Teatr Massimo (Teatro Massimo)
Teatr Massimo jest jedną z największych atrakcji w Palermo. Teatro Massimo oferuje sztukę teatralną i operową na wysokim poziomie, a pomiędzy spektaklami można go po prostu zwiedzić.
Teatro Massimo to najsłynniejszy teatr operowy nie tylko w Palermo, ale i w całej Sycylii. Teatro Massimo to jednak nie tylko nazwa budynku teatru, ale także grupy teatralnej, która odgrywa rozmaite sztuki.
W Teatro Massimo wystawiane są na co dzień nie tylko sztuki operowe dla dorosłych, ale także dla dzieci. W teatrze Massimo regularnie można też posłuchać koncertów i podziwiać balet.
Teatr Massimo - charakterystyka
Widownia Teatro Massimo w momencie budowy była przewidziana na 3 tysiące miejsc, jednak obecnie teatr w Palermo jest w stanie zmieścić 1350 osób. Miejsca dla publiczności w teatrze Massimo podzielone są na 7 lóż, które wznoszą się nad nachyloną sceną, tworząc kształt podkowy.
Teatr Massimo - bilety
Ceny biletów do Teatro Massimo różnią się od rodzaju sztuki i miejsca, które zarezerwował widz. Przykładowo ceny biletów na sztukę „Makbet” wahały się od 18 do 100 euro. Droższe średnio o 25 procent są jednak ceny biletów na premierowe przedstawienia grane w teatrze Massimo w Palermo.
Teatr Massimo - zwiedzanie
Turyści, którzy nie są zainteresowani sztuką, a chcą zwiedzić Teatro Massimo, również mają taką możliwość. Teatr Massimo można zwiedzać codziennie w godzinach 9.30-18.00. Takie godziny zwiedzania Teatro Massimo nie dotyczą grupowych wycieczek, które mają możliwość obejrzenia teatru praktycznie w ciągu całego dnia. Przewodnicy po teatrze Massimo mówią w języku włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim.
Ceny biletów umożliwiających obejrzenie Teatro Massimo wynoszą 8 euro, z wyjątkiem osób przed 25 i po 65 roku życia, które zapłacą 5 euro, i dzieci do lat 6, które do Teatro Massimo mogą wejść za darmo.
Teatr Massimo - atrakcje
Najnowszą atrakcją Teatro Massimo jest dach opery, z którego można oglądać wspaniałą panoramę Palermo. Turystki, które planują wejść na dach Teatro Massimo powinny jednak wiedzieć, żeby nie zakładać w tym celu butów na wysokim obcasie. W drodze na dach Teatro Massimo nie przewidziano żadnych udogodnień dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim.
Na zewnątrz Teatro Massimo znajdują się wyrzeźbione przez Giusto Livę i jego synów popiersia najsłynniejszych włoskich kompozytorów, takich jak np. Giuseppe Verdi.
Teatr Massimo - historia
W 1864 roku, kiedy Sycylia wchodziła już w skład Zjednoczonych Włoch, w Palermo powstał plan budowy teatru operowego, który miał być wizytówką nowej epoki tego miasta. Zielone światło na powstanie teatru Massimo dał burmistrz Palermo, Antonio Starabbia, a międzynarodowy konkurs na budowę Teatro Massimo wygrał ostatecznie Giovanni Battista Filippo Basile, znany włoski architekt, który odpowiedzialny był także za odnowę katedry w w sycylijskim miasteczku Acireale.
Architekt nie dokończył jednak swojego dzieła, gdyż zmarł w 1891 roku, więc kontrolę nad budową Teatro Massimo przejął jego syn, Ernesto Basile. Ostateczny kształt gmachowi teatru Massimo nadał jednak inny architekt, Giovanni Rutelli, który przyłączył się do jego budowy w późniejszym okresie.
Teatr powstawał w latach 1874-1897, jednak między rokiem 1882 a 1890 prace nad konstrukcją teatru Massimo były całkowicie wstrzymane.
Czas lotu / jazdy samochodem | lot: 4h, jazda autem: 27 h |
Strefa czasowa | CET (UTC+1)/CEST (UTC+2) |
Waluta | Euro |
Godziny otwarcia | zwiedzanie: godz. 9.30-18.00 |
Ceny biletów | - na sztukę: od 18 do 100 euro. cena za - |
Orientacyjna odległość | 2 700 km |
Komentarze