Trwa ładowanie...
d1obojo

Słynna La Rambla. Od 250 lat symbol Barcelony

Ciągnąca się przez ponad kilometr La Rambla jest jednym z symboli Barcelony. Codziennie przemieszczają się nią tłumy turystów. Najwięcej w czasie wakacji – każdego dnia nawet kilkaset tysięcy osób. Nic więc dziwnego, że w czasach ciągłego zagrożenia atakami terrorystycznymi w Europie, jest celem zamachowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
La Rambla jest jedną z najsłynniejszych ulic na świecie
La Rambla jest jedną z najsłynniejszych ulic na świecie (Shutterstock.com)
d1obojo

Ulokowana między Plaça de Catalunya a pomnikiem Krzysztofa Kolumba La Rambla, powstała w 1766 r. jako pierwszy pasaż spacerowy w katalońskiej metropolii. Miała być miejscem spotkań i spacerów barcelończyków, którym brakowało takiej przestrzeni wśród wąskich i krętych uliczek Starego Miasta. Dzisiaj można zapomnieć tu o spokojnym spacerze. Ulica prawie nigdy nie zasypia i przez okrągły cały rok jest wypełniona miejscowymi oraz turystami z całego świata.

   La Rambla / Shutterstock.com

Mnóstwo tu kiosków z pamiątkami i prasą, knajpek, restauracji straganów z kwiatami, sprzedawców pamiątek czy ulicznych artystów. Swoje atelier na otwartym powietrzu mają utalentowani rysownicy portretów i karykatur. Wśród ciągnących się wzdłuż La Rambli secesyjnych kamienic i zabytkowych pałaców znajdziemy Gran Teatre del Liceu czy Palau de la Virreina.

d1obojo

Ulica złodziejaszków

La Rambla ma także swoją mroczną stronę. Słynna ulica jest popularna nie tylko wśród turystów i mieszkańców Barcelony, ale i złodziei. W tłumie, który przepływa pomiędzy stoiskami z pamiątkami, łatwo jest stracić portfel czy torbę.

   La Rambla / Google Maps

W stolicy Katalonii powstała nawet specjalna mapa pokazująca, w których częściach miasta możemy paść ofiarą kradzieży. "Informator o złodziejach" został opracowany przez tutejszą policję, kelnerów, taksówkarzy, mieszkańców miasta oraz przewodników turystycznych. Jak wynika z tego opracowania, oazą kieszonkowców w Barcelonie jest właśnie La Rambla.

d1obojo

Po zamachu terrorystycznym 17 sierpnia, w którym zginęło co najmniej 13 osób, a 50 zostało rannych, jeden z symboli Barcelony będzie również długo kojarzony z tym tragicznym wydarzeniem.

Zamach w Barcelonie. Furgonetka wjechała w tłum. Są zabici i ranni

d1obojo

Podziel się opinią

Share

d1obojo

d1obojo