Puszcza Kampinoska - odkryj tajemnice parku narodowego
Puszcza Kampinoska to drugi co do wielkości park narodowy w Polsce. Leży na północny zachód od Warszawy, w pradolinie Wisły. W tym wyjątkowym miejscu znajduje się aż 350 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych. Podczas spaceru można natknąć się m.in. na łosie. Warto też patrzeć pod nogi by nie nadepnąć na żmiję. Ale Kampinos to nie tylko spotkanie z naturą. Na miejscu można odkryć także wiele śladów historii.
Puszcza Kampinoska to drugi co do wielkości park narodowy w Polsce, który istnieje od 1959 roku. Leży na północny zachód od Warszawy, w pradolinie Wisły.
Podwarszawski bór zachwyca przyrodą na każdym kroku. Ma urozmaicony krajobraz, ale dominują dwa kontrastujące ze sobą elementy - wydmy i bagna. W tutejszych lasach przeważa sosna nad drzewami liściastymi. Niektóre drzewa mają powyżej 200 lat i sięgają nawet 28 metrów wysokości, przy 2,5-metrowym obwodzie. Kampinoskie wydmy tworzą jeden z najbardziej interesujących kompleksów wydm śródlądowych w Europie.
W tym wyjątkowym miejscu znajduje się aż 350 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych. W sezonie zimowym, jeśli pokrywa śnieżna jest wystarczająca, Puszcza Kampinoska jest niezłym terenem dla turystów wykorzystujących narty biegowe.
Podczas spaceru po parku można natknąć się m.in.: na łosie (które są symbolem puszczy), bobry, jelenie czy dziki. Warto też patrzeć pod nogi, by nie nadepnąć na żmiję. Ale Kampinos to nie tylko spotkanie z naturą. Na miejscu można odkryć także wiele śladów historii.
Do parku można wejść z kilku stron. Adresy parkingów i szczegóły dojazdu znajdują się na stronie internetowej www.kampinoski-pn.gov.pl.
Jakie jeszcze zwierzęta można tu spotkać, gdzie spacerować i jakie tajemnice kryje park - dowiesz się z filmu, który przygotowała Alicja Grabowska.
ir/wg