Sölden w Austrii. Raj dla narciarzy w klimacie z Jamesa Bonda
Spektakularne widoki z alpejskich lodowców, efektowne restauracje na szczytach gór, słoneczna pogoda i świetnie przygotowane trasy narciarskie. Po tygodniowym urlopie w Sölden w pełni rozumiem, dlaczego to właśnie tu nagrano część scen do filmu "Spectre" z Jamesem Bondem.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Sölden to jeden z najbardziej znanych górskich ośrodków turystycznych i sportowych w Alpach austriackich. Znajduje się w dolinie Ötztal w Tyrolu na wysokości 1368 m n.p.m. Szacuje się, że rocznie przyjeżdża tu około dwóch milionów turystów z całego świata. Każdy znajduje coś dla siebie.
Jazda na nartach niemal przez cały rok
W Sölden są trzy rejony, w których można jeździć na nartach. Są połączone siecią 34 wyciągów krzesełkowych orczykowych i kolei gondolowych oraz objęte jednym skipassem. Łączna długość tras to 149 km, z czego 36 km stanowią trasy na lodowcu. Strefa sportów zimowych znajduje się tu na wysokości 1350 m - 3 340 m n.p.m.
Pierwszy to góra Gaislachkogl (3058 m), mająca bardzo strome, ale i szerokie trasy. Drugi to ośrodek Giggijoch (2284 m), idealny dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, w którym znajduje się snowpark. Trzecim rejonem są lodowce Rettenbach i Tiefenbach. Na wysokości 3000 m łączy je wykuty w skale 165-metrowy tunel ze sztucznym oświetleniem.
- Oferta w Sölden jest absolutnie niewiarygodna. Infrastruktura została rozbudowana w taki sposób, że ośrodek jest czynny niemalże przez cały rok. Wyciągi stają tylko w lipcu i sierpniu. To jedno z najlepszych miejsc do jazdy na nartach w austriackich Alpach - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Kurdziel, redaktor naczelny Magazynu NTN Snow & More.
- Ostatnie zimy są słabe, a warunki narciarskie w wielu miejscach robią się niepewne. Jeśli więc ktoś chce pojechać w miejsce, gdzie będzie mógł jeździć na nartach, to wybranie rejonu lodowcowego staje się bardzo rozsądne. Jeżeli będzie śnieg, można jeździć na trasach dolnych. Jeśli nie - można wyjechać wyżej, na lodowiec - tłumaczy.
Zapierające dech w piersiach widoki
Dużą atrakcję stanowią też trzy platformy widokowe "BIG 3". Znajdują się one na górach Schwarze Schneid (3 340 m), Tiefenbachkogl (3250 m) oraz Gaisachkogl (3058 m). Można z nich podziwiać przepiękne alpejskie krajobrazy - około 250 szczytów o wysokości ponad trzech tysięcy metrów.
Kiedy weszliśmy na platformę widokową Tiefenbachkogl, spotkaliśmy sporą grupę narciarzy z Polski, którzy spoglądali na znajdujące się około 1000 m niżej chmury. Na wysokości 3250 m mogli cieszyć się słońcem i piękną alpejską pogodą.
Restauracja Ice Q i James Bond
Jedną z największych atrakcji turystycznych w ośrodku narciarskim w Sölden jest restauracja Ice Q znajdująca się na szczycie góry Gaisachkogl na wysokości 3048 m n.p.m. Zasłynęła dzięki filmowi "Spectre" z Jamesem Bondem.
Nowoczesny budynek ze szkła lśni w słońcu jak diament, a goście siedzący przy stolikach mogą podziwiać przepiękne widoki na alpejskie szczyty. Przy dobrej pogodzie można zasiąść na tarasie i raczyć się wybornymi winami oraz daniami regionalnymi.
Na potrzeby filmu w Londynie stworzono odwzorowaną restaurację "Ice Q", w której nagrano część scen. Większość ujęć zrealizowano jednak bezpośrednio w Alpach Ötztalskich.
Ekipa filmowa nagrywała je w styczniu i lutym 2015 roku. W rolę Jamesa Bonda wcielił się Daniel Craig, który walczył, by pokonać Hinxa, czyli Dave‘a Batistę. Nagrania w Sölden trwały trzy tygodnie.
Teraz na miejscu powstaje Muzeum Jamesa Bonda, w którym będzie można zobaczyć, jak powstawał film. Najwięksi fani kina akcji mogą urządzić sobie pobyt w Sölden w klimacie Jamesa Bonda, wybierając jako bazę pobytową Hotel Bergland i apartament, w którym podczas kręcenia filmu mieszkał Daniel Craig.
Życie nocne w dolinie
Sölden spełnia oczekiwania nie tylko tych, którzy chcą jeździć na nartach, ale także tych, którzy wieczorami chcą się rozerwać.
- Po pierwsze - tutejsze trasy są świetnej jakości. Mają dobre nachylenie i zawsze są dobrze przygotowane. Po drugie - wieczorem zawsze można się tu zabawić. Codziennie można się snuć główną ulicą, odwiedzając kolejne bary. Człowiek ma pewność, że świetnie spędzi czas i zawsze kogoś pozna. Wychodzi z hotelu i wie, że będzie fajnie - zapewnia Tomasz Kurdziel.
Baseny termalne
To nie koniec atrakcji. W pobliskiej miejscowości Langenfeld znajduje się kompleks termalny Aqua Dome.
- Kiedy pogoda nie dopisuje, pada śnieg i są złe warunki, zawsze można wybrać się na basen i spędzić tam cały dzień. Zjeżdżalnie, sauny, gorące źródła - po prostu mistrzostwo świata - zachwyca się Tomasz Kurdziel.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Nowoczesne termy Aqua Dome położone są wśród szczytów alpejskich. Składają się z kilku stref. To sauny, baseny, miejsca rozrywki dla dzieci, restauracja oraz strefa SPA. Najpiękniej jest tutaj po zmroku, kiedy można zażywać kąpieli w ciepłych źródłach przy świetle gwiazd.
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim
Tradycją stało się już zwyczaj, że w ostatni weekend października na lodowcu w Sölden organizowane są inauguracyjne zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.
- Nigdzie indziej zawodnicy nie są tak blisko fanów. Kibice mogą liczyć, że jeżdżąc po tutejszych trasach albo wyjeżdżając gondolą, spotkają czołowych alpejczyków świata. Trafiają na nich także, idąc wzdłuż głównej ulicy lub spędzając czas w tutejszych barach - powiedział nam Tomasz Kurdziel.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Trasa stanowi dobry sprawdzian dla zawodników - jest bardzo stroma i niezwykle wymagająca fizycznie. - Wszyscy zawodnicy bardzo ją lubią i uważają, że jest idealna na rozpoczęcie sezonu. Wyjątkiem jest Niemiec Felix Neureuther, który mówi, że o ile lubi miejscowość Sölden, o tyle nie znosi tutejszej trasy na lodowcu - zaznaczył Tomasz Kurdziel.
- Trasa ta zawsze jest bardzo twarda i dobrze nasączona wodą, która głęboko zamarza. Podczas zawodów długo się nie psuje, co sprawia, że wszyscy mają mniej więcej równe szanse - dodał.
Na co dzień trasa jest do dyspozycji wszystkich narciarzy. Ponieważ jest dość stroma, jej poziom trudności został oceniony jako najwyższy - trasa jest oznaczona kolorem czarnym.
Ponad 250 km tras wraz z ośrodkiem Obergurgl-Hochgurgl
W listopadzie 2017 roku ośrodek Sölden połączył siły z ośrodkiem Obergurgl-Hochgurgl. Teraz wystarczy w jednym z nich kupić karnet narciarski na dłużej niż trzy dni, żeby w drugim móc jeździć za darmo.
Ośrodek oferuje 110 km stoków dla narciarzy - 35 km stoków o niskim poziomie trudności, 55 km stoków średniej trudności, 20 km stoków trudnych. Razem z Sölden daje to 254 km tras i 55 km najnowocześniejszych wyciągów górskich.
Obergurgl i Hochgurgl połączone są koleją gondolową Top - Express o długości 3,5 km oraz przepustowości 1200 osób na godzinę. Przejazd między nimi zajmuje niecałe dziewięć minut.
Jedną z największych atrakcji ośrodka jest restauracja Top Mountain Star na szczycie góry Wurmkogel (3080 metrów n.p.m.). Znajduje się tam bar z okrągłym panoramicznym tarasem, z którego można podziwiać Dolomity, dolinę Ötztal i pasmo Alp Stubainer. Dużą popularnością cieszy się też przepiękna i nowoczesna restauracja Top Crosspoint przy stoku Obergurgl-Hochgurgl, w której duże wrażenie robi oryginalny design – drewno, kominek i wiszące u sufitu motocykle, a także znajdujące się obok Muzeum Motocykli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.