Słynny "półzegar" jest symbolem polskiego miasta. Nie wiadomo, czy jest takich więcej
Słynny "półzegar” zdobiący ścianę ratusza we Wrocławiu w 1580 roku przeszedł "metamorfozę”. W związku z przejściem z włoskiej 24 godzinnej rachuby czasu na system 12-godzinny władze miasta postanowiły nieco przekształcić jego tarczę. Dziś jest jednym z symboli tego miasta.
Z tarczy zegara zdemontowano arabskie cyfry, tworzące * 24-godzinny podział* i zamontowano cyfry arabskie. Przy okazji tych prac zegar trochę rozbudowano, dodając mu piątą tarczę, którą umieszczono na wschodnim szczycie ratusza. Tarcza zegara ma kształt kwadratu o powierzchni 16 m kw. Została wykonana z desek modrzewiowych, do których zostały przymocowane cyfry, okręgi ograniczające poszczególne pola a także maskę słońca i jego promienie. W górnej części zegara znajduje się też kula imitująca księżyc. Obraca się ona systematycznie i pokazuje aktualną fazę księżyca.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Zegar przeszedł szereg napraw i renowacji. W ich wyniku naprawiono m. in nie spełniającą przez jakiś czas swoich funkcji kulę księżyca oraz dokonano renowacji tarcz zegarowych, które w 1885 pokryto farbą olejną. Zastąpiono także neogotyckie wicie roślin, umieszczone w rogach wschodniej tarczy i zastąpiono je symbolami czterech pór roku.
Żródło: radiowroclaw.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Szczeniaki znalezione w pudle we Wrocławiu
Kupujesz głównie w internecie? Koniecznie zajrzyj na stronę Groupon promocje.