Trwa ładowanie...
dlholr6

Ratusz we Wrocławiu

Największe atrakcje
Ratusz we Wrocławiu
Kraj
Region
iStock
Źródło: iStock

Ratusz we Wrocławiu to słynny zabytek w stylu gotyckim. Jest budowlą historyczną, która przetrwała do naszych czasów od XIII wieku. Przez setki lat służył jako siedziba władz miejskich i wrocławskiego sądownictwa.

Historia ratusza we Wrocławiu

Wrocławski ratusz, mimo kilkusetletniej historii, jest bardzo dobrze zachowany. Wymurowany został z cegły i piaskowca. Obecnie ma dwie kondygnacje. Według źródeł historycznych najstarsza część budowli, consistorium (łac. miejsce zgromadzeń), powstała w 1299 roku. Nie jest ona widoczna z zewnątrz. Przylegają do niej wieże, które można zobaczyć od strony zachodniej. Północno-wschodnia część dobudowana w XIV wieku, czyli praetorium (łac. siedziba przywódców), nosi cechy stylu romańskiego.

Ratusz już w średniowieczu ulegał dynamicznej rozbudowie – powstawał łącznie przez 250 lat. Dołączono do niego m.in. Salę Sądową, Salę Wielką, Salę Książęcą, Izbę Rady i Ławy, a także kaplicę z ołtarzem i cały trakt południowy z podpiwniczeniem. Sala Wielka, o powierzchni ponad 650 metrów kwadratowych, do dziś uchodzi za najbardziej reprezentacyjne wnętrze na Śląsku. Architekturę ratusza we Wrocławiu podkreślała niegdyś dekoracja malarska, która istniała do lat 80. XIX wieku.

Wewnątrz budowli znajdują się dwa dziedzińce. Najwyższym punktem wrocławskiego ratusza jest wieża zegarowa nakryta renesansowym hełmem. Godzinę wybija w niej najstarszy dzwon zegarowy w Polsce, pochodzący z 1368 roku.

Stary Ratusz we Wrocławiu przestał już być siedzibą władz miasta. Już w I połowie XIX wieku radni przenieśli się do Nowego Ratusza, który został zbudowany w bezpośrednim sąsiedztwie tego zabytku architektury.

Ciekawostki o ratuszu we Wrocławiu

Wiekowy ratusz we Wrocławiu nie był wcale pierwszym budynkiem, jaki pojawił się na rynku. Wcześniej powstał tam Dom Kupców, zwany także Sukiennicami. Został on jednak zburzony w XIX wieku. Co ciekawe, to właśnie we wrocławskim ratuszu przechowywano klucze do bram miasta. Były strzeżone przez kanclerza rady miejskiej, który trzymał je w swoim mieszkaniu. To zaś mieściło się w jednej z izb ratusza.

Miłośników historii zainteresować może również fakt, że sutereny pod Izbą Rady służyły niegdyś jako cele więzienne. Każda z nich miała swoją nazwę, np. „Cierpliwy Hiob”, „Bocianie gniazdo” i „Pusta sakiewka”.

Piwnice w środkowej części zyskały zupełnie inne przeznaczenie. W 1332 roku otwarto tam pijalnię piwa, która była pierwszym lokalem gastronomicznym w całej Europie. Piwnica Świdnicka funkcjonuje do dziś i stanowi jedną z atrakcji Wrocławia.

Ratusz Wrocław – zwiedzanie

Ratusz we Wrocławiu jest dostępny dla zwiedzających od środy do niedzieli. Mieści się tutaj Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, czyli filia Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wystawy stałe, które można obejrzeć w ratuszu, to: Galeria Sławnych Wrocławian, Arcydzieła Wrocławskiego Złotnictwa i Dzieje Starego Ratusza we Wrocławiu.

We wrocławskim ratuszu organizowane są też wystawy czasowe. Jak dotąd prezentowano tam m.in. dzieła Salvadora Dalego, Andy’ego Warhola czy Joana Miró.

Ratusz we Wrocławiu
Godziny otwarcia

– środa–sobota: 10.00–17.00
– niedziela: 10.00–18.00

Ceny biletów

Na wystawy stałe wstęp wolny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlholr6
dlholr6
dlholr6