's: 14 zł.

Komunikacja

Komunikacja: Port lotniczy im. Heydara Alijewa, na miejscu metro, autobusy i taksówki

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2 553 km samolotem, 3 006 km samochodem

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18tzn6
d18tzn6
d18tzn6