Trwa ładowanie...
d2mvqv2

Rekord na kolei. Takiego ruchu nie było od 15 lat

Prawie 304 mln pasażerów przewiozła kolej w ubiegłym roku. To najlepszy wynik od 15 lat. Rok 2017 był również rekordowy w przewozach towarowych. Zanotowano wzrost zarówno w masie towarów, jak i w pracy przewozowej czy eksploatacyjnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie modernizacje linii kolejowych.
Wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie modernizacje linii kolejowych. (PAP)
d2mvqv2

- Rosnąca liczba pasażerów to niewątpliwy dowód, że Polacy chętnie wracają na kolej. Oferta coraz lepiej odpowiada potrzebom podróżnych. Wygodne, nowe lub zmodernizowane pociągi, krótsze czasy przejazdu, odpowiednie ułożenie rozkładu oraz nowe, przyjaźniejsze dworce – to zachęca do podróżowania – podsumowuje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Z raportu UTK wynika, że w minionym roku przewoźnicy pasażerscy wykonali pracę eksploatacyjną na poziomie 162,3 mln pociągokilometrów. A co to konkretnie oznacza? Pociągi przejechały o ok. 2,3 mln km więcej niż rok wcześniej (wartość ta wzrosła o 1,4 proc.)

Infogram/utk.gov.pl

Wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie modernizacje linii kolejowych. W drugiej połowie 2017 r. na wielu odcinkach rozpoczęły się inwestycje. Jak informuje UTK, wpłynęły one w niewielkim stopniu na zakłócenie ruchu pasażerskiego. "Niektóre remonty wymagają całkowitego zamknięcia linii, np. z Warszawy Zachodniej do Grodziska Mazowieckiego. Prowadzone są również gruntowne modernizacje głównych ciągów komunikacyjnych jak w przypadku odcinka linii kolejowej E20 Poznań – Warszawa. Jednak mimo tych zamknięć rok 2017 okazał się dużo lepszy od 2016" - czytamy w raporcie UTK.

d2mvqv2

Rok 2017 był wyjątkowy także w przewozach towarowych. Masa przewiezionych towarów jest najwyższa w ciągu ostatnich 5 lat. Średnia odległość przewozu jednej tony pozostała na zbliżonym poziomie do roku ubiegłego i wyniosła 228,5 km. Przez cały ubiegły rok wzrost przewiezionej masy wyniósł 7,9 proc. (z 222,2 mln ton w 2016 r. do 239,9 mln ton w 2017). – Od kilku lat w przewozach towarowych można było obserwować stagnację, a nawet delikatne spadki masy przewiezionych towarów. Dlatego rok 2017 był wyjątkowy, bo mogliśmy zaobserwować wzrosty także w przewozie towarów – komentuje Ignacy Góra, Prezes UTK.

Polacy pokochali kolej:

Szczegółowe statystyki dotyczące ruchu kolejowego UTK będzie publikował sukcesywnie w pierwszym kwartale 2018 r. Pełne dane zostaną przedstawione w "Sprawozdaniu z funkcjonowania rynku transportu kolejowego w 2017 r.", które ukaże się do końca lipca tego roku.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

d2mvqv2

Podziel się opinią

Share

d2mvqv2

d2mvqv2