Trwa ładowanie...

Słowiński Park Narodowy. Po ruchomych wydmach nad morze

Ruchome wydmy, które w ciągu roku przesuwają się nawet o 10 m, to ewenement nie tylko na skalę Polski. Aby je zobaczyć wystarczy wybrać się w okolicę Łeby, do chroniącego ten przyrodniczy fenom Słowińskiego Parku Narodowego.

Słowiński Park Narodowy. Po ruchomych wydmach nad morzeŹródło: Getty Images, Paweł Charkiewicz
d2aytx2
d2aytx2

Słowiński Park Narodowy to wyjątkowe miejsce w Polsce i na świecie. Można go zwiedzać piechotą lub na rowerze.

Słowiński Park Narodowy - ruchome wydmy

Jeden z najpopularniejszych szlaków - od parkingu w Rąbce na wydmy i z powrotem - liczy w sumie około 14 km. Łatwiejsza droga wiedzie przez las, bardziej malownicza - wzdłuż morza. Najlepiej zrobić pętlę np. idąc na wydmy leśnymi ścieżkami, a wracać plażą, podziwiając polskie nabrzeże, takim jakie stworzyła je natura - dzikie, malowniczo upstrzone wyrzuconymi przez wodę pniakami. Na terenie parku interwencja człowieka jest minimalna, krajobraz maluje więc sama przyroda.

Na brak atrakcji na tej krótkiej trasie na pewno nie będziemy narzekać. Już w Rąbce możemy wdrapać się na wieżę widokową i obejrzeć z góry jezioro Łebsko i jego okolice. Niedaleko znajduje się też Muzeum Przyrodnicze SPN.

Getty Images, Zbigniew Kupiec , EyeEm
Źródło: Getty Images, Zbigniew Kupiec , EyeEm

Największe wrażenie robią jednak same wydmy. Fantazyjnie uformowane góry piasku. Z niektórych wyrastają kikuty uschniętych drzew. To świadectwo, że kiedyś w tym miejscu znajdowały się lasy, sukcesywnie zasypywane przez wędrujące wydmy.

d2aytx2

Słowiński Park Narodowy - Wydma Łącka

Największych obszar wydmowy w okolicach Łeby zajmuje około 500 ha i stale rośnie. Ruchome piaski niestrudzenie wędrują na wschód, anektując kolejne tereny i zasypując - powoli, lecz systematycznie - m.in. jezioro Łebsko.

W tej części parku dla turystów udostępniona została mierząca około 30 m Wydma Łącka. Z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok - pustynny krajobraz obramowany błękitnymi wodami jeziora z jednej strony, a morza z drugiej.

Słowiński Park Narodowy - Wydma Czołpińska

Wydma Łącka nie jest jednak jedyną, na którą można się wdrapać. Dla turystów udostępniono także Wydmę Czołpińską. To doskonały cel wycieczki dla mniej wytrawnych piechurów czy rodzin z małymi dziećmi.

Cała pętla, która startuje na parkingu w Czołpinie Leśnym i wiedzie przez najciekawsze miejsce tej części parku, ma jedynie 7 km. Po drodze, poza morzem piasku tworzącym niesamowitą scenerię, będziemy mogli zobaczyć m.in. Latarnię Morską Czołpino i zagajniki z tzw. tańczącymi sosnami. Te stuletnie drzewa nie wyglądają na swój wiek. Trudne warunki nie pozwoliły im osiągnąć normalnej wysokości, a wiatry i napierające piaski, nadały im niezwykłe, powyginane kształty.

d2aytx2

Słowiński Park Narodowy - torfowiska i jeziora

Warto pamiętać, że Słowiński Park Narodowy to nie tylko wydmy, ale też torfowiska czy jeziora. Rowerem bez problemu pokonamy szlak "trzech jezior", dla piechurów ponad 20 km spacer może być jednak wyzwaniem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się tylko nad jedno z nich. Gardno, Dołgie Duże i Dołgie Małe położone są na mierzei Gardnieńskiej.

Getty Images, ewg3D
Źródło: Getty Images, ewg3D

Kiedyś wszystkie akweny były połączone, jednak wędrujące wydmy odcięły od Gardna dwie jego zatoki, tworząc z nich niewielkie jeziorka. Przy akwenach znajdują się platformy widokowe. Warto wejść przede wszystkim na tą nad jeziorem Gardno, skąd doskonale widać wzgórze Rowokół - owianą licznymi legendami, świętą górę dawnych mieszkańców tych ziem - Słowińców.

d2aytx2

Samo wzgórze, z wieżą widokową, może być z resztą kolejnym celem wycieczki po terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Słowiński Park Narodowy - 170 km szlaków pieszych i rowerowych

Pomysłów na to, co zobaczyć i którędy wędrować po tej niezwykłej krainie pasku, wody i lasów, z pewnością nam nie zabraknie. Przez park wiedzie około 170 km szlaków pieszych i rowerowych, a jeśli dodamy do tego atrakcje znajdujące się w otulinie parku, z pewnością będziemy mieli co zwiedzać przynajmniej przez kilka dni.

Getty Images, Zbigniew Kupiec , EyeEm
Źródło: Getty Images, Zbigniew Kupiec , EyeEm

Jednak największymi atrakcjami parku są te, które stworzyła sama natura i te - zachowując oczywiście zalecany dystans - możemy podziwiać bez ograniczeń.

d2aytx2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wakacje to stan umysłu

d2aytx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aytx2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj