Szlakiem polskich winnic

Plantacje winorośli kojarzą się głównie z krajobrazem Francji i Włoch, ale Polska ma również coraz więcej do zaoferowania w tej dziedzinie. Zapraszamy do odwiedzenia polskich winnic!

Szlakiem polskich winnic

1 / 10

Szlakiem polskich winnic

Obraz
© sxc.hu

Plantacje winorośli kojarzą się głównie z krajobrazem Francji i Włoch, ale Polska ma również coraz więcej do zaoferowania w tej dziedzinie. Zapraszamy do odwiedzenia polskich winnic!

2 / 10

Polska krajem winnic?

Obraz
© sxc.hu

Choć winorośl kocha słońce, a nienawidzi zimna i mrozów, także na terenie naszego kraju odnajdziemy jej plantacje. Uprawa na dużą skalę w klimacie umiarkowanym jest raczej nieopłacalna, ale kilku upartych miłośników wina od kilkunastu lat skutecznie obala mit, iż w Polsce winnice nie mają racji bytu. Zresztą nie jesteśmy wyjątkiem – plantacje znajdziemy także w krajach o jeszcze bardziej kapryśnym klimacie: w Danii, Irlandii czy Szwecji.

3 / 10

Lokalizacja

Obraz
© sxc.hu

Polskie plantacje ulokowane są głównie na południu - w najcieplejszych rejonach kraju: w województwach lubuskim, dolnośląskim i podkarpackim. Podstawą powodzenia jest odpowiednie położenie winnicy: najlepsze są stoki osłonięte od wiatru, o ekspozycji południowo-zachodniej, czyli odznaczające się największym możliwym nasłonecznieniem.

4 / 10

Odmiany

Obraz
© sxc.hu

Kluczem do sukcesu jest także wybór odpowiednich odmian winogron. Na przykład gatunki deserowe o dużych owocach wymagają zabezpieczenia przed mrozem. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się odmiany przerobowe o małych, słodkich gronach z soczystym miąższem. Na wina białe nadają się najlepiej gatunki, takie jak: Bianca i Muskat Odesskij, natomiast na wina czerwone: Leon Millet, czy Rondo.

5 / 10

Szlakiem polskich winnic

Obraz
© sxc.hu

Trunki powstające w rodzimych winnicach nie są dostępne w sklepach. Żeby przekonać się jak smakuje polskie wino, proponujemy wyruszyć w wakacyjną podróż szlakiem winnic. Ponieważ większość plantacji prowadzonych jest nie przez rolników, ale prawdziwych pasjonatów, poza degustacją możemy liczyć na ciekawą opowieść i garść informacji.

6 / 10

Winnica Jaworek

Obraz
© sxc.hu

Winnicę Jaworek znajdziemy w zabytkowym folwarku w miejscowości Miękini (woj. dolnośląskie), w sąsiedztwie XVIII wiecznego pałacu. Została założona w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworek. Na obszarze 23 ha rośnie blisko 40 odmian winorośli. W 2009 roku oddano do użytku stylową Salę Degustacji z zabytkowym piecem, gdzie goście mogą skosztować pierwszego od pięciu wieków śląskiego wina.

7 / 10

Winnica Golesz

Obraz
© sxc.hu

Ponad 25-letnią historią może pochwalić się winnica Golesz w Jaśle. Na powierzchni 1,5 ha uprawianych jest ok. 5000 krzewów winorośli. Podstawową działalnością gospodarstwa, jest realizowany od kilkunastu lat program testowania nowych odmian pod kątem przydatności do polskich warunków klimatycznych. Nowe, obiecujące odmiany są sprowadzane z różnych zagranicznych placówek badawczych głównie z Węgier, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Czech, Niemiec, USA i Kanady.

8 / 10

Winnica Miłosz

Obraz
© sxc.hu

Malowniczo położona wśród wzgórz Winnica Miłosz w Łazie (koło Zaboru) nawiązuje do przedwojennych tradycji samej osady oraz historii winiarstwa zielonogórskiego. Tutaj właśnie znajdziemy charakterystyczne stare odmiany winorośli takie jak Pinot Noir, Pinot Blanc czy Müller Thurgau, ale także nowsze - między innymi Malverina, Devin, Zweigeltrebe, Alibernet czy Dornfelder. Winnica zajmuje dwie działki o łącznej powierzchni 4,5 ha oraz dysponuje budynkiem, w którym przyjmowani są goście i odbywają się degustacje.

9 / 10

Winnica Kinga

Obraz
© Winnica Kinga

W malowniczym województwie lubuskim, w otoczeniu lasów, rzek i jezior, położona jest winnica Kinga. Niedaleko Nowej Soli, w miejscowości Stara Wieś uprawia się ponad 40 odmian winorośli. Winnica zbiera owoce deserowe z 2500 krzewów oraz, z coraz większym powodzeniem, produkuje wino z 2000 krzewów moszczowych.

10 / 10

Winnica Maria Anna

Obraz
© sxc.hu

Teren, na którym położona jest Winnica Maria Anna ma powierzchnię 11 ha i znajduje się w północnej części powiatu strzyżowskiego, a dokładnie w miejscowości Wyżne (gmina Czudec) w województwie podkarpackim. Na terenie winnicy uprawianych jest 12 odmian winorośli, wśród których wino białe reprezentowane jest przez szczepy między innymi: Chardonnay, Bianka, a wino czerwone przez: Pinot Noir i Regent.

winojaworekpodkarpackie
Komentarze (0)