Trwa ładowanie...

Próbują wrócić do normalności. W Kijowie otwarto część atrakcji

W stolicy Ukrainy powoli czuć powiew normalności. W 70. dniu wojny otwarto dla zwiedzających kompleks cerkiewny i jeden z najcenniejszych zabytków Kijowa - Ławrę Peczerską. Mieszkańcy i uchodźcy mogą też wybrać się do kina czy teatru.

Share
Kijów - 4 maja 2022 r.Kijów - 4 maja 2022 r.Źródło: Getty images, fot: SOPA Images
d13n6c2

Ukraińskie biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach po Kijowie wznowiło działalność, gdyż pojawiło się zainteresowanie tym rodzajem spędzania wolnego czasu. Według pracowników biura może to się wiązać z obecnością w stolicy ok. 37 tys. uchodźców, którzy próbują w ten sposób powrócić do normalności i jak tylko się da zapomnieć o wojnie.

Ławra Peczerska

Otwarto wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Ławrę Peczerską, a zwiedzający mogą wejść do soboru katedralnego i licznych cerkwi znajdujących się na terenie ławry oraz na Wielką Dzwonnicę, której wysokość sięga 96,5 m.

Dolna część ławry, gdzie się znajdują Bliskie i Dalekie Pieczary, była już częściowo otwarta, gdyż na jej terenie mieści się klasztor prawosławny. Zawiera m.in. liczne przejścia, w tym podziemne oraz jaskinie, które niegdyś były zamieszkane przez mnichów. Co ciekawe, ich szczątki do dziś są tu przechowywane w stanie zmumifikowanym.

Ławra Peczerska Adobe Stock
Ławra Peczerska Źródło: Adobe Stock, fot: Maxym Marusenko/NurPhoto

Kina i teatry w Kijowie otwarte

W Kijowie otwiera się także coraz więcej kin i teatrów. Ze względu na godzinę policyjną, która się zaczyna o godz. 22, spektakle zaczynają się o godz. 17, a czasem nawet o 15.

d13n6c2

W kinach można obejrzeć filmy, które były pokazywane przed początkiem rosyjskiej agresji. Nowsze produkcje mają wejść na ekrany na przełomie maja i czerwca.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Kijowie

Od 16 maj wznowione zostaną opłaty za korzystanie z komunikacji miejskiej. Od początku wojny przejazd nią jest bezpłatny. Metro w stolicy pełni funkcję podwójną – komunikacji miejskiej i schronu, do którego wejście jest możliwe wyłącznie po okazaniu dowodu osobistego.

Od środy w Kijowie otworzyły się także toalety publiczne, które zostały zamknięte 24 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rakiety nad Kijowem. "Pozdrowienia" z Moskwy Putina?

d13n6c2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d13n6c2
d13n6c2