ycipk-11q7qu

Tarnów - jedno z najmniej docenianych miast w Polsce

Położony nad Białą i Dunajcem Tarnów to drugie pod względem liczby ludności miasto województwa małopolskiego. Zobaczymy tu miejsca będące świadectwem wielowiekowej historii miasta, która sięga czasów piastowskich. Jakub Porada wybrał się m.in. na cmentarz żydowski i dowiedział się, jak wytwarza się tarnowskie korale.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tarnów - jedno z najmniej docenianych miast w Polsce
(© stonik/Fotolia)
ycipk-11q7qu

Stare Miasto w Tarnowie nazywane jest "perłą polskiego renesansu". Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice w większości wzniesione w XVI - XVIII wieku. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami. Centralnym punktem starówki jest ratusz wybudowany w połowie XIV wieku. Pierwotnie gotycką budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego. Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Jej grzebień zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.

W Tarnowie warto także zobaczyć Most Zakochanych, który przebiega nad potokiem Wątok, łącząc ulicę Szewską i Przesmyk w Tarnowie. Jest integralną częścią odnowionych bulwarów wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej, które po renowacji stały się wizytówką miasta. Został otwarty w 2013 roku i jest jednym z elementów ścieżki dla zakochanych. Most stał się bardzo szybko popularny wśród par, które zostawiają tutaj kłódki jako symbol wiecznej miłości.

ycipk-11q7qu

Co ciekawe, Tarnów jest najcieplejszym miejscem w Polsce. Do takich ustaleń doprowadziły długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku. O tak niezwykłych warunkach termicznych, oprócz położenia geograficznego, decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny. Dzięki temu Tarnów może poszczycić się najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Czas trwania metrologicznego lata wynosi aż 118 dni.

if/udm

ycipk-11q7qu
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-11q7qu

ycipk-11q7qu
ycipk-11q7qu