Trwa ładowanie...
06-12-2010 15:53

Sucha

Zamek przyciąga turystów nie tylko swoim pięknem i urzekającym położeniem, ale też tajemnicami i skarbami. Wzniósł go król czeski Wacław II, ale już w 1315 roku twierdza stała się własnością jego zięcia, księcia świdnicko-jaworskiego, Henryka I Jaworskiego, który władał nią aż do śmierci w 1346 roku. Potem zamek i okoliczne ziemie wróciły do królów Czech, którzy jako lenno oddali je rodzinie von Dohna.

SuchaŹródło: Hachette Polska
d2mpk87
d2mpk87

Zamek przyciąga turystów nie tylko swoim pięknem i urzekającym położeniem, ale też tajemnicami i skarbami. Wzniósł go król czeski Wacław II, ale już w 1315 roku twierdza stała się własnością jego zięcia, księcia świdnicko-jaworskiego, Henryka I Jaworskiego, który władał nią aż do śmierci w 1346 roku. Potem zamek i okoliczne ziemie wróciły do królów Czech, którzy jako lenno oddali je rodzinie von Dohna.

Ci z kolei sprzedali go mieszczaninowi z Lwówka Heinrichowi Renkerowi, ten zaś kanclerzowi króla Zygmunta Luksemburczyka, Hartungowi von Klux. W 1433 roku niewielka warownia, składająca się wieży mieszkalnej i stołpu, została zdobyta przez wojska husyckie pod wodzą Hansa Czirna. W 1453 roku, po śmierci ostatniego z rodu von Kluxów, Sucha została kupiona przez Kaspara von Nostitza. W posiadaniu tej rodziny pozostawała do 1700 roku. Po 1525 roku Johann von Nostitz przekształcił skromną gotycką twierdzę w renesansową rezydencję, otoczoną bastejowymi obwarowaniami, modernizowanymi jeszcze w 1611 i 1639 roku.

W 1700 roku zamek i okoliczne ziemie kupił Johann Hartwig von Uechtritz. Według ustanowionego przezeń prawa zamek dziedziczyły córki wychodzące za mąż za członków rodu. W ten sposób dobra te pozostały w rękach rodziny von Uechtritzów do 1909 roku, kiedy zamek kupił drezdeński bankier Ernst von Gütschow. Na jego zlecenie w latach 1909–1914 Bodo Ebhardt przeprowadził restaurację. W nowych komnatach znalazła się wspaniała i różnorodna kolekcja dzieł sztuki. Tutaj też zapewne były przechowywane insygnia koronacyjne i inne skarby Romanowów, którzy wywieźli je z Rosji po wybuchu rewolucji. Zamek przetrwał wojnę bez szwanku. Atrakcyjne miejsce w niedługim czasie zostało zaadaptowane na luksusowy ośrodek wypoczynkowy oficerów Wojska Polskieg.

Zamek Czocha

Potęgę i wspaniałość zamku wznoszącego się na wysokiej skarpie w zakolu Kwisy najlepiej podziwiać z drugiego brzegu rzeki, choć i z bliska wygląda imponująco. Oczywiście, daleko mu do przepychu, jakim mógł się szczycić za czasów von Gütschowa, ale i tak zachowane elementy wystroju robią wielkie wrażenie. Wspaniałe marmurowe kominki, rzeźbione boazerie, tajemne przejścia, nawet stara łazienka z ustawionymi na kanelowanych kolumienkach umywalkami – to wszystko pobudza wyobraźnię. Zamkowe wnętrza, mimo braku aranżacji i pozbawienia ich stosownego wyposażenia, zachowały niezwykłą atmosferę. Dotyczy to także tych pokoi gościnnych, które urządzono zabytkowymi, nierzadko oryginalnymi zamkowymi meblami. Dzięki temu, mieszkając np. w komnacie książęcej, można odczuć luksus i klimat dawnej rezydencji Czocha. Pozostałe pokoje są umeblowane standardowo lub meblami stylizowanymi. I choć są w miarę wygodne, to jednak brak im stosownego do tego miejsca klimatu. Polecane dania: polędwica wieprzowa po husycku z czosnkiem i
pieczarkami, przysmak von Nostitza – schab z dzika w sosie jałowcowym z borówkami na kluseczkach.

d2mpk87

Okolica

Biedrzychowice – późnobarokowy pałac z ok. 1702 roku. Góry Izerskie – do niedawna zbocza były porośnięte kikutami drzew, teraz lasy na nowo zaczynają porastać łagodne zbocza. Gryfów Śląski – nad miastem góruje modernistyczna wieża. Trzeba zobaczyć renesansową kaplicę i epitafium Schaffgotschów w późnogotyckim kościele św. Jadwigi. Henryków Lubański – rosnący tu cis jest bez wątpienia największy w Polsce. Kwisa – jedna z najczystszych rzek w Polsce, w górnym odcinku ma charakter rzeki górskiej. Lubomierz – tutaj Sylwester Chęciński kręcił komedie Sami swoi i Nie ma mocnych. Co roku organizowany jest Festiwal Filmów Komediowych, a od 1997 roku działa Muzeum Kargula i Pawlaka. Sulików – we wsi uwagę przyciągają domy podcieniowe o konstrukcji szachulcowej. Świeradów Zdrój – wody mineralne uzdrowiska zawierają radon. Zimą działa tu kilka wyciągów narciarskich.

Zamek Czocha
59-820 Leśna
(75) 721 11 85 (75) 721 15 53
zamekczocha@hotel21.pl w www.zamekczocha.pl

Dojazd samochodem

Z drogi 393 Lubań–Leśna w Leśnej skręt na Suchą do zamku. Są tabliceinformacyjne i drogowskazy. Można też z drogi krajowej nr 30 (Jelenia Góra–Zgorzelec) skręcić w Gryfowie Śląskim w drogę 360 na Giebułtów, a z niej po ok. 5 km w prawo na Leśną. Dojazd pociągiem Dojazd pociągiem do Lubania i dalej autobusem (kierunek Świeradów Zdrój).

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d2mpk87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mpk87