Trwa ładowanie...
08-04-2016 13:34

Spa&Wellness w Polsce

Wystawne łaźnie rzymskie, których budowę obiecywali cesarze chcący przypodobać się swoim poddanym. Nadmorskie lub górskie ośrodki, w których wykorzystywano dobroczynne działanie wód termalnych. W końcu miejscowości uzdrowiskowe, gdzie specyficzny mikroklimat zapewniał poprawienie stanu zdrowia. Tak po krótce prezentuje się historia, która doprowadziła nas do coraz bardziej popularnych obiektów typu SPA&Wellness. Co oferują one klientom w Polsce?

Spa&Wellness w PolsceŹródło: VP Photo Studio/Shutterstock
d4l8u61
d4l8u61

Wystawne łaźnie rzymskie, których budowę obiecywali cesarze chcący przypodobać się swoim poddanym. Ośrodki, w których wykorzystywano dobroczynne działanie wód termalnych. W końcu nadmorskie czy górskie miejscowości uzdrowiskowe, gdzie specyficzny mikroklimat zapewniał poprawienie stanu zdrowia. Tak pokrótce prezentuje się historia, która doprowadziła nas do coraz bardziej popularnych obiektów typu SPA&Wellness. Co oferują one klientom w Polsce?

Udogodnienia, takie jak wanny czy natryski, w Atenach istniały już w V w. p.n.e., a płatne łaźnie publiczne w Rzymie *zaczęły powstawać w połowie II wieku p.n.e. 200 lat później Marek Agrypa - słynny konsul, geograf i budowniczy Panteonu - dokonał ich spisu i doliczył się w mieście 170. Później wzniósł swoje własne termy, a za jego przykładem poszli inni władcy.
- Z czasem każdy cesarz, by zyskać przychylność ludu, budował jakąś elegancką łaźnię - mówiła dr Agnieszka Sobczak z Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska UMK, podczas XI Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu. Luksusowe łaźnie wznoszone przez cesarzy: Nerona, Konstantyna czy Karakallę były tak ogromne, że mogły pomieścić jednocześnie nawet trzy tysiące osób. Wyposażeniem nie różniły się bardzo od niektórych współczesnych obiektów *
_ spa _
. - Były wyposażone w sale do gimnastyki, boiska sportowe, biblioteki, a nawet gabinety kosmetyczne - opisywała dr Sobczak.

Łaźnie cieszyły się popularnością również w całej średniowiecznej Europie. W XIV-wiecznym Londynie było ich co najmniej 18. W 1292 roku, w liczącym wówczas 70 tysięcy mieszkańców Paryżu, działało 26 łaźni, których właściciele założyli nawet swój własny cech. Wbrew temu, co może się nam wydawać, w średniowieczu nagość nie była niczym gorszącym.
- Do łaźni zazwyczaj udawano się zakrywając intymne części ciała jedynie ręcznikiem, a nawet samymi dłońmi. Obyczaj ten był praktyczny, bo zabezpieczał przed utratą przyodziewku, pozostawianego w łaźni - wyjaśniła dr Sobczak.

Etymologia słowa _ spa , którego pochodzenia upatruje się w skrócie łacińskiej maksymy _ sanus per aquam _ (zdrowie dzięki wodzie)
, jest w rzeczywistości zupełnie inna. Nie istnieją bowiem żadne dowody, że na starożytnych łaźniach pojawiały się litery SPA, jako ich oznaczenie. Słowo wywodzi się prawdopodobnie od nazwy belgijskiego miasteczka _ Spa _, które już w XVI wieku słynęło ze swych wód leczniczych. Co ważne, omawiany termin nierozerwalnie połączony jest z
wellness _, czyli filozofią stworzoną przez dr. Halberta Dunna w 1959 r. Amerykański lekarz połączył w swojej teorii dwa pojęcia: fitness i dobre samopoczucie. Według niego ciało i umysł powinny pozostać w równowadze. Obecnie wellness to znacznie więcej niż tylko fitness – stał się stylem życia, zapewniającym dobre samopoczucie, którego zadaniem jest zapewnienie harmonii pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.

d4l8u61

W Polsce pierwszych _ spa _ możemy upatrywać w powstających od XIX wieku uzdrowiskach. Oficjalnie taki status miasta zaczęły uzyskiwać w XX wieku, a dokładniej od 1922 r. – najpierw były Busko Zdrój, Krynica Zdrój, Ciechocinek i Inowrocław. W Sopocie pierwszy Zakład Kąpielowy powstał już w 1823 r. Po niemalże 200 latach od tego wydarzenia mamy w Polsce setki obiektów z ofertą SPA&Wellness. I choć w każdym znajdziemy nieco odmienną gamę zabiegów i zróżnicowaną infrastrukturę, główna idea pozostaje bez zmian – jak najlepiej zadbać o ciało i duszę klientów. A tych nie brakuje. Z roku na rok liczba zainteresowanych tego typu ofertą rośnie.

Hotele z zapleczem SPA&Wellness mają ofertę dla każdego – nieważne, czy jesteś singlem, seniorem, spędzasz czas jedynie z ukochaną osobą, koleżankami, rodziną, czy może chcesz uciec od niej na weekend – znajdziesz coś dla siebie. Oferty dla par proponują wspólny masaż, relaksujące zabiegi z romantycznymi dodatkami, kąpiel czy kolację z szampanem w pokoju. Natomiast pakiety rodzinne przygotowane są tak, aby dzieci zajęte animacjami i zabawą w strefach specjalnie dla nich przygotowanych, nie przeszkadzały rodzicom podczas zabiegów. Znajdziemy też pakiety specjalnie dla kobiet, dla prawdziwych facetów, dla panien młodych czy przyszłych mam. Również osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy czy zadbać o kondycję mają z czego wybierać. Propozycje dla seniorów zawierają natomiast ćwiczenia i zabiegi przygotowane z uwzględnieniem ich potrzeb i wieku.

W ofercie polskich obiektów można też znaleźć wyjątkowe "perełki". W listopadzie 2015 r. pojawiła się pierwsza oferta obiektu typu _ spa _, w której proponowane są zabiegi dla niemowląt. Można też znaleźć terapię bursztynową, masaż z wykorzystaniem drinka mojito, okład z białą i czarną perłą czy kąpiel całego ciała w piwie. A to tylko początek relaksacyjnej oferty na polskiej ziemi.

udm/ik

d4l8u61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l8u61