Trwa ładowanie...
d1yfpmo

Koszalin

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Pomorze Zachodnie

Strefa czasowa:

UTC/GMT 2:00 godz.

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Koszalin – lokalizacja i transport

Koszalin to drugie co do wielkości miasto Pomorza Zachodniego. Leży zaledwie 11 kilometrów od Morza Bałtyckiego i 10 kilometrów od Mielna i jego atrakcyjnych okolic. Najbliższe większe miasto to Słupsk oddalony o 67 kilometrów.

Przez miasto przebiegają drogi krajowe: 6 i 11. Koszalin to miasto docelowe dla osób pragnących zwiedzić mniejsze kurorty Pomorza Zachodniego położone między Kołobrzegiem a Darłowem. W mieście znajduje się stacja kolejowa i dworzec autobusowy. Najdłuższą ulicą miasta, skupiającą handel i usługi, jest ulica Zwycięstwa.

Koszalin – okoliczne miasta

Koszalin ze względu na dogodne położenie blisko morza jest doskonałym węzłem komunikacyjnym w czasie wypadów nad Morze Bałtyckie. Dojeżdżają tutaj pociągi z większości większych miast, dostaniemy się tutaj także autobusem. Na miejscu funkcjonuje dobrze zorganizowana siec komunikacji miejskiej i podmiejskiej, dzięki czemu dostaniemy się stąd do takich miejscowości i kurortów jak Kołobrzeg, Darłowo, Rewal, Pobierowo i wiele innych.

Koszalin – atrakcje turystyczne

W Koszalinie Warto udać się na Górę Chełmską, gdzie dzięki wykopaliskom archeologicznym udało się odkryć prawdopodobnie pierwsze ślady cywilizacji w tym regionie. Odnaleziono pozostałości po wczesnośredniowiecznym cmentarzysku, kaplicy z XIII wieku, kiedy pojawiły się także pierwsze wzmianki o Koszalinie oraz resztki fundamentów z XV wieku.

Na Górze Chełmskiej w Koszalinie znajduje się także wieża widokowa z czerwonej cegły, z której możemy podziwiać okoliczne widoki. Jest położona malowniczo na wzgórzu i należy do Szlaku Pielgrzymkowego im. Jana Pawła II.

Będąc na miejscu, warto zobaczyć piękne witraże w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także pozostałości po historycznej zabudowie z czerwonej cegły: mury miasta, budynek miejskiej poczty w Koszalinie. Dzięki tym zabytkom Koszalin znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Tym samym widnieje na liście zabytków chronionych prawem.

Koszalin – kiedy warto jechać?

Do Koszalina najlepiej wybrać się latem i skorzystać z lokalnych dworców w drodze na wypoczynek na nadbałtyckich plażach. Wśród słonecznych plaż blisko Koszalina, najbliżej stąd będziemy mieć na plażę w Mielnie, dokąd mamy zaledwie 12 km oraz do Unieścia – 15 km. Warto wypocząć także nad Jeziorem Jamno.

Koszalin – co zjemy na miejscu?

Koszalin ma unikalną lokalizację. Blisko mamy jednakowo nad Morze Bałtyckie, gdzie zjemy zdrową rybę słonowodną oraz nad Jezioro Jamno, gdzie mamy wybór ryb słodkowodnych. Lokalna gastronomia zaspokoi potrzeby zwolenników popularne kuchni włoskiej czy europejskiej, ale będąc w Koszalinie, trzeba spróbować także lokalnych przysmaków jak koszaliński chleb, paprykarz szczeciński i ogórek jeziorny. Lokalną potrawą jest też strucla z makiem i pasztet z gęsi.

Koszalin – warto wiedzieć

Ciekawostką jest, że Koszalin, dawniej niemieckie Köslin, był prężnie funkcjonującym ośrodkiem zaawansowanej bankowości. Już przed wojną funkcjonowało tutaj wiele banków i tak jest do dzisiaj.

Koszalin
Przykładowe ceny

Obiad w lokalnej restauracji lub w smażalni ryb blisko jeziora lub nad morzem od 30 zł.
Bilet rodzinny na 3 godziny do parku wodnego w Koszalinie - ok 65-78 zł.

Komunikacja

Koszalińska Kolej Wąskotorowa
W meiście znajduje się dworzec kolejowy i autobusowy.

Orientacyjna odległość

500 km od Warszawy, 13 km od Mielna, 67 km od Słupska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yfpmo
d1yfpmo
d1yfpmo