Religia
Na obszarze Bośni i Hercegowiny występują obok siebie dwie największe religie świata: islam (40% wyznawców) i chrześcijaństwo. Podział religijny zazwyczaj idzie w parze z narodowością – Bośniacy są muzułmanami, Serbowie prawosławnymi, a Chorwaci katolikami.
Na obszarze Bośni i Hercegowiny występują obok siebie dwie największe religie świata: islam (40% wyznawców) i chrześcijaństwo – prawosławni (31%) i katolicy (15%); pozostali stanowią 14%. Podział religijny zazwyczaj idzie w parze z narodowością – Bośniacy są muzułmanami, Serbowie prawosławnymi, a Chorwaci katolikami.
Muzułmanie w przeważającej części należą do sunnitów. Genetycznie i etnicznie są pochodzenia słowiańskiego, często częściowo tureckiego, a nierzadko jednocześnie i żydowskiego, niemieckiego etc. Islam pojawił się w XV w. wraz z przy¬byciem Turków. Wkrótce po podboju występowały obok siebie: bogomilizm, katolicyzm, prawosławie, islam i judaizm. Nigdy nie odnotowano znaczących konfliktów na tle religijnym. Muzułmanie nie uznają czynnego nawracania czy przymusu w tej kwestii. Osmanie rzeczywiście okazali się tolerancyjni, a islamizacja Bośni była powolnym, długotrwałym i oddolnym procesem. Islam niósł ze sobą cywilizacje typu miejskiego, co widoczne jest po dziś dzień. To Muzułmanie, w przeciwieństwie do Serbów, tradycyjnie zamieszkują ośrodki miejskie.
Serbowie to w 99% wyznawcy wiary prawosławnej. Najczęściej ludność etnicznie serbska to bardzo dawni osadnicy, przesiedleńcy z czasów tureckich lub z okresu po II wojnie światowej.
Wśród Chorwatów 88% to katolicy. Jest to jeden z najwcześniej schrystianizowanych narodów w Europie, pomimo niesprzyjających okoliczności zawsze wierny Rzymowi. Chorwacka ludność katolicka zamieszkuje Hercegowinę. Znajduje się tam sławne na cały świat miejsce pielgrzymek – Medjugorie. Ten ośrodek kultu, w którym według świadków do dzisiaj objawia się Matka Boska, stanowi ważny element religijności Chorwatów.
_ Źródło: Bezdroża _