Trwa ładowanie...
d23m0jz

Stadion Wembley

Największe atrakcje
Stadion Wembley
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Wembley jest słynnym stadionem narodowym Anglii mieszczącym się w Londynie. W obecnym kształcie istnieje od 2007 roku, ale jego historia sięga pierwszej połowy XX wieku.

Stadion Wembley – najważniejsze informacje

Nowy stadion Wembley został wzniesiony w miejscu starego, który funkcjonował przez 80 lat (od roku 1923) i na stałe zapisał się w dziejach sportu, ale ze względu na stan techniczny został wyburzony. Budowa nowoczesnego kompleksu pochłonęła 912 milionów euro.

Nowy Wembley to drugi największy obiekt sportowy w Europie (po Camp Nou w Barcelonie). Na widowni ma 90 tysięcy miejsc. Jest miejscem rozgrywania meczów reprezentacji Anglii w piłce nożnej mężczyzn. Odbywają się tutaj również mecze rugby, futbolu amerykańskiego, żużlu, zawody lekkoatletyczne, a także liczne koncerty.

Stadion Wembley ma rozsuwany dach, który da się zdalnie pochylić tak, by w słoneczne dni cień nie padał na murawę. Nad obiektem umieszczono rozpoznawczy element architektoniczny – stalowy podświetlany łuk.

Naprzeciwko stadionu stoi hala Wembley Arena wzniesiona jeszcze w latach 30. na Igrzyska Imperium Brytyjskiego. Pierwotnie mieścił się w niej basen. Budynek ten również był niedawno remontowany. Organizuje się w nim zawody w rozmaitych dyscyplinach sportowych, m.in. boksie, MMA, wrestlingu, badmintonie, hokeju na lodzie.

Stadion Wembley – ciekawostki

Z budową nowego stadionu Wembley w Londynie związanych jest kilka ciekawostek:

1. Pod boiskiem zakopano tzw. kapsułę czasu, w której znajdują się pamiątki związane ze starym obiektem, m.in. fragment murawy, koszulka reprezentacji Anglii, nagranie DVD z finału mistrzostw świata w 1966 roku.
2. Ziemia z budowy i gruz po starym stadionie zostały usypane w parku Northala Fields. Powstały tam cztery sztuczne wzgórza, których ideą jest to, by po wejściu na szczyt można było zobaczyć nowy Wembley.
3. Na terenie stadionu Wembley znajdują się:

  • 2618 toalet,
  • 1900 miejsc w sali bankietowej,
  • 688 barów,
  • 200 hotelowych łóżek,
  • 4 restauracje.

Oprócz tego jest tam od kilku do kilkunastu biur, sal konferencyjnych oraz sklepów z pamiątkami dla kibiców.

Wembley – koncerty, mecze

Na nowym Stadionie Wembley rozegrano dotąd kilka bardzo ważnych spotkań, jak np. finał Pucharu Anglii 2007 w piłce nożnej, finał Ligi Mistrzów 2011, finał turnieju piłkarskiego mężczyzn w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz finał Ligi Mistrzów 2013. Mecz na Wembley można obejrzeć za około 70 euro (najtańszy bilet). Ceny wahają się jednak w zależności od rodzaju i prestiżu wydarzenia.

Obiekt przynosi milionowe dochody również dzięki koncertom na Wembley. Rekordowa sprzedaż biletów odnotowana została w 2008 roku, kiedy na stadionie miała wystąpić Madonna. Na nowym obiekcie śpiewały również takie gwiazdy, jak George Michael, Michael Jackson, Metallica, AC/DC, Coldplay, Rihanna, Adele, Beyoncé, Ed Sheeran. W ciągu roku odbywa się tam około dziesięciu wydarzeń muzycznych.

Stadion Wembley
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Godziny otwarcia

zwiedzanie z przewodnikiem w godzinach 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 oraz 15:00 (trwa ponad godzinę);
wejście na stadion jest możliwe tylko w dni niemeczowe

Ceny biletów

– bilet normalny: 20,00 GBP (18 GBP online),
– bilet ulgowy (dla dzieci do 15. roku życia): 12,00 GBP (11 GBP online).

Orientacyjna odległość

1500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23m0jz
d23m0jz
d23m0jz