Wczasy w polskich górach - największe atrakcje Szklarskiej Poręby
Szklarska Poręba to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wysokości 440-886 m.n.p.m. Od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą ( 1362 m npm ), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem ( 1058 m npm ) i Czarną Górą ( 965 m npm ), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej. Alpejski klimat pozwala na regencję sił, a położenie na styku gór zapewnia bliskość unikatowej w Europie przyrody i niepowtarzalnych krajobrazów. Jakie atrakcje oferuje Szklarska Poręba?
Dzięki tanim liniom i promocjom lotniczym zagraniczne wakacje stają się dla Polaków coraz bardziej atrakcyjne cenowo, mimo to większość rodaków stawia na wczasy w kraju. Bałtyckie plaże pękają w szwach, a w nadmorskich kurortach trudno o wolne pokoje. Podobnie jest w górach. Tłumy turystów szturmują Zakopane i tatrzańskie szlaki. Dla tych, którzy są spragnieni ciszy i spokoju mamy alternatywę - Szklarską Porębę. Miasto, przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej, stanowi doskonałą bazę wypadową, nie tylko na górującą nad nim Szrenicę. Alpejski klimat pozwala na regenerację sił, a położenie na styku gór zapewnia bliskość unikatowej w Europie przyrody i niepowtarzalnych krajobrazów. Jakie atrakcje oferuje Szklarska Poręba?
Źródło: www.szklarskaporeba.pl/ if/pw
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Wodospady Kamieńczyka
To najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach - jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Ma ok. 100 m długości, a jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Obok funkcjonują schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka". Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej produkcji _ „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” _.
Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (GSS) – od węzła szlaków Szklarska Poręba-centrum ul. Sikorskiego lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica"
Ceny biletów: 5 zł normalny, 2,50 zł ulgowy.
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Muzeum Mineralogiczne
W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów sprzed milionów lat.
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Szrenica
Szrenica to górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy *o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa *Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica. Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie, a wierzchołek pokryty jest granitowym gołoborzem. Mimo iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki śniegowe takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m., co wybitnie sprzyja funkcjonowaniu dobrej infrastruktury narciarskiej. 20 km nartostrad na zboczach oraz cały zespół wyciągów od lat przyciąga do *Szklarskiej Poręby *amatorów białego szaleństwa. Szrenica jest również rewelacyjnym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Obok ciekawe grupy skalne - Końskie Łby, Szronowiec, Trzy Świnki.
Dojście: szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub dla mniej wytrwałych wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Północne i wschodnie zbocza Szrenicy trawersuje szlak zielony z Hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem.
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Zakręt Śmierci
Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180 stopni). Roztacza się stąd wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Miejsce nazywane jest Zakrętem Śmierci ze względu na liczne wypadki samochodowe, spowodowane przez niezachowujących należnej ostrożności kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.
Dojście: ul. Buczka, Dworcowa, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Śnieżne Kotły
Dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi są rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy, między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł łącznie z Małym Kotłem stanowią ścisły rezerwat przyrody.
Dojście: Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. "Ścieżka nad reglami".
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Muzeum Energetyki
W Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie - mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej - można zobaczyć i dotknąć urządzeń wykorzystywanych niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Znaleźć można tu wszystko, co związane było i jest z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka I stopnia, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Można je zwiedzać tylko w sezonie letnim (najczęściej od czerwca do września).
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Astrościeżka w Izerach
Niebywała atrakcja dla turystów i miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba powstała w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach przy Stacji Turystycznej ORLE. W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba zbudowana została „astrościeżka” – model układu słonecznego. Każdy z jej elementów stworzony został z innego rodzaju skały, pochodzącej z Dolnego Śląska. Trasa jest zarazem lekcją z astronomii i geologii. Jak piszą autorzy pomysłu w serwisie Izera-Darsky.eu, cechą charakterystyczną izerskiej ścieżki dydaktycznej jest jej zlokalizowanie w górach. Dzięki temu turyści nie tylko poznają cenną przyrodę wyjątkowego miejsca w Sudetach, jakim jest dolina górnej Izery, ale również wzbogacą swoją wiedzę o Wszechświecie.
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Krucze Skały
Okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej znajduje się na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie. Na Kruczych Ska łach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska "Quasar". Pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym.
Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego) potem ul. Mickiewicza
Atrakcje Szklarskiej Poręby - Chybotek
Chybotek to już od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna składa się z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m, wsparty w dwóch miejscach, daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt nazywany był także „Misą cukru”. Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.
Dojście: od szlaku niebieskiego. W pobliżu Złoty Widok i Grób Karkonosza.
Źródło: www.szklarskaporeba.pl/ if/pw