Trwa ładowanie...
12-02-2013 14:57

Ski-joëring: nowa moda w Alpach

Rodzaj sportu zimowego pochodzącego ze Skandynawii i spopularyzowanego na początku XX wieku przez Anglików przebywających na wczasach w Sankt Moritz. Ski-joëring staje się coraz bardziej popularny wśród turystów spędzających urlop zimowy w Alpach.

Ski-joëring: nowa moda w AlpachFot: Domena publiczna, Wikimedia Commons
d2acrlo
d2acrlo

Wszystko zaczęło się w pokrytej śniegiem Skandynawii, gdzie mieszkańcy przemieszczali się jeżdżąc na nartach. Często wykorzystywali do tego zwierzęta, na początku renifery potem konie, które ciągnęły ich i pozwalały szybciej dotrzeć na miejsce.

Wraz z nadejściem XX wieku i rozwojem turystyki zimowej, ski-joëring stał się jedną z form rozrywki na śniegu.

We Francji uprawiano ski-joëring użytkowy szczególnie w górach, gdzie wykorzystywano zwierzęta do wciągania narciarzy pod górę zanim nastąpiła era wyciągów narciarskich. Obecnie jest to jeden z coraz bardziej popularnych sportów zimowych. Istnieje wiele szkół ski-joëringu.

„Aby uprawiać ten sport nie trzeba jeździć konno. Trzeba jedynie w miarę dobrze jeździć na nartach.”- zapewnia Michaël Mesas, jeden z instruktorów.

Zaledwie po paru minutach instruktażu (dotyczącego zajęcia poprawnej pozycji za zwierzęciem oraz wykonywania odpowiednich gestów, aby nim pokierować) można przystąpić do zabawy!

Szkoły i trasy narciarskie do uprawiania tego sportu znajdziecie m. in. w Alpe d’Huez, Les Arcs czy Orres.

d2acrlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2acrlo