Trwa ładowanie...
Gdańsk
HSZ
23-11-2022 12:10

Przewodnik oprowadzi wycieczki i posprząta toalety. Taki mają pomysł w Gdańsku

Muzeum Gdańska szuka pracownika na stanowisko opiekun ekspozycji - przewodnik muzealny. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że ta osoba ma nie tylko oprowadzać gości po wystawach, ale również dbać o czystość toalet.

Gdańsk Gdańsk Źródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik
d49bl77
d49bl77

Z ogłoszenia możemy się dowiedzieć, że Muzeum Gdańska szuka na stanowisko opiekun ekspozycji - przewodnik muzealny osoby, która zna język angielski w zakresie podstawowym, jest chętna, aby zdobyć wiedzę z zakresu historii Gdańska i prezentowanych w placówce wystaw, oraz ma umiejętności potrzebne do wystąpień publicznych. Wykształcenie wyższe (ani nawet średnie) nie jest wymagane.

Nowy pracownik może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3490 zł brutto. Powinien być również dyspozycyjny, bo praca możliwa jest we wszystkie dni tygodnia, w godz. od 8 do 20. Jak się okazuje, największe kontrowersje wzbudził jednak zakres obowiązków.

Przewodnik ma sprzątać toalety

Muzeum Gdańska poinformowało, że do podstawowych obowiązków opiekuna ekspozycji - przewodnika muzealnego będzie należało nie tylko oprowadzanie gości po wybranych oddziałach muzeum czy nadzór nad eksponatami, ale również sprzątanie sal wystawowych i sanitariatów. Wywołało to spore poruszenie w środowisku przewodników.

- Jak do muzeum przyjdzie wycieczka, którą trzeba oprowadzić po wystawie, to przewodnik będzie kazał im czekać, bo ma jeszcze kible do sprzątnięcia? - ocenia na łamach "Gazety Wyborczej" licencjonowany przewodnik z Gdańska, który chce pozostać anonimowy. - Rozumiem, że kultura ma pod górę z pieniędzmi, ale to, co próbuje zrobić muzeum, to jest kuriozum. Mamy nadzieję, że treść ogłoszenia jest błędem i że Muzeum Gdańska szybko się z tego wycofa - dodaje.

d49bl77

Podobne zdanie mają jego koleżanki i koledzy z branży. "To wydaje się jakimś beznadziejnym żartem...", "Na pewno to sprzątanie sanitariatów to będzie to, co przyciągnie tłumy" - czytamy w komentarzach przytoczonych przez "GW".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gotycka sensacja w gdańskim kościele. Dominikanin: elektryzujące odkrycie

Muzeum Gdańska komentuje

Do zarzutów odniosło się samo muzeum. Jak zauważyła, jego przedstawicielka - Alicja Bittner - placówka nie zatrudnia zewnętrznej firmy sprzątającej. - Pracownik na tym stanowisku przygotowuje kompleksowo salę i oddział, w którym pracuje, do obsługi odwiedzającego, również dbając o czystość w miejscach poza ekspozycją, jak kasy czy toalety, z których korzystają zwiedzający - wyjaśniła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

d49bl77

Jak dodała, żaden z obowiązków opiekuna ekspozycji - przewodnika muzealnego nie zajmuje całego czasu pracy, dlatego wachlarz jest tak szeroki. - Dodatkową funkcją, jaką może pełnić pracownik zatrudniony na tym stanowisku, jest oprowadzanie po obiekcie jako przewodnik, w momencie, gdy nie pełni obowiązków opiekuna na ekspozycji. Dlatego przygotowujemy kandydatów na taką możliwość - podsumowała Bittner.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49bl77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d49bl77