Trwa ładowanie...

Sensacyjne odkrycie w Księżpolu. Rzuca nowe światło na historię regionu

W Księżpolu eksploratorzy natrafili na wyjątkowy zespół zabytków metalowych, składający się z elementów biżuterii i ozdób, datowanych od XIII do XVII w. To sensacyjne odkrycie sugeruje istnienie w tym regionie bogatej, dobrze zorganizowanej osady.

Znaleziska są przełomoweZnaleziska są przełomoweŹródło: LWKZ
d5ysdpq
d5ysdpq

W Księżpolu, w powiecie biłgorajskim, dokonano wyjątkowego odkrycia archeologicznego, które rzuca nowe światło na historię regionu. "Grupa Eksploratorów", działająca przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym pod kierownictwem Janusza Szabata i Piotra Magocha, natrafiła na niezwykle bogaty zespół metalowych zabytków archeologicznych, składający się głównie z elementów biżuterii i ozdób.

Cenne odkrycie

Odkrycie jest tym bardziej zaskakujące, że dotychczas w tym rejonie nie były znane żadne stanowiska archeologiczne. Każde ze znalezisk zostało precyzyjnie zlokalizowane za pomocą GPS, a następnie zgłoszone do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu. Pracownicy urzędu dokonali oględzin terenowych, potwierdzając wyjątkową wartość naukową i poznawczą odkrycia.

Wśród odnalezionych artefaktów znalazły się m.in. fragmenty pierścieni, medaliki, krzyżyki oraz elementy ozdobne, datowane na okres od XIII do XVII w. Przykłady to m.in. fragment pierścienia z brązu z runami solarnymi, duży pierścień z kolistą tarczką, miedziana tarczka pierścienia z symbolem Jezuitów, a także fragmenty bransolet i zapięć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znaleźli go w Sobieszewie. Jeden z największych w Polsce

Odkrycie to sugeruje, że w Księżpolu istniała duża, dobrze rozwinięta osada, funkcjonująca od wczesnego średniowiecza aż po okres staropolski. Bogactwo odnalezionych przedmiotów wskazuje na intensywne życie osadnicze i zorganizowaną społeczność, która zamieszkiwała ten obszar.

d5ysdpq

Eksperci zbadają znaleziska

Znaleziska zostały przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, Delegatura w Zamościu, a ich wstępnej analizy dokonali specjaliści z Muzeum w Hrubieszowie i Muzeum ARSENAŁ w Zamościu oraz badacze z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zabytki te wkrótce trafią do Muzeum w Biłgoraju, gdzie będą poddane dalszym badaniom, co pozwoli na dokładniejsze zrozumienie ich kontekstu historycznego i archeologicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5ysdpq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5ysdpq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj