Trwa ładowanie...
d3jnxts

Rzeźba Solfar

Największe atrakcje
Rzeźba Solfar
Kraj
flickr.com licencja CC BY 2.0
Źródło: flickr.com licencja CC BY 2.0

Islandia jest otoczona Oceanem Atlantyckim i zatoczkami, które zapewniają zapierające dech w piersiach widoki. Między innymi z tego powodu wybrzeże jest ulubioną trasą do biegania i jazdy rowerem. To także jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Islandii. Zwiedzając wybrzeże, koniecznie trzeba wybrać trasę uwzględniającą rzeźbę Solfar w Rejkiawiku.

Rzeźba Solfar – historia

Solfar to masywna, stalowa rzeźba autorstwa Jon Gunnara Arnasona. Kształtem Solfar przypomina najdawniejszą historię Islandii, ponieważ nawiązuje do łodzi wikingów. Nic dziwnego, że Solfar w ten właśnie sposób kojarzy się turystom, którzy wiążą wygląd rzeźby z historiami o ludziach północy, które znają z legend i literatury. W rzeczywistości jednak Solfar jest łodzią, ale łodzią marzeń i "odą do słońca". Intencją autora było, żeby Solfar symbolizował nieodkryte miejsce, nadzieję, postęp i wolność.

Rzeźba Solfar – ciekawostka

Z historią powstania rzeźby Soflar wiąże się bardzo ciekawy zbieg okoliczności, dzięki któremu Solfar nabiera innego znaczenia. Otóż Jon Gunnar w trakcie pracy nad Solfar zapadł na ciężką chorobę. Zmarł w rok po tym, jak Solfar został ustawiony w jego obecnym miejscu (1989 r.). Niektórzy twierdzą, że artysta zaprojektował Solfar jako statek przewożący dusze do miejsca ich wiecznego spoczynku.

Rzeźba Solfar – atrakcje w pobliżu

Solfar znajduje się na przeciwko wzgórza Esja, które świetnie stąd widać. Z tego powodu rzeźba Solfar jest ulubionym obiektem do fotografowania. Warto się tu wybrać zarówno na zimowy spacer, jak i letnią wycieczkę, w trakcie której możemy podziwiać rzeźbę w pełnej krasie i zgodnie z jej przeznaczeniem jako odę do słońca.

Rzeźba Solfar
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 10 min / 92 h

Strefa czasowa

GMT (UTC+0)

Waluta

korona islandzka (100 ISK ma wartość ok. 2,60 PLN)

Orientacyjna odległość

3 646 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jnxts
d3jnxts
d3jnxts