Trwa ładowanie...
d238x4o

Beskid Śląski

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: faxepl

Beskid Śląski jest częścią Zachodnich Karpat i szalenie popularnym regionem na wczasy przez cały rok. Specyficzna wilgotność czystego powietrza w połączeniu z dużą ilością słonecznych dni sprawia, że region szeroko polecany jest jako wsparcie zdrowia po przebytych schorzeniach serca czy dróg oddechowych, a nawet w przypadku chorób nerwowych.

Beskid Śląski – pogoda

Pogodę Beskidu Śląskiego nieustannie kształtuje przede wszystkim powietrze polarno-morskie, napływające głównie z kierunku zachodniego. Opady są tutaj dosyć duże i mogą dochodzić nawet do 1200 milimetrów w skali roku. W wyższych partiach gór opadów jest natomiast mniej niż niżej i występują jednorazowo. Istebna to miejscowość z mniejszą ilością opadów dzięki zdecydowanie mniejszej ilości zachodnich wiatrów. Zaśnieżenie zimą w Beskidzie Śląskim jest bardzo obfite. Ciekawym lokalnym zjawiskiem jest wiosenny oraz jesienny wiatr halny, odczuwany tutaj nieco słabiej, gdyż zatrzymuje się na masywach skalnych.

Przeciętna dobowa temperatura roczna to 8,5°C w dolinach i 5,4°C w wyższych partiach górskich. Oczywiście im wyżej w Beskidzie Śląskim, tym niższa temperatura powietrza, co jest szczególnie widoczne ku południowemu-wschodowi. Najwyższe temperatury w Beskidzie Śląskim notuje się w lipcu, najchłodniejszy jest styczeń. Zimy są w miarę łagodne, co zawdzięczamy zjawisku inwersji temperatury w Beskidzie Śląskim.

Beskid Śląski – miasta i atrakcje

Główne miejscowości turystyczne Beskidu Śląskiego to:

  • Wisła, perła Beskidu Śląskiego, miasto Adama Małysza, usytuowana przy Baraniej Górze, drugim co do wysokości najwyższym szczycie regionu. Koniecznie trzeba tutaj zobaczyć skocznię narciarską w Wiśle-Malince, dziewiętnastowieczny Pałacyk Myśliwski Habsburgów, Zamek w Wiśle z hotelem, pełniący funkcję Rezydencji Prezydenta RP, Chatę Kocyanów, obecne Muzeum Beskidzkie, Muzeum Adama Małysza. Warto przejść się do amfiteatru w Parku Kopczyńskiego, a także deptakiem, Rynkiem z Domem Zdrojowym, Alejką Podań i Legend, Bulwarem Księżycowym, udać się na spacer ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą oraz nad liczne wodospady (m.in. w Wiśle Czarne) i Jezioro Czerniańskie.
  • Szczyrk, klimatyczne miasteczko na półkilometrowej wysokości nad poziomem morza w dolinie Żylicy i narciarska stolica kraju z doskonałą bazą noclegową. Polecamy odwiedzenie reprezentacyjnego deptaka miejskiego Ścieżka nad Żylicą, drewnianego Kościoła Świętego Jakuba Apostoła, Sanktuarium Maryjnego „Na Górce”, wielu jaskiń (np. Lodowej czy Salmopolskiej), Chaty w dechę, swoistego muzeum i skansenu.
  • Ustroń, u wylotu doliny Wisły, piękna miejscowość wypoczynkowa z Muzeum Regionalnym i Izb Regionalnych, Leśnym Parkiem Niespodzianek, stworzonym w naturalnym środowisku, stawem kajakowym, parkami linowymi i organizowanymi całorocznymi kuligami. Znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji dla narciarzy, szlaków turystycznych, rowerowych i spacerowych oraz ładnych świątyń. To z Ustronia pochodzą Piotr Żyła i Edward Gierek.
  • Bielsko-Biała ze średniowiecznym Starym Miastem, Rynkiem w centrum Wzgórza Miejskiego z fontanną Neptuna, z Katedrą Świętego Mikołaja, Zamkiem Książąt Sułkowskich, Szynodzielnią, na którą wjeżdża kolejka. Warto tutaj zobaczyć także zaporę na Wapienicy, Studio Filmów Rysunkowych, prestiżowy Teatr Lalek Banialuka z 1947 roku, a także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia oraz Marcina Lutra.

Beskid Śląski – lokalne potrawy

Podczas pobytu w Beskidzie Śląskim, warto stołować się w niewielkich, przytulnych zajazdach czy karczmach regionalnych, nie nastawionych na dużą ilość klientów, gdzie zawsze gotuje się ze świeżych, lokalnych produktów. Silne wpływy kuchni śląskiej łączą się tutaj odczuwalnie z tradycjami łowieckimi i zamiłowaniem do rybołówstwa.

Co zjeść i wypić w Beskidzie Śląskim?

Beskid Śląski
Przykładowe ceny

- Karnet narciarski w Wiśle: na 1 dzień 65 i 55 zł, na 6 dni 280 i 255 zł;
- karnet narciarski w Szczyrku: na 1 dzień 85 i 60 zł, na 6 dni 318 i 220 zł;
- bilet na przejazd wyciągiem krzesełkowym Wisła-Malinka: w 1 stronę 4 zł, 70+ 3 zł;
- bilet na Snow Fest w Szczyrku: na 1 dzień 100 zł, karnet 180 i 140 zł;
- sauna: od 15 zł za pół godziny;
- nocleg na Zamku w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle dla 2 osób ze śniadaniem: 220 zł;
- śniadanie z gorącym napojem: od 15 zł;
- malutki oscypek: od 2 zł;
- kwaśnica lub bigos: od 10 zł;
- jednodaniowy obiad: od 16 zł.

Komunikacja

Autobusy, busy, kolej, taksówki

Co warto zjeść i wypić

- Kwaśnicę na żeberku.
- Żurek.
- Kubusz.
- Kociołek zbójnicki.
- Placki po zbójnicku.
- Polędwiczki wieprzowe.
- Golonkę.
- Beskidzką jagnięcinę.
- Udźca baraniego.
- Pstrąga górskiego.
- Owczy jogurt.
- Owczy ser.
- Lokalne sery: oscypki, bryndzę, ser gazdowski, redykołkę.
- Miodulę.

Położenie

Południowa Polska, część Beskidów Zachodnich

Wiza/paszport

Nie jest wymagana

Orientacyjna odległość

Do Wisły od: Warszawy: 380 km, międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 157 km, międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 126 km; do Szczyrku od: Warszawy: 366 km, międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 131 km, międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 78 km

Czas lotu / jazdy samochodem

Do Wisły od: Warszawy: 4 h 19 min jazdy, międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 2 h jazdy, międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 1 h 37 min jazdy; do Szczyrku od: Warszawy: 4 h 9 min jazdy, międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 31 min jazdy, międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 1 h 4 min jazdy

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238x4o
d238x4o
d238x4o