Trwa ładowanie...
disvw36
disvw36

Stare Miasto Iczeri-Szeher (Icheri Sheher)

Największe atrakcje
Stare Miasto Iczeri-Szeher (Icheri Sheher)
Kraj
disvw36
Stare Miasto Iczeri-Szeher z Flame Towers w tle Shutterstock

Stare Miasto Iczeri-Szeher (Icheri Sheher) można zwiedzać z dostępnym w punktach informacyjnych systemem elektronicznym z przewodnikiem. Urządzenie o wyglądzie telefonu ze słuchawkami jest przydatne do włóczęgi po uliczkach Wewnętrznego Miasta zaznaczoną trasą.

Stare Miasto Iczeri-Szeher - historia

Wspaniale zachowane i wciąż odrestaurowywane Stare Miasto Iczeri-Szeher w Baku nie jest zbyt rozległe. Stanowi serce i duszę Baku, a liczne trzęsienia ziemi mu nie zaszkodziły. Do położonego na wzgórzu ścisłego centrum Baku prowadzi niejedna brama miejska.

Tworzące istny labirynt, wąskie, kręte uliczki z licznymi zabytkami i niewielkimi placami szczególnie zachęcają do spacerów po stolicy Azerbejdżanu po zmroku, gdy są uroczo oświetlone. Co ciekawe, mury obronne Wewnętrznego Miasta otacza z zewnątrz park, pełen fontann z tryskającą wodą.

Małą twierdzę obronną w Baku zaczęto rozbudowywać w IX wieku. Główne prace budowlane wykonano pomiędzy XI a XVI wiekiem z widocznym wpływem kultur perskiej, żydowskiej, tureckiej, ormiańskiej oraz rosyjskiej.

Stare Miasto Iczeri-Szeher – zabytki

Całe Stare Miasto Iczeri-Szeher znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Wewnętrznego Miasta jest aż 25 wieżyczek, 5 bram, wiele łaźni miejskich, a obecnie funkcjonują tam chociażby ambasady, sklepiki ze starociami czy warsztaty tkackie, wytwarzające dywany.

Obowiązkowe miejsca do zwiedzenia na średniowiecznym Starym Mieście Iczeri-Szeher to:

  • Baszta Dziewicza, prawdopodobnie z XII wieku, kamienna, położona przy ruinach tureckich łaźni, z tarasem widokowym z widokiem na całe Icheri Sheher, pobliskie wzgórza i Morze Kaspijskie oraz multimedialnym muzeum.
  • Złamana Wieża – Meczet Muhammada, wzniesiony w miejscu niegdysiejszej Świątyni Ognia.
  • Pałac Szachów Szyrwanu, piętnastowieczny, dwupiętrowy budynek, ma dwa dziedzińce i kaplice, mieści się niedaleko efektownego minaretu Siniq Qala z XI wieku.
  • Meczet Piątkowy, stojący nieco ukośnie w porównaniu z resztą zabudowań.
Stare Miasto Iczeri-Szeher (Icheri Sheher)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 loty to ok. 5 godzin (nie licząc przesiadki w Budapeszcie lub Kijowie; w Rydze to 20 minut więcej, w Stambule do 50 minut więcej)/ samochodem – ok. 1 dzień i 16 godzin

Strefa czasowa

UTC±04:00

Waluta

Nowy manat/AZN (1 manat = 2,32 zł)

Orientacyjna odległość

2 553 km samolotem, 3 006 km samochodem

disvw36
disvw36
disvw36
disvw36