Trwa ładowanie...
d2i3sp7

Skarby na "nielegalu". Samozwańczy archeolog z Wągrowca słono zapłaci za wykopaliska

35-letniemu mieszkańcowi Wągrowca przy pomocy detektora metalu udało się zgromadzić w domu imponującą kolekcję zabytków. Niestety na swoje poszukiwania mężczyzna nie miał żadnych pozwoleń. Ok. 800 przedmiotów o olbrzymiej wartości historycznej zostało zabezpieczonych przez policję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzymskie denary, ozdoby z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - to niektóre skarby zabezpieczone w mieszkaniu samozwańczego archeologa z Wągrowca
Rzymskie denary, ozdoby z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - to niektóre skarby zabezpieczone w mieszkaniu samozwańczego archeologa z Wągrowca (Polica w Wągrowcu, Fot: Materiały prasowe)
d2i3sp7

Przyszła kryska na Matyska. Zapalony archeolog kopacz z wielkopolskiego został ujęty przez policję tuż po tym, jak sprzedał nielegalnie pozyskaną monetę z czasów rzymskich. W mieszkaniu 35-latka funkcjonariusze znaleźli niesamowity zbiór ok. 800 zabytków.

   Policja w Wągrowcu
(Policja w Wągrowcu, Fot: Policja w Wągrowcu)

Wśród znalezisk są takie skarby jak: rzymskie denary (datowane na I lub II w n.e), ozdoby z epoki brązu, a nawet moneta z czasów piastowskich (prawdopodobnie denar koronacyjny Kazimierza Wielkiego), na ten moment uznana przez ekspertów za jeden z najcenniejszych artefaktów w nielegalnej kolekcji.

   Policja w Wągrowcu
(Policja w Wągrowcu, Fot: Policja w Wągrowcu)

Przedmioty zostały wykopane bez żadnych pozwoleń, a ponieważ mają dużą wartość historyczną, poszukiwaczowi skarbów z Wągrowca postawiono zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

   Policja w Wągrowcu
(Policja w Wągrowcu, Fot: Policja w Wągrowcu)

Policja przypomina, że samowolne poszukiwania utrudniają prace profesjonalnym archeologom, a od przyszłego roku roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia (będą traktowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie, jak było do tej pory).

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Meksyku

d2i3sp7

Podziel się opinią

Share
d2i3sp7
d2i3sp7