Świętokrzyski szlak geo‑archeologiczny - nowa atrakcja Polski

Świętokrzyski szlak geo-archeologiczny - nowa atrakcja Polski

Polska ma ogromny potencjał turystyczny, ale do jej największych walorów należą nie tylko zabytki, historyczne grody czy miasta pulsujące rozrywką. Możemy poszczycić się nieskażoną przyrodą, skarbami sprzed wieków i unikalnymi miejscami, które przez lata zaniedbane teraz zyskują nowy blask. Rewelacyjne połączenie wszystkich tych elementów znajdziemy na świętokrzyskim szlaku geo-archeologicznym. Ruiny zamków, kamieniołomy ze ścianami idealnymi do wspinaczki, parki dinozaurów czy interaktywne muzea przyciągnęły w zeszłym roku niemal 5 mln zwiedzających. W Europie istnieje ponad 50 geoparków, które stanowią spójny produkt turystyczny i propozycję dla podróżników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poznajcie najciekawsze obiekty tego wyjątkowego regionu naszego kraju.

Polska ma ogromny potencjał turystyczny, ale do jej największych walorów należą nie tylko zabytki, historyczne grody czy miasta pulsujące rozrywką. Możemy poszczycić się cudami natury i nieskażoną przyrodą, skarbami sprzed wieków i unikalnymi miejscami, które przez lata zaniedbane teraz zyskują nowy blask. Rewelacyjne połączenie wszystkich tych elementów znajdziemy w Górach Świętokrzyskich na świętokrzyskim szlaku geo-archeologicznym. Ruiny zamków, kamieniołomy ze ścianami idealnymi do wspinaczki, parki dinozaurów czy interaktywne muzea przyciągnęły w zeszłym roku niemal 5 mln zwiedzających. W Europie istnieje ponad 50 geoparków,
które stanowią spójny produkt turystyczny i propozycję dla podróżników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poznajcie najciekawsze obiekty tego wyjątkowego regionu naszego kraju.

Na zdjęciu: wejście do jaskini Piekło

at/if

1 / 7

Góra Zamkowa - Chęciny

Obraz
© Archiwum ROT WŚ autor: M.Mazur

Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach położone na Górze Zamkowej należą do najsłynniejszych obiektów na świętokrzyskim szlaku geo-archeologicznym. Twierdza wzniesiona w XIII wieku na grzbiecie skalistego wzgórza o wysokości 367 m n.p.m. wieku gościła zarówno królów jak i więźniów, przechowywano tu skarbiec koronny, tu także według legend swoje skarby ukryła królowa Bona. W ciągu ostatnich dwóch lat ruiny odwiedziło prawie 260 tys. osób! Ale Góra Zamkowa to nie tylko zamek - na jej stokach znajdował się kamieniołom, a w przeszłości wydobywano tu ołów i galenę zawierającą śladowe ilości srebra.

2 / 7

Bukowa Góra

Obraz
© http://szlakarcheogeo.pl

Na trasie Radom-Kielce warto zajechać do wsi Zagórze, gdzie znajdziemy kamieniołom „Bukowa Góra”, w którym do dziś eksploatuje się piaskowce kwarcytowe, które powstały ok. 400 mln lat temu. Zachowały się tutaj liczne ślady po muszlach ramienionogów - _ Spiriferów _, dzięki którym powstały charakterystyczne i rozpoznawalne skały - muszlowce. Objęto je ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

3 / 7

Święty Krzyż na Łysej Górze

Obraz
© http://szlakarcheogeo.pl

Obszar Ochrony Ścisłej Święty Krzyż - Gołoborze to wizytówka regionu i jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce. To tu znajduje się słynna Łysa Góra, stolica polskich czarownic, na której spotykały się zielarki i wiedźmy, a pozostałości dawnego pogańskiego kultu datuje się na VIII wiek. Na szczycie góry mieści się zespół kościelno-klasztorny Świętego Krzyża, który liczy sobie ok. 1000 lat oraz Muzeum Przyrodnicze.

4 / 7

Jaskinia Raj

Obraz
© http://szlakarcheogeo.pl

W samym sercu Gór Świętokrzyskich, w zboczu Góry Malik wchodzącej w skład Grzbietu Bolechowickiego, znajdziemy jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń – Raj. Choć jest niewielka (rozciąga się na powierzchni 7,79 ha), jej wnętrze zachwyca obfitością naciekowej szaty. Stalagmity i stalaktyty tworzą wspaniałe formacje, a nacieki przybierają najróżniejsze kształty. W utworzonym w 1968 roku rezerwacie możemy podziwiać m.in. pizoidy, czyli perły jaskiniowe, nacieki grzybkowe, kolumny powstałe z połączenia stalaktytu ze stalagmitem czy cienkie harfy.

5 / 7

Kamieniołom Stokówka

Obraz
© http://szlakarcheogeo.pl

Na tych, którzy nie są wielbicielami zabytków czy opowieści o czarownicach czeka kamieniołom Stokówka. Jest on usytuowany w Paśmie Zelejowskim, na zachód od Jaskini Piekło i na południe od miejscowości Gałęzice. Dla zainteresowanych geologią skały Stokówki będą istną skarbnicą wiedzy o minionych wiekach, ale najczęściej ciągną tu amatorzy wspinaczki. Ściany mają tu wysokość do 20 metrów i przyjeżdżają tu zarówno wytrawni wspinacze, jak i ci, którzy się dopiero uczą chodzić po skałkach. Na ścianach znajdują się 83 wytyczone drogi wspinaczkowe o trudności ocenianej od III do VI.

6 / 7

Jurapark Bałtów

Obraz
© http://szlakarcheogeo.pl

Dla rodzin z dziećmi Bałtów to żelazny punkt programu! W 2004 roku, w nikomu nieznanej miejscowości powstał pierwszy park dinozaurów w Polsce. Teraz to jeden z największych kompleksów turystycznych w Polsce i najczęściej odwiedzane miejsce w regionie z atrakcjami, które zaspokoją różne gusta. W parku można zobaczyć ponad 100 dinozaurów naturalnej wielkości. Znajduje się tu także spływ rzeką Kamienną, Zwierzyniec Bałtowski, kolejka grawitacyjna, lunapark, a zimą czynny jest nawet stok narciarski. Na miejscu znajdują się również domki willowe, zatem można przyjechać na dłużej.

7 / 7

Muzeum i Rezerwat Archeologiczno - Przyrodniczy "Krzemionki"

Obraz
© http://szlakarcheogeo.pl

Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a szczególnie kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat zachowały się w prawie niezmienionym stanie. Ze względu na swoją wyjątkowość i walory naukowe teren kopalń jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą oraz posiada status Pomnika Historii. Obecnie największą atrakcją turystyczną Krzemionek jest trasa podziemna o długości prawie 500 metrów prezentująca wyrobiska neolitycznych kopalń. W pawilonach ekspozycyjnych obejrzeć można rekonstrukcję obozowiska górników i pracowni krzemieniarskiej oraz zadaszonego szybu sprzed 5 tysięcy lat. Miejsce stara się o wpis na listę dziedzictwa UNESCO.

at/if

łysa górachęcinygóry świętokrzyskie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)