Trwa ładowanie...
d4kgwku

Rynek we Wrocławiu

Największe atrakcje
Rynek we Wrocławiu
Kraj
Region
iStock
Źródło: iStock

Rynek we Wrocławiu to jedno z największych dóbr narodowych. Pod względem rozmiarów i architektury dorównuje rynkom staromiejskim, które są dumą europejskich stolic.

Wrocławski rynek – centrum miasta

Rynek we Wrocławiu istnieje od średniowiecza. Pierwotnie pełnił funkcję placu targowego i do dziś kilka razy w ciągu roku wypełnia się straganami. Według najnowszych badań początki wrocławskiego rynku sięgają lat 1214–1232, kiedy to księciem wrocławskim był Henryk Brodaty. Plac, który przetrwał prawie bez szwanku nawet II wojnę światową, ma obecnie kształt prostokąta o powierzchni 3,8 hektarów. Znajduje się w samym centrum Wrocławia – na Starym Mieście. Do rynku we Wrocławiu prowadzi 10 ulic. Są to:
– ul. Oławska,
– ul. Świdnicka,
– ul. Kuźnicza,
– ul. Wita Stwosza,
– ul. św. Mikołaja,
– ul. Odrzańska,
– ul. Ruska,
– ul. Gepperta,
– ul. Kurzy Targ,
– ul. Więzienna.

Do rynku przylega plac Solny, przy którym stoją m.in. dawny dom towarowy i słynna apteka Pod Murzynem.

Rynek we Wrocławiu – ciekawe budynki

Wrocławski rynek od lat 90. przeznaczony jest tylko dla spacerowiczów. Już wcześniej zlikwidowano przebiegającą przez niego linię tramwajową. Przy samym rynku znajduje się blisko 60 posesji utrzymanych w różnych stylach architektonicznych. Niektóre znane są ze swych historycznych nazw, np. kamienica "Pod Błękitnym Słońcem", kamienica "Pod Gryfami", kamienica "Pod Złotym Pucharem" czy kamienica "Pod Starą Szubienicą". Wszystkie pochodzą z XIV wieku i zwracają na siebie uwagę fasadami, na których widać misternie wykonane sztukaterie.

Kamienica "Pod Starą Szubienicą" przeszła do historii jako budynek zlokalizowany naprzeciwko miejsca egzekucji. W XX wieku stała się siedzibą winiarni, cukierni i piwiarni.

Przy rynku znajdują się też dwa charakterystyczne małe domki, które służyły dawniej opiekunom ołtarza kościoła św. Elżbiety. Są to Jaś i Małgosia połączone ciekawym łękiem bramnym.

Najwięcej zabytków zachowało się po zachodniej stronie rynku wrocławskiego, zwanej Stroną Siedmiu Elektorów. Dominują tam echa renesansu i manieryzmu. Zlokalizowane tutaj kamienice należały do najzamożniejszych urzędników. Przeciwległa Strona Zielonej Trzciny ma więcej budowli secesyjnych i modernistycznych, które służyły niegdyś jako domy towarowe.

Najważniejszym budynkiem znajdującym się na rynku jest Ratusz we Wrocławiu, który należy do najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce. To unikatowy ceglany zabytek architektury gotyckiej. Z tarasu widokowego na wieży Starego Ratusza codziennie wybrzmiewa hejnał wrocławski. Wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. Natomiast w piwnicach wrocławskiego ratusza mieści się najstarszy lokal gastronomiczny w Europie – Piwnica Świdnicka.

Rynek Wrocław – wydarzenia

Rynek we Wrocławiu to miejsce wielu dużych imprez. Co roku organizowany jest tam sylwester miejski. Wrocławianie i goście licznie odwiedzają również Jarmak Bożonarodzeniowy, który rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa do końca grudnia, oraz czerwcowy Jarmark Świętojański.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kgwku
d4kgwku
d4kgwku
d4kgwku

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj