Trwa ładowanie...
06-05-2015 12:21

Stambuł - ptaki zniszczyły samolot podczas lądowania

Dziób samolotu tureckich linii lotniczych Turkish Airlines został zniszczony podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku Nevsehir. Powodem poważnego wgniecenia kadłuba była kolizja Boeinga 737-800 ze stadem ptaków. Maszyna wylądowała bezpiecznie, po czym została przetransportowana do Stambułu na naprawę.

Stambuł - ptaki zniszczyły samolot podczas lądowaniaŹródło: Twitter.com/flight_report
d4h6zy7
d4h6zy7

Dzięki umieszczonym w jednym z serwisów społecznościowych zdjęciom, możemy zobaczyć, jak wielkie zagrożenie dla samolotu mogą stanowić tak z pozoru nieszkodliwe ptaki. To nie pierwsze zdarzenie tego typu. W lipcu 2014 roku taki sam model boeinga holenderskich linii Transavia został uszkodzony przez podobne stado podczas lądowania w Gironie. Poza kadłubem ucierpiało wówczas również skrzydło i obudowa silnika.

— Flight-Report ✈ (@flight_report) May 5, 2015

Turkish Airlines mają złą passę. Zaledwie 10 dni temu samolot tych linii musiał lądować awaryjnie na lotnisku w Stambule, po tym jak jeden z silników zapalił się. Zaraz po wylądowaniu wszyscy pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani, a straż ugasiła pożar.

d4h6zy7

Porty lotnicze na całym świecie coraz częściej korzystają z pomocy sokolników, aby odstraszać inne ptaki z okolicy pasów startowych. Najskuteczniejsze są właśnie sokoły oraz jastrzębie. Na warszawskim Lotnisku Chopina odpowiedzialny jest za to Grzegorz Dzik. Niektóre lotniska na świecie zamiast zatrudnić specjalistów montują system głośników, z których emitowane są dźwięki, przypominające te wydawane przez skrzydlate drapieżniki.

Nevsehir to miasto, do którego lecimy chcąc odwiedzić Kapadocję, położone we wschodniej części Anatolii Środkowej. Ten surrealistyczny, baśniowy krajobraz, między Urgup a Nevsehir, czyli grzyby skalne z kapeluszami i tufowe stożki, w których wykuto domy, wyrzeźbiła sama natura deszczem i wiatrem. Z małą pomocą dłuta w ręku człowieka. Wizytówką Kapadocji jest Goreme. Można zamieszkać tam w jednym z licznych pensjonatów - wydrążonych pieczarach, które z okienkami wyglądają jak ogromne kopce termitów.

d4h6zy7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h6zy7