Skopje - miasto dwóch światów
Stolica Macedonii, Skopje, to dwa światy po dwóch stronach rzeki Wardar. Niewielkie miasto zmienia się w ostatnim czasie w gigantycznym tempie, jednak to, co wciąż pozostaje niezmienne to południowe, nowoczesne dzielnice i północny skraj pełen orientalnego uroku.
25.10.2013 | aktual.: 25.10.2013 13:43
Stolica Macedonii, Skopje, to dwa światy po dwóch stronach rzeki Wardar. Niewielkie miasto zmienia się w ostatnim czasie w szybkim tempie, jednak to, co wciąż pozostaje niezmienne to południowe, nowoczesne dzielnice i północny skraj pełen orientalnego uroku.
Aleksander Wielki, czyli Macedoński
Skopje to jak na stolicę kraju niewielkie miasto - liczy jedynie 700 tysięcy mieszkańców. Niemal całkowicie zniszczone w trzęsieniu ziemi w 1963 roku podniosło się z ruin, a większość mających świadczyć o jego wielkiej przeszłości budynków jest wznoszonych w ramach projektu "Skopje 2014", którego celem jest przekształcenie miasta w nowoczesną, atrakcyjną pod względem biznesowym i turystycznym stolicę europejską. Tu na każdym kroku trafimy na ślady wielkiej historii, nierozerwalnie związanej z bohaterem tego kraju - Aleksandrem Wielkim. Upamiętnia go nie tylko gigantyczny, 22-metrowy pomnik "Wojownika na koniu" stojący na Placu Macedońskim w centrum miasta, ale także międzynarodowe lotnisko noszące jego imię. Pomiędzy *Grecją *a *Macedonią *od ponad 20 lat toczy się spór o Aleksandra Wielkiego i nazwę państwa. Grecja uważa, że ta, której używa jej północny sąsiad, świadczy
o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji o tej samej nazwie, a przywłaszczanie sobie młodego wojownika jest po prostu bezprawne.
Rodzinne miasto Matki Teresy
W Skopje urodziła się jedna z najsłynniejszych laureatek Pokojowej Nagrody Nobla - Agnese Gonxhe Bojaxhiu, znana światu jako Matka Teresa z Kalkuty. Wiele miejsc związanych z Misjonarką Miłości zostało niestety zburzonych w czasie trzęsienia ziemi w 1963 roku, jednak wciąż można oglądać m.in. kapliczkę w miejscu, gdzie stał kościół, w którym Matka Teresa modliła się jako dziecko. Najważniejszym poświęconym jej obiektem jest muzeum, które przyciąga każdego roku kilkanaście tysięcy zwiedzających. To jedno z miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić w Skopje.
Kamienny most
Łukowaty, złożony z kamiennych bloków most łączący starą i nową cześć miasta jest symbolem Skopje i jej wizytówką - znajduje się w herbie miasta. Składa się on z 12 półkolistych łuków o całkowitej długości 214 metrów i szerokości 6 metrów. W średniowieczu był centrum najważniejszych wydarzeń historycznych oraz... egzekucji. Mimo nękających miasto nieszczęść i trzęsień ziemi, nigdy nie został kompletnie zburzony.
Mały Stambuł
W Skopje silnie odczuwa się wpływy tureckie. Ten, kogo pociąga klimat Bliskiego Wschodu, powinien koniecznie udać się na północ, przekroczyć most nad Wardarem i zajrzeć na tutejszy Stary Targ. Mówi się, że na żadnym innym bałkańskim rynku nie ma takiej atmosfery. Kusi także dzielnica muzułmańska Carsija, która wygląda jakby była żywcem wyjęta z Turcji. Karawanseraje, wąskie uliczki wypełnione straganami i kawiarenkami, gdzie można nabyć unikalne pamiątki dają wrażenie przeniesienia się nie tylko na inny kontynent, ale i w czasie. Dlatego nie dziwi fakt, że właśnie ta dzielnica nazywana jest często Małym Stambułem. Nad okolicą góruje znajdujący się na wzgórzu meczet Mustafy Paszy. Jest największą świątynią muzułmańską w Macedonii i należy do najlepiej zachowanych tego typu budowli w całym kraju.
W mieście znajdują się także największe łaźnie tureckie na całym Półwyspie Bałkańskim. Powstały w 1466 roku z rozkazu wezyra Daud Paszy, którego noszą imię. Pierwotnie mieścił się w nich harem, później zmieniły swoją funkcję i zaczęły służyć jako publiczne łaźnie. Obecnie mieszczą Miejską Galerię Sztuki.
Starożytności na wyciągnięcie ręki
W okolicach miasta znajdziemy kilka starożytnych pozostałości. Najsłynniejsze z nich to ruiny rzymskiej Scupi, poprzedniczki Skopje, którą zniszczyło trzęsienie ziemi w VI wieku. Znajdziemy tu także teatr rzymski oraz odkryty na początku XXI wieku posąg Wenus. Największym starożytnym zabytkiem jest świetnie zachowany akwedukt, którego data powstania niestety nie jest znana. Znajduje się on ok. 2 km od Skopje, a do naszych czasów zachowało się 55 kamiennych arkad, które niegdyś transportowały wodę do miasta.
Jak dojechać?
Tanimi liniami dolecimy do Belgradu, a potem pociągiem za ok. 40 euro (160 zł) jedziemy do oddalonego o 438 km Skopje.
Dziennikarz Jakub Porada wybrał się na krótką wycieczkę do Skopje. Sprawdźcie, co tam zobaczył.