Trwa ładowanie...
d36h79y

Góra Chełmska (Koszalin)

Największe atrakcje
Góra Chełmska (Koszalin)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Góra Chełmska – (Koszalin)

Koszalin to drugie codo wielkości miasto Pomorza Zachodniego. Do morza mamy stad zaledwie 11 kilometrów, a po drodze na plażę nad Bałtykiem mijamy Jezioro Jamno. U podnóża góry działa park linowy, a na najwyższym jej wzniesieniu stoi świetna wieża widokowa. Góra Chełmska jest też ośrodkiem historycznego i obecnego kultu maryjnego, dzięki Sanktuarium Matki Bożej Potrzykroć Przedziwnej.

Góra Chełmska – lokalizacja i dojazd

Góra Chełmska leży na pograniczu Równiny Białogardzkiej i Równiny Słupskiej. Z Koszalina wiedzie na górę droga krajowa numer 6 i droga wojewódzka numer 206. Z centrum Koszalina dojedziemy do podnóża góry linią komunikacji miejskiej numer 23. U podnóża jest sytuowany dogodny parking.

Góra Chełmska – Krzyżanka

Najwyższym punktem masywu Góry Chełmskiej jest wzniesienie Krzyżanka, gdzie niedawno odkryto pozostałości po cmentarzysku wczesnośredniowiecznym. Na szczycie Krzyżanki znajduje się symbol Góry Chełmskiej i jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Koszalina, czyli* wieża widokowa z 1888 roku na Krzyżance*, zbudowana z charakterystycznej czerwonej cegły. Wzgórze ma 136 metrów, a wieża nieco ponad 30, dlatego łącznie z punktu widokowego możemy podziwiać widoki z ponad 150 metrów nad poziomem morza.

W czasie przeprowadzonych w ostatnim dziesięcioleciu wykopalisk archeologicznych odnaleziono tu także pozostałości po kaplicy z XIII wieku będącej ośrodkiem kultu maryjnego oraz cel pielgrzymek w XV i XVII wieku.

Góra Chełmska – Sanktuarium

Niegdyś pielgrzymi przybywali na Górę Chełmską do nieistniejącego dzisiaj Sanktuarium Na Górze Chełmskiej, gdzie funkcjonuje obecnie Sanktuarium Matki Bożej Potrzykroć Przedziwnej, z kaplicą pod tym samym wezwaniem, która została w 1991 roku poświęcona przez papieża Jana Pawła II. W pobliżu znajduje się pamiątka powstania listopadowego, czyli 10-tonowy głaz z granitu z pamiątkową tablicą.

Góra Chełmska – zwiedzanie

Wieża jest dostępna do zwiedzania od 10 do 19 od kwietnia do września. Bilet kosztuje 5 zł. A dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Wieża na Górze Chełmskiej jest nieczynna w czasie silnie niesprzyjających warunków pogodowych jak deszcz, śnieg i silny wiatr.

Sanktuarium zwiedzamy codziennie, poza przerwą między godziną 13 a 13.30 oraz poza godzinami Eucharystii, należy pamiętać o właściwym stroju.

Góra Chełmska – okoliczne atrakcje i miejscowości

Góra Chełmska leży zaledwie 8 kilometrów od Morza Bałtyckiego, gdzie możemy poplażować w Mielnie lub Unieściu. U podnóża Góry Chełmskiej funkcjonuje park linowy. A nad Jeziorem Jamno i pobliskimi plażami działa wiele plaż, punktów turystycznych i atrakcji. Z Koszalina dotrzemy tam komunikacją miejską, lub busikiem do Mielna.

Góra Chełmska (Koszalin)
Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Wieża od 10 do 19 (od kwietnia do września).

Ceny biletów

Bilet na wieżę widokową na Krzyżance 5 zł, 2 zł.
Wstęp do Sanktuarium bezpłatny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36h79y
d36h79y
d36h79y