Trwa ładowanie...
d4enrky

Szrenica

Największe atrakcje
Szrenica
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Szrenica jest szczytem górskim na południe od Szklarskiej Poręby o wysokości 1362 metrów powyżej poziomu morza i wspaniałym punktem widokowym na całą okolicę. Tuż pod szczytem wzniesienia usytuowana jest klimatyczna stacja meteorologiczna i Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szrenica – pogoda

Okolice Szklarskiej Poręby charakteryzuje dość specyficzny mikroklimat, najbardziej szczególny na samej Szrenicy. Wynika to z tego, że Karkonosze leżą z dala od ciepłych wiatrów fenowych z południa. Pogoda jest więc tutaj najbardziej zbliżona do alpejskiej, z bardzo dużą wilgotnością, co jest szczególnie widoczne jesienią i zimą. Najbardziej mokre miesiące na szrenicy to czerwiec i maj, kiedy pada zdecydowanie najwięcej.

Średnie dobowe temperatury na Szrenicy są niższe niż w Tatrach, a zimy zdecydowanie bardziej śnieżne oraz mroźne (najchłodniejsze są styczeń i luty). Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego z Wodospadem Kamieńczyka często występuje szadź (szreń – stąd pochodzenie nazwy szczytu).

Śnieg i lód osiadają na drzewach, krzakach, skałach i piękny krajobraz staje się jeszcze bardziej malowniczy. Być może jednak wprowadzona urzędowo w 1949 roku nazwa Szrenica jest skutkiem porastających gołoborze porostów, o żółtawej oraz zielonkawej barwie, wyglądających już z dosyć niewielkiej odległości jak szron.

Szrenica – szlaki

Masyw Szrenicy buduje granit karkonoski, tworzący grupki skałek i liczne rumowiska, zwłaszcza na zboczu wschodnim góry. Znajdziemy tutaj kilka szlaków turystycznych, m.in. czerwony z górnej części Szklarskiej Poręby czy czarny z górnej stacji kolei. Zielonym szlakiem okrążymy Szrenicę od strony północnej, wyruszając z Jakuszyc, natomiast Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej w kierunku Przełęczy Okraj ze Szrenicy, oznakowana na czerwono, prowadzi Śląskim Grzbietem na wschód.

Wyciąg na Szrenicę

W 1962 roku uruchomiono popularną obecnie kolejkę krzesełkową w Szrenicy, dwuosobową i dwuodcinkową. Od 2010 roku można natomiast przejechać się sześcioosobowym wyciągiem Karkonosz Express na Świąteczny Kamień.

Na północnych stokach Szrenicy bardzo popularne jest przede wszystkim narciarstwo zjazdowe. W centrum narciarstwa turystom udostępnia się interesujące trasy zjazdowe, a także nartostrady. Ich naśnieżenie sztuczne sięga aż 98 proc., dzięki czemu nic nie jest w stanie zaskoczyć narciarzy. Polecamy późne zjazdy na sztucznie oświetlonej trasie o wdzięcznej nazwie Puchatek.

Szrenica – schronisko

Szrenica to także kilka schronisk:

  • Schronisko Szrenica, na samym szczycie wzniesienia.
  • Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej, nieco niżej.
  • Schronisko Kamieńczyk, u podnóża Szrenicy.
  • Schronisko Vosecka Bouda, usytuowane już w Czechach, w kierunku południowym od skałki Twarożnik.
Szrenica
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 4 h 54 min jazdy; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 2 h jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

Zależnie od sekcji za przejazd kolejką linową zapłacimy od 16,5 zł do 36 zł (bilet normalny) bądź od 10 zł do 28,5 zł (bilet ulgowy). Bilety grupowe są zdecydowanie tańsze.

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 482 km; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 130 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enrky
d4enrky
d4enrky