Tajemniczy cmentarz w Polsce. Można na nim poczuć kruchość życia
Tak pięknego, a jednocześnie tajemniczego cmentarza nie ma w całej Polsce. Są na nim pochowani leśnicy, a sama nekropolia znajduje się w środku lasu.
Cmentarz Leśników w Dobrzycy położony jest w sercu lasu, wśród świerków i dębów, z dala od dróg i ludzkich osiedli. To wyjątkowe miejsce, w którym można poczuć przemijanie i kruchość życia.
Zapomniany cmentarz zmienił się nie do poznania
- Historia powstania tej niewielkiej nekropolii sięga czasów nieistniejącej już wsi Gönne (Gonie). W 2006 r. uroczyście otworzyliśmy ten cmentarz jako cmentarz leśników. Poświęciliśmy go przede wszystkim ludziom pracującym w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra, a także Nadleśnictwie Skórka i Nadleśnictwie Piła. Znajdują się tutaj symboliczne kamienie z nazwiskami ludzi, którzy działali na rzecz okolicznych lasów - mówi Adam Standio, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.
Momentami wywołuje dreszcze. Niezwykła pamiątka po dyktatorze w Albanii
Tym, który zabiegał o to, aby zaniedbana wcześniej nekropolia została odrestaurowana, był Zdzisław Krauze, leśniczy z Leśnictwa Płociczno. To właśnie za jego kadencji zapomniany cmentarz zmienił się nie do poznania. Krótko przed swoją tragiczną śmiercią mówił znajomym, że gdy umrze, chciałby zostać pochowany właśnie w tym miejscu.
Co roku na cmentarzu odbywa się uroczysta msza święta
W 2012 r. doszło do makabrycznego morderstwa. Sprawcy najpierw zastrzelili leśniczego i jego żonę, a następnie podpalili leśniczówkę. Zostali skazani na karę dożywotniego więzienia. Leśnicy spełnili ostatnią wolę Zdzisława Krauzego i pochowali go na odnowionym cmentarzu, o który tak bardzo się troszczył.
Tajemniczy Cmentarz Leśników w Dobrzycy – Historia i Niezwykłe Opowieści
Niezwykłe wrażenie na odwiedzających robią kamienne głazy z wyrytymi imionami i nazwiskami leśników, którzy odeszli w ostatnich latach.
Każdego roku, przed dniem Wszystkich Świętych teren cmentarza jest porządkowany, a w połowie listopada odbywa się tam uroczysta msza święta w intencji wszystkich leśników.