Trwa ładowanie...
tatry
01-01-2017 09:35

Tatry - rusza sezon narciarski na Kasprowym Wierchu

Po raz pierwszy w tym sezonie została uruchomiona trasa narciarska w Kotle z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową - to jedyna w Polsce trasa o charakterze alpejskim.

Tatry - rusza sezon narciarski na Kasprowym WierchuŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d4531r9

O uruchomieniu tras w rejonie Kasprowego Wierchu decydują komisyjnie władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), Polskich Kolei Linowych (PKL) oraz ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Warunkiem uruchomienia jest odpowiednio gruba pokrywa śnieżna zabezpieczająca chronioną prawem roślinność i umożliwiająca bezpieczne szusowanie na nartach. I właśnie z powodu - wciąż zbyt niskiej pokrywy śnieżnej nadal zamknięta jest druga trasa narciarska z Kasprowego Wierchu na Halę Goryczkową. - Naszym priorytetem zawsze jest ochrona tatrzańskiej przyrody, dlatego wszystkie prace przygotowawcze do sezonu realizujemy w porozumieniu z władzami parku - mówi Marian Szewczyk, kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch.

Z uwagi na ochronę przyrody, sztuczne śnieżenie tras na terenie TPN jest zabronione, ale władze PKL chcą to zmienić. Obecnie finalizują raport środowiskowy, który ma na celu m.in. sprawdzenie czy punktowe dośnieżanie tras na Kasprowym Wierchu będzie miało negatywny wpływ na przyrodę. - Badania, które przeprowadziliśmy do tej pory wykazały, że z punktu widzenia ekologicznego nie byłoby problemu z dośnieżaniem stoku. Woda jest krystalicznie czysta i nie miałaby negatywnego wpływu na środowisko. Dośnieżanie mogłoby umożliwić otwarcie tras na Kasprowym Wiechu już w listopadzie - poinformował Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym prowadzi ze szczytu Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m) do Hali Gąsienicowej, gdzie zlokalizowana jest dolna stacja kolejki krzesełkowej. Z Hali Gąsienicowej można zjechać na nartach do Kuźnic nartostradą, ale obecnie, z uwagi nad zbyt małą ilość śniegu, nartostrada jest zamknięta. Trasa ma 1400 m długości i 400 m różnicy wzniesień.

Wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym został zmodernizowany w 2000 r. Kolejka może wywieść na szczyt w ciągu godziny 2 tys. 400 osób. Czas jazdy na szczyt wynosi 8 minut. Trasa posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na slalom i slalom gigant.

Źródło: PAP

d4531r9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4531r9