Trwa ładowanie...
doeg6vf

Szyndzielnia (Bielsko-Biała)

Największe atrakcje
Szyndzielnia (Bielsko-Biała)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Kolej linowa Szyndzielnia prowadzi z dzielnicy Bielska-Białej na szczyt Szyndzielnię (1028 m n.p.m.) znajdujący się w Beskidzie Śląskim w granicach miasta.

Kolej linowa Szyndzielnia – informacje ogólne

Kolej linowa Szyndzielnia została uruchomiona 21. grudnia 1953 roku. Dolna stacja znajduje się w dzielnicy Olszówka w Bielsku-Białej na wysokości 509,72 m.n.p.m. Kolej linowa Szyndzielnia jest pierwszą koleją gondolową wybudowaną w Polsce oraz drugą koleją gondolową działającą w polskich górach. Poza nią jest również kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka i kolej gondolowa Stóg Izerski.

Na szczycie Szyndzielnia znajduje się górna stacja (958,85 m n.p.m.) pełniąca funkcję poczekalni, w której jest mała restauracja oraz ekspozycja prezentująca gondole dawniej wykorzystywane do przewozu osób.

Obecnie pod dolną stację kolei linowej Szyndzielnia jeździ darmowy autobus w soboty, niedziele i święta co 15 minut spod Zakładu Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego (ZAID) znajdującego się przy Alei Armii Krajowej 220.

Kolej linowa Szyndzielnia - gondole

Gondole zostały zrobione przez austriacką firmę Girak, która zmodernizowała kolej w 1995 roku. Kolejna przebudowa była na przełomie 2016/2017 roku. Do dyspozycji zwiedzających są 32 nowoczesne przeszklone gondole o wysokości 2 m. Gondole zostały przystosowane również do przewożenia wózków i transportu osób niepełnosprawnych. Poza gondolami turystycznymi kolej dysponuje dwiema gondolami technicznymi. Na jednym torze może znajdować się maksymalnie 16 gondoli, które łącznie mieszczą 96 osób, ponieważ do jednej gondoli może wejść 6 osób.

Czas przejazdu gondolą wynosi 6 minut.

Kolej linowa Szyndzielnia – wieża widokowa

Inicjatorem wybudowania wieży widokowej na Szyndzielni był dyrektor ZAID Janusz Kisiel. Jednak projekt w 2009 roku z różnych przyczyn nie został wdrożony. Idea ponownego postawienia wieży pojawiła się w 2014 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się 14. sierpnia 2015 roku.

Wieża widokowa na Szyndzielni ma wysokość 18 m. Do przejścia jest 120 stopni. Z tarasu można podziwiać panoramę Bielska-Białej oraz Beskidu Śląskiego.

Kolej linowa Szyndzielnia – dojazd

Dla turystów, którzy przyjeżdżają samochodami został wybudowany duży parking zlokalizowany 1400 metrów od stacji dolnej. Koszt postoju samochodu wynosi 5 pln, niezależnie od czasu parkowania.

Do stacji dolnej dojeżdżają również dwa autobusy w kierunku Szyndzielnia – nr 8 oraz nr 7 (latem).

Kolej linowa Szyndzielnia – szlaki

Poza koleją linową Szyndzielnia na szczyt prowadzą również piesze szlaki:

  • szlak czerwony – z Cygańskiego Lasu znajdującego się w Parku Ludowym w Bielsku-Białej przez Dębowiec oraz Cuberniok. Trasa przejścia wynosi 2 godziny 30 minut;
  • szlak żółty – z Bielska-Białej przez Kozią Górę. Trasa przejścia wynosi 2 godziny 30 minut;
  • szlak zielony – z Olszówki Górnej przez Dębowiec. Trasa przejścia wynosi 2 godziny;
  • szlak żółty – prowadzący z Wapienicy. Trasa przejścia wynosi 1 godzinę 30 minut;
  • szlak czerwony – prowadzący z Klimczoka. Trasa przejścia wynosi 45 minut.

Na wysokości 1001 m.n.p.m. znajduje się duże schronisko turystyczne oraz ogród zrobiony z kamieni, ziemi oraz skał tzw. alpinarium.

Szyndzielnia (Bielsko-Biała)
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 9 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Kolejka jeździ co pół godziny:
- poniedziałek - 10.00 - 19.30
- pozostałe dni tygodnia oraz święta - 9.00 - 19.30

Ceny biletów

- przejazd w dwie strony - bilet normalny 25 pln; bilet ulgowy 18 pln
- przejazd w jedną stronę - bilet normalny 18 pln; bilet ulgowy 14 pln
- wieża widokowa - 4 pln

Orientacyjna odległość

349 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf
doeg6vf
doeg6vf
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj