Trwa ładowanie...

Rosja – nietypowa, szklana plaża

Niemal każdy z nas miał okazję usłyszeć o miejscach, bądź sytuacjach w Rosji, w których prawdziwość można powątpiewać. Jednak w przypadku tej „atrakcji” informacja jest sprawdzona – mowa o szklanej plaży, którą znajdziemy na dalekim wschodzie tego kraju. Jak powstała?

Rosja – nietypowa, szklana plażaŹródło: Shutterstock.com
d4kt87a
d4kt87a

Nietypowa plaża znajduje nad Zatoką Ussuryjską, niedaleko Władywostoku w południowo-wschodniej Rosji. Kiedyś w jej pobliżu znajdowało się wysypisko, na które wyrzucano odpadki z pobliskiej fabryki porcelany, a także inne ceramiczne i szklane przedmioty, takie jak kafelki czy potłuczone butelki po alkoholu. Jednak natura naprawiła to, co zniszczył człowiek i zamieniła ostre fragmenty w gładkie "kamyki".

Zrzut Ekranu / The Siberian Times
Źródło: Zrzut Ekranu / The Siberian Times

Proces szlifowania odpadków przez fale Oceanu Spokojnego trwał wiele lat. Niewiele osób tu zaglądało, ponieważ miejscowi wiedzieli, że plaża nie zachęca do spacerów czy opalania się w trakcie wakacji. Jednak po latach, gdy miejsce to pozostawiono własnemu losowi, odkryto, że kawałki szkła o ostrych krawędziach, dziś wyglądają jak wypolerowane, różnokolorowe kamyczki.

Odkąd media na całym świecie zaczęły rozpisywać się o tej nietypowej plaży, przyjeżdża tu wielu turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć, jak wygląda to miejsce.

d4kt87a

Amerykanie także mają swoją szklana plażę

Stany Zjednoczone to kolejny kraj po Rosji, w którym często można spotkać rzeczy, których na próżno szukać w innych miejscach na świecie. Także tu istnieje szklana plaża (Glass Beach), położona w Parku Stanowym MacKerricher w Kalifornii. Oprócz piasku, składa się ona też z różnej wielkości i koloru szkiełek, które zostały wyrzeźbione ze śmieci przez ocean, które przez kilkadziesiąt lat ubiegłego wieku były wyrzucane na wybrzeże przez mieszkańców Fort Bragg. W 1967 r. postanowiono wdrożyć programy oczyszczania - plaża została uprzątnięta, ale może do dziś wyrzuca na jej wyszlifowane szkiełka. Miejsce to stało się lokalną atrakcją turystyczną i od 2002 r. jest objęte ochroną władz stanowych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niemiecka wyspa pełna "jajek z niespodzianką"

Przykładów zanieczyszczonych ludzką działalnością plaż, które stały się atrakcją, jest kilka. Kolejna znajduje się na niemieckiej wyspie Langeoog. Było o niej głośno na początku stycznia 2017 r. z powodu kilkunastu tysięcy plastikowych jajek z zabawkami w środku. Wypadły z duńskiego frachtowca, który „zgubił” kilka kontenerów podczas silnego sztormu.

Burmistrz miasta wydał zgodę, aby dzieci zabrały tyle jajek, ile chcą i zaznaczył, że jeśli jakaś któraś z firm uzna to za kradzież, niech osobiście przyjedzie na wyspę i uprzątnie ją z plastikowych opakowań. Plaża do dziś jest oczyszczana z kolorowych jajek.

d4kt87a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kt87a