MiastaRzym - kiedyś tu było centrum świata

Rzym - kiedyś tu było centrum świata

Rzym - kiedyś tu było centrum świata
Źródło zdjęć: © Luciano Mortula/Shutterstock.com

Obszar między Kapitolem i Koloseum uchodzi od tysięcy lat za centrum publicznej aktywności Wiecznego Miasta. Poznajcie miejsca, w których już przed tysiącami lat toczyło się zarówno publiczne, jak i codzienne życie Rzymian. Dzięki naszym wskazówkom zobaczycie wszystkie interesujące obiekty w ciągu zaledwie jednego dnia.

Obszar między Kapitolem i Koloseum uchodzi od tysięcy lat za centrum publicznej aktywności Wiecznego Miasta. Poznajcie miejsca, w których już przed tysiącami lat toczyło się zarówno publiczne, jak i codzienne życie Rzymian. Dzięki naszym wskazówkom zobaczycie wszystkie interesujące obiekty w ciągu zaledwie jednego dnia.

Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a w Rzymie wszystkie drogi wydają się prowadzić na Piazza Venezia, który od 1881 r. jest węzłowym punktem sieci ulicznej miasta. To tu rozpoczynamy naszą przygodę. Od podnóża monumentalnego pomnika Wiktora Emanuela II trasa prowadzi na południe ulicą Via del Teatro di Marcello i schodami z lewej strony budowli. Docieramy na Kapitol. Harmonijnie zabudowany Piazza del Campidoglio *zajmuje wierzchołek wzgórza kapitolińskiego, górującego nad pobliskim *Forum i centrum miasta. Na południowej pierzei placu znajduje się starożytne _ Tabularium _ zbudowane w 78 r. p.n.e., które stanowi część XVI-wiecznego Palazzo Senatorio, współczesnej siedziby władz miasta oraz archiwum.

Źródło: Wydawnictwo Berlitz/udm/at

1 / 8

Atrakcje Rzymu - Kapitol - Bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego

Obraz
© Ivoha/Shutterstock.com

Obecny wygląd placu sięga epoki renesansu i jest głównie dziełem Michała Anioła. Papież Paweł III Farnese zlecił przebudowę tego miejsca dla uczczenia wizyty cesarza Karola V, zaplanowanej na 1538 r. Papieski plan obejmował odnowienie monumentalnych schodów i placu w celu wyeksponowania majestatycznego konnego posągu Marka Aureliusza z 80 r. Michał Anioł zmienił orientację budynków rządowych, odwracając je od Forum Romanum i zwracając w kierunku Watykanu. W dwóch eleganckich pałacach po bokach placu mieszczą się zbiory Muzeów Kapitolińskich.

Część wierzchołka Kapitolu zajmuje XII-wieczny kościół Santa Maria In Aracoeli. Prowadzi do niego długie podejście po północnej stronie wspaniałych schodów Michała Anioła. Warto się tam wspiąć, by zobaczyć wnętrze z lampami oliwnymi, lśniącymi mozaikami, posadzkami Kosmatów i 22 kolumnami pochodzącymi z pobliskich świątyń pogańskich.

2 / 8

Atrakcje Rzymu - Kapitol - muzea i pomnik Marka Aureliusza

Obraz
© nito/Shutterstock.com

Wejście do Musei Capitolini *(wt.-nd. 9:00-20:00) znajduje się po południowo-zachodniej stronie placu w Pałacu Konserwatorów. Kolekcja została założona w 1471 r. przez papieża Sykstusa IV (zleceniodawcy Kaplicy Sykstyńskiej) i uchodzi za najstarsze na świecie publiczne zbiory rzeźby. Na dziedzińcu wyeksponowano pozostałości monumentalnego *posągu cesarza Konstantyna. W galeriach można podziwiać m.in. posąg _ Wilczycy Kapitolińskiej z V w. p.n.e., klasyczną rzeźbę chłopca wyciągającego cierń ze stopy ( Spinario ), posąg cesarza Kommodusa jako Herkulesa , a także obrazy Guida Reniego, Caravaggia, Tintoretta, Tycjana i Veronesego. Liczne sale są ozdobione malowidłami Pietra da Cortony i freskami Cavaliere d’Arpino. W Palazzo Nuovo po przeciwległej stronie placu zgromadzono wybitne rzeźby starożytne, m.in. posąg _ Dyskobola _, Umierającego Gala czy zmysłową Wenus Kapitolińską _. Na dziedzińcu umieszczono oryginał posągu Marka Aureliusza.

3 / 8

Atrakcje Rzymu - Forum Romanum

Obraz
© Samuele Gallini - Fotolia.com

Ulicą po lewej stronie Palazzo Senatorio schodzimy z Kapitolu. Z tego miejsca rozciągają się wspaniałe widoki przestrzeni zwanej powszechnie _ Forum Romanum _. Główne Forum zajmuje dolinę między Palatynem, Eskwilinem a Kapitolem i przez ponad tysiąc lat odgrywało rolę centrum życia politycznego, społecznego i religijnego starożytnego Rzymu. W 509 r. p.n.e. Rzym stał się republiką i ostatnim obiektem wzniesionym w tej części była kolumna Fokasa. Majestatyczne pozostałości imperium rzymskiego wciąż dominują w centrum miasta, mimo że obecnie stanowią głównie licznie odwiedzaną atrakcję. Aby wejść na teren Forum, trzeba zejść do głównego wejścia na Forum i Kapitol (wejście także przy Via di San Gregorio 30 oraz obok Koloseum; 8:30-godz. przed zachodem słońca; bilety są ważne przez dwa dni na Forum, Palatyn i do Koloseum). W razie kolejki warto spróbować wejść od Via di San Gregorio i zacząć zwiedzanie od Palatynu.

4 / 8

Atrakcje Rzymu - Forum Romanum - siedziba senatu

Obraz
© fabiomax - Fotolia.com

Na prawo od głównego wejścia, zmierzając Via Sacra na północny zachód, wznoszą się pozostałości _ Basilica Aemilia , potężnej budowli z II w. p.n.e., zbudowanej z przeznaczeniem dla kupców i handlarzy. Tuż obok widnieje Curia Giulia (siedziba senatu), w której obradowało 200 senatorów. Pierwotna budowla z VII w. p.n.e. była czterokrotnie odbudowywana po pożarach. Obecny kształt otrzymała w 283 r., za czasów Dioklecjana. Zachowała się część oryginalnego wystroju, a w XVII w. zabrano stąd drzwi z brązu. Można je podziwiać na fasadzie bazyliki św. Jana na Lateranie. Droga prowadzi obok Arco di Settimio Severo wzniesionego w 203 r. - łuku triumfalnego ku czci Septymiusza Sewera i jego synów. Trzyczęściowa budowla upamiętnia zwycięstwo nad Persami (Partami) i wciąż est ozdobiona scenami walk. Naprzeciw widnieje platforma dla mówców, zwana Rostra _, z której głoszono publiczne obwieszczenia.

5 / 8

Atrakcje Rzymu - Forum Romanum - świątynie

Obraz
© Roberto Zilli - Fotolia.com

W pobliżu widnieją potężne jońskie kolumny z fragmentem fryzu. To jedyne pozostałości _ Tempio di Saturno , świątyni zbudowanej w 498 r. p.n.e. jako siedziba skarbca. Płaska przestrzeń z bazami kolumn to _ Basilica Giulia _, siedziba sądów cywilnych. Na niektórych stopniach zachowały się jeszcze wyryte w kamieniu plansze do gier. Na przeciwległym skraju pola widać trzy smukłe kolumny Tempio di Castore e Polluce . Wznoszą się one obok niepozornego metalowego dachu wskazującego położenie Tempio di Cesare _. W to miejsce przeniesiono po śmierci ciało wielkiego wodza i władcy - Juliusz Cezara.

6 / 8

Atrakcje Rzymu - Forum Romanum - Świątynia Antonina Piusa i Faustyny

Obraz
© Antony McAulay/Shutterstock.com

Wracając na Via Sacra, mija się _ Tempio di Antonino e Faustina , świątynię przekształconą w XII w. w kościół i ozdobioną barokową fasadą sięgającą portyku. Za nią kryje się okrągła świątynia Romulusa ze wspaniałymi odrzwiami z brązu z 309 r. Stanowiła ona prawdopodobnie fragment Forum Pokoju i została włączona w gmach wczesnochrześcijańskiego kościoła świętych Kosmy i Damiana. Naprzeciw drzwi wiedzie ścieżka do Domu Westalek z kolumnadą dziedzińca i okrągłą świątynią. Na niewielkim wzniesieniu stoją masywne ceglane ruiny Basilica di Massenzio e Constantino _ z 303 r. Trzy łuki wyznaczają fragmenty konstrukcji dominującej w krajobrazie. Na końcu Via Sacra wznosi się Łuk Tytusa. Został zbudowany dla uczczenia zdobycia Jerozolimy w 70 r. przez armię Wespazjana i Tytusa. Płaskorzeźbiona dekoracja przedstawia personifikację Romy i postać Tytusa, a także procesję z wojennymi trofeami. Wśród łupów widnieją ołtarz i menora ze świątyni Salomona.

7 / 8

Atrakcje Rzymu - Wzgórze Palatyńskie

Obraz
© savcoco - Fotolia.com

Obok Łuku Tytusa znajduje się wejście na Palatyn. Wzgórze to jest najstarszą zamieszkaną częścią Rzymu. Najprawdopodobniej właśnie tu, w grocie wilczycy, znaleziono bliźnięta Romulusa i Remusa. Ta pełna zieleni okolica od wieków była miejscem zamieszkania rzymskich wyższych sfer i wciąż odkrywa się tu pozostałości licznych pałaców dawnej arystokracji. Na malowniczym zboczu znajdowały się domy Cezara Augusta, Cycerona i Marka Antoniusza. Znaczną część Palatynu przebudowano w czasach renesansu, gdy kardynał Alessandro Farnese kupił wzgórze i przekształcił je w elegancki ogród. Ogrody Farnezyjskie *zajmują centralną część wzgórza. Podziemne sklepione przejście prowadzi tu do *Domu Liwii *- najlepiej zachowanej rezydencji w okolicy Forum. Na południe od ogrodów znajduje się Dom Flawiuszy. W pobliżu znajduje się stadion, a jeszcze dalej ruiny *Term Seweriańskich, połączonych z akweduktami. U podnóża znajduje się Circo Massimo (Cyrk Wielki). Teren Palatynu i Forum Romanum opuszcza się
wyjściem z Via Sacra obok Koloseum. Aby kontynuować zwiedzanie, należy iść Via dei Fori Imperiali obok centrum informacyjnego (po prawej) do Via Alessandrina.

8 / 8

Atrakcje Rzymu - Forum Trajana

Obraz
© fusolino - Fotolia.com

Ścieżka na podwyższeniu stwarza atrakcyjną perspektywę do podziwiania pozostałości Forum Trajana. Ten monumentalny kompleks, którego budowę zapoczątkował cesarz Trajan w 106 r. rozciągał się wzdłuż Kwirynału do Kapitolu. Wzdłuż łukowego wygięcia dolnych hal po lewej stronie widać pozostałości _ Basilica Ulpia _, a perspektywę zamyka kolumna Trajana. Wyszukane płaskorzeźby ukazują sceny bitewne, a ozdobna wstęga wije się w 23 oplotach od podstawy ku górze. Wewnątrz kolumny znajdują się schody na taras widokowy. Posąg św. Piotra ustawiono w 1587 r. w miejscu oryginalnej brązowej statuy Trajana. Pobliskimi schodami można wspiąć się do Via IV Novembre, do wejścia do Hal Trajana i Muzeum Forów Cesarskich (wt.-nd. 9:00-19:00; wstęp płatny). Warto się tu przespacerować po starożytnych kramach z winem, owocami morza, warzywami, owocami i oliwą.

_ Trzeba pamiętać: Mimo że trasa przebiega przez niewielki obszar, obejmuje wiele interesujących obiektów. Nie ma jednak zbyt wielu miejsc, gdzie można się zatrzymać na odpoczynek, zatem przyda się butelka wody i wygodne buty. _

Źródło: Wydawnictwo Berlitz/udm/at

włochyrzymkapitol

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)