Stambuł - cud architektury Hagia Sofia

Stambuł -  cud architektury Hagia Sofia
Źródło zdjęć: © ruzgarp344 - Fotolia.com

Stambuł, jedno z najpopularniejszych miast w Europie na weekendowe wypady gości rocznie ponad 8 milionów turystów. Plasuje je to tym samym wśród dziesięciu najchętniej odwiedzanych metropolii świata. Usytuowane na obszarze dwóch kontynentów prężne centrum przemysłowe i kulturowe nie znajdzie sobie podobnych pod tym względem na całym globie. Jednym z najcenniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Stambule jest Hagia Sofia - monumentalny kościół, który zamieniono na muzeum.

Stambuł, jedno z najpopularniejszych miast w Europie na weekendowe wypady, gości rocznie ponad 8 milionów turystów. Plasuje je to tym samym wśród dziesięciu najchętniej odwiedzanych metropolii świata. Usytuowane na obszarze dwóch kontynentów prężne centrum przemysłowe i kulturowe nie znajdzie sobie podobnych pod tym względem na całym globie. Jednym z najcenniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Stambule jest Hagia Sofia - monumentalny kościół, który zamieniono na muzeum.

Hagia Sofia (Kościół Mądrości Bożej) to jeden z najwspanialszych przykładów bizantyjskiej architektury. To także największa świątynia chrześcijańska, jaką zbudowano w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Budowa monumentalnej, trzynawowej bazyliki (jej wymiary to 77 metrów na 72 metry) zajęła jedynie pięć lat! Wzniesiona w VI wieku, za panowania bizantyńskiego cesarza Justyniana I, stała się najważniejszym kościołem Bizancjum - mieściła się w nim siedziba patriarchy Konstantynopola.

at/if

1 / 6

Hagia Sofia, Stambuł, Turcja

Obraz
© Mikhail Markovskiy - Fotolia.com

Po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 roku świątynia została przekształcona w meczet i dobudowano do niej cztery minarety. Od 1935 roku zlaicyzowany rząd Turcji postanowił zamienić meczet w muzeum.

Z zewnątrz Hagia Sophia ma formę kilku gigantycznych brył przykrytych różnej wielkości kopułami i półkopułami. Największa z nich ma 31,5 m średnicy i wznosi się 50 m nad posadzką.

2 / 6

Hagia Sofia, Stambuł, Turcja

Obraz
© Faraways - Fotolia.com

Wnętrze było bogato dekorowane mozaikami i inkrustacjami ściennymi, jednak Turcy po zajęciu miasta zniszczyli większość z nich. W 2009 roku podczas prac renowacyjnych odsłonięto fragment mozaiki ukazującej twarze znajdujących się tuż przy kopule aniołów o trzech parach skrzydeł - serafinów. Od XV wieku, z chwilą włączenia Stambułu do Imperium Osmańskiego, anioły miały zasłonięte lub zamalowane twarze. W 1935 roku część z nich odsłonięto, jednak większość twarzy serafinów znajdujących się pod kopułą pozostawała nieznana aż do 2009 roku.

3 / 6

Hagia Sofia, Stambuł, Turcja

Obraz
© scaliger - Fotolia.com

Z serafinami związane jest także ostatnie odkrycie tureckiego naukowca Goksel Gulensoya. Gdy ułoży się wszystkie wizerunki aniołów obok siebie otrzymamy poklatkową animację (zobacz wideo poniżej). Czyżbyśmy mieli do czynienia z jedną z największych tajemnic średniowiecza - wczesnochrześcijańską animacją? Bez wątpienia ma to związek z legendą, według której anioły podtrzymują kopułę Hagia Sofia.

4 / 6

Hagia Sofia, Stambuł, Turcja

Obraz
© jedies - Fotolia.com

Najpopularniejszą legendą związaną ze świątynią jest ta dotycząca płaczącej (lub pocącej się) kolumny. Jest na niej umieszczona stela św. Grzegorza Cudotwórcy. Jeśli włożymy kciuk w otwór w kolumnie, a pozostałymi palcami będziemy w stanie wykonać obrót 360 stopni, a kciuk będzie wilgotny, to spełni się nasze życzenie.

5 / 6

Hagia Sofia, Stambuł, Turcja

Obraz
© Radomi, licencja Wikimedia Commons

Hagia Sofia to nie tylko bogata symbolika zarówno chrześcijańska, jak i muzułmańska, ale także niezaprzeczalne fakty. Do budowy kościoła użyto setki ton szarego i zielonego marmuru oraz czerwonego porfiru. Oszałamiające sklepienia ozdabia ponad 15 ton złota. W XV wieku elementy chrześcijańskie zastąpiono muzułmańskimi, zawieszono osiem drewnianych medalionów z arabskimi inskrypcjami, a w miejscu zwróconego na wschód ołtarza umieszczono bogato zdobiony mihrab (na zdjęciu) - salę modlitw wskazującą kierunek Mekki.

6 / 6

Hagia Sofia, Stambuł, Turcja

Obraz
© scaliger - Fotolia.com

W listopadzie 2013 roku media obiegła wiadomość, że Turcja planuje przekształcenie największej atrakcji turystycznej Stambułu w "Meczet Hagia Sofia". Mimo protestów m.in. ze strony Grecji, władze Turcji są przekonane o słuszności takiej decyzji. Czy to oznacza, że miejsce, które każdego roku odwiedza ponad 3 miliony turystów wkrótce zamknie swoje podwoje dla szerokiej publiczności? Byłaby to ogromna strata dla światowej turystyki.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)