Trwa ładowanie...
d3kog1f

Tate Modern

Największe atrakcje
Tate Modern
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Tate Modern to brytyjskie muzeum sztuki współczesnej znajdujące się w Londynie. Jest częścią kompleksu Tate, w skład którego wchodzą również Tate Britain, Tate St Ives oraz Tate Liverpool. Znajduje się w Southwark, nieopodal Millenium Bridge i Globe Theatre, nad brzegiem Tamizy.

Tate Modern – najważniejsze informacje

Tate Modern mieści się w dawnej elektrowni Bankside, która została zaprojektowana przez Gilesa Gilberta Scotta i powstawała w dwóch etapach w latach 1947–1963. Zamknięto ją w 1981 roku, ale południowe skrzydło (z transformatornią) pełni swoją pierwotną funkcję do dziś. Muzeum ma swoją siedzibę w Bankside od roku 2000 (przekształcanie budynku na potrzeby placówki muzealnej rozpoczęło się w 1995 roku i pochłonęło 134 miliony funtów).

Charakterystycznym elementem architektonicznym Tate Modern w Londynie jest centralnie ustyuowany komin. Budynek po gruntownej przebudowie w 2016 roku wzbogacił się także o nową, imponującą część – piramidalny dziecięciopiętrowiec The Switch House, na szczycie którego stworzono taras widokowy. Służy on przede wszystkim do prezentacji tzw. sztuki żywej: performansów, projektów audiowizualnych, spektakli teatru eksperymentalnego.

Tate Modern Gallery – kolekcja

Tate Modern jest jednym z największych muzeów sztuki współczesnej na świecie. W swojej kolekcji ma dzieła sztuki brytyjskiej datowane od 1900 roku oraz prace twórców spoza Wielkiej Brytanii. Należy do głównych atrakcji Londynu. W 2018 roku przyciągnęło 5,8 miliona turystów.

W Tate Modern można oglądać eksponaty wpisujące się w takie nurty, jak np. futuryzm, abstrakcjonizm, ekspresjonizm, surrealizm, minimalizm, kubizm oraz pop-art. W kolekcji muzeum znajdują się prace m.in.:

 • Pabla Picassa,
 • Henriego Matisse'a,
 • Andy'ego Warhola,
 • Salvadora Dalego,
 • Roya Lichtensteina,
 • Jacksona Pollocka.

Zwiedzając Tate Modern Gallery, można również trafić na polskie akcenty. Do tej pory w brytyjskim muzeum sztuki współczesnej wystawiano dzieła Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki, prezentowano również filmy reżysera Artura Żmijewskiego.

W głównej części budynku znajduje się pięć kondygnacji:

 • kondygnacja 0 – Hala Turbin o wysokości 35 metrów (wystawy czasowe),
 • kondygnacja 1 – kino, sale multimedialne, kawiarnia, sklep,
 • kondygnacja 2 – Boiler House/Natalie Bell (ekspozycje stałe),
 • kondygnacja 3 – Switch House/Len Blavatnik (wystawy czasowe; przejście kładką do The Switch House),
 • kondygnacja 4 – Boiler House/Natalie Bell (ekspozycje stałe).

Do Tate Modern można dostać się aż pięcioma wejściami zlokalizowanymi z różnych stron muzem.

Jak dojechać do Tate Modern?

Dojazd do Tate Modern jest możliwy wieloma środkami transportu: autobusem, metrem, koleją, a nawet promem. Jeśli chodzi o autobusy, kursują tam linie: RV1, 381, N343, N381, 45, 63, 100, N63, N89 i 344. W bliskim sąsiedztwie Tate Modern znajdują się przystanki Southwark Street, Blackfriars Bridge i Southwark Bridge.

Aby dostać się go Tate Modern Gallery metrem, należy wybrać linie Jubilee, Nothern, District, Circle lub Central (przystanki Southwark, London Bridge Underground Station, St. Paul's, Blackfriars).

Przystanki kolejowe znajdują się w nieco dalszej odległości od Tate Modern (0,5–0,7 mili). W okolice muzeum dojeżdżają linie Thameslink, Southeastern, Southern. Należy wysiąść na London Bridge lub Blackfriars. Z kolei promy London River Services dopływają na wybrzeże Bankside Pier.

Tate Modern
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Godziny otwarcia

– od niedzieli do czwartku: 10.00–18.00 (ostatnie wejście o 17.15),
– od piątku do soboty: 10.00–22.00 (ostatnie wejście o 21.15)

Ceny biletów

wejście bezpłatne (poza niektórymi wystawami)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kog1f
d3kog1f
d3kog1f