Trwa ładowanie...

Skarby na "nielegalu". Samozwańczy archeolog z Wągrowca słono zapłaci za wykopaliska

35-letniemu mieszkańcowi Wągrowca przy pomocy detektora metalu udało się zgromadzić w domu imponującą kolekcję zabytków. Niestety na swoje poszukiwania mężczyzna nie miał żadnych pozwoleń. Ok. 800 przedmiotów o olbrzymiej wartości historycznej zostało zabezpieczonych przez policję.

Skarby na "nielegalu". Samozwańczy archeolog z Wągrowca słono zapłaci za wykopaliskaŹródło: Polica w Wągrowcu, fot: Materiały prasowe
d1kr4mx
d1kr4mx

Przyszła kryska na Matyska. Zapalony archeolog kopacz z wielkopolskiego został ujęty przez policję tuż po tym, jak sprzedał nielegalnie pozyskaną monetę z czasów rzymskich. W mieszkaniu 35-latka funkcjonariusze znaleźli niesamowity zbiór ok. 800 zabytków.

Policja w Wągrowcu
Źródło: Policja w Wągrowcu, fot: Policja w Wągrowcu

Wśród znalezisk są takie skarby jak: rzymskie denary (datowane na I lub II w n.e), ozdoby z epoki brązu, a nawet moneta z czasów piastowskich (prawdopodobnie denar koronacyjny Kazimierza Wielkiego), na ten moment uznana przez ekspertów za jeden z najcenniejszych artefaktów w nielegalnej kolekcji.

Policja w Wągrowcu
Źródło: Policja w Wągrowcu, fot: Policja w Wągrowcu

Przedmioty zostały wykopane bez żadnych pozwoleń, a ponieważ mają dużą wartość historyczną, poszukiwaczowi skarbów z Wągrowca postawiono zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja w Wągrowcu
Źródło: Policja w Wągrowcu, fot: Policja w Wągrowcu

Policja przypomina, że samowolne poszukiwania utrudniają prace profesjonalnym archeologom, a od przyszłego roku roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia (będą traktowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie, jak było do tej pory).

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Meksyku

d1kr4mx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kr4mx