Rezerwat Biała Woda
Kraj |
Rezerwat Biała Woda to najczęstsza, obok Wąwozu Homole, przyczyna przyjazdu do malowniczo położonej wsi Jaworki. Skalisty wąwóz znajduje się w Małych Pieninach, na wysokości 600-800 metrów powyżej poziomu morza. Otaczają go praktycznie pionowe ściany skalne, sprawiające niesamowite wrażenie. W pobliskiej Szczawnicy każdego roku tłumy turystów z całej Europy wypoczywają na najdłuższej polskiej promenadzie nad Grajcarkiem czy szaleją na zjazdowych trasach narciarskich.
Rezerwat Biała Woda - historia
Utworzony w 1963 roku krajobrazowy Rezerwat Biała Woda w Jaworkach o powierzchni przeszło 33 hektarów usytuowany jest w Obniżeniu Orawsko-Podhalańskim. Ta urokliwa pienińska dolina Biała Woda była kiedyś oddzielną miejscowością. Decyzję założenia rezerwatu umotywowano potrzebą ochrony unikalnego krajobrazu z niepowtarzalnymi formacjami skalnymi oraz stopniowo zanikającymi na świecie okazami roślin.
W Rezerwacie Biała Woda zajdziemy śliczną dolinę i rozległy Wąwóz Międzyskały. Można wzdłuż nich spacerować całą rodziną, podziwiając szumiące wody wąskich Potoku Biała Woda oraz Potoku Brysztańskiego i piękną przyrodę. Wody potoków toczą się rzeźbionym przez stulecia korytem rynnowym w litej skale z wapienia. Progi oraz kaskady leżą na wielu uskokach tektonicznych. Jest tu także pieszy żółty szlak turystyczny, którym dojdzie się od Jaworek aż do Przełęczy Rozdziela. Dla komfortu turystów rozmieszczono tutaj również ławeczki, na których warto odpocząć po trudach wędrówki. Trasy są dość dobrze oznakowane z licznymi tablicami informacyjnymi. W bezpośrednim sąsiedztwie tej atrakcji turystycznej prowadzony jest wypas lokalnych stad owiec. To pastwiska prywatne oraz przynależne do Państwowego Funduszu Ziemi.
Rezerwat Biała Woda - atrakcje
Natura stworzyła na terenie Rezerwatu Biała Woda bogatą rzeźbę terenu oraz malowniczo położony wodospad. Są tutaj również turnie, z których ta najbardziej znana, Smoległowa Skała, ma 80 metrów wysokości. Kolejna turnia to Bazaltowa Skała, o charakterystycznym, czarno-zielonym zabarwieniu, świadczącym o jej wulkanicznym pochodzeniu (to uznany obecnie pomnik przyrody). Przypadkowo porozrzucane bloki skalne z niejednorodnego wapienia zdobią całą okolicę rezerwatu.
Niedaleko potoku wzniesiono kapliczkę, często pojawiającą się na pamiątkowych fotografiach turystów ze Szczawnicy i okolic. Ma ona murowaną konstrukcję oraz ciekawy dach z drewna w kształcie przypominającym cebulę. Urozmaicone okoliczne formy skalne to przede wszystkim jurowe oraz kredowe wapienie w interesujących kształtach, uformowane przez naturę. Roślinność także się wyróżnia: w Rezerwacie Biała Woda zobaczymy chociażby rozległe naskalne murawy, półnaturalne drzewostany z dominującymi jodłami i bukami, a także unikalną roślinność wysokogórską, wręcz reliktową.
Czas lotu / jazdy samochodem | Od Warszawy: 5 h 22 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 53 min jazdy |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | PLN |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy: 462 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 117 km |
Komentarze