Trwa ładowanie...
de5kwnx

Palermo

Największe atrakcje
Położenie:

północno-zachodnia część Sycylii, od strony Morza Tyrreńskiego

Strefa czasowa:

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta:

euro

East News
Źródło: East News, fot: East News

Palermo to największe i najsłynniejsze sycylijskie miasto. Turyści jeżdżą do Palermo ze względu na piękną pogodę, pyszne owoce morza i liczne atrakcje dla zwiedzających.

Palermo – najważniejsze informacje

Palermo leży na Sycylii, czyli największej wyspie Morza Śródziemnego, której jest stolicą. Palermo ulokowane jest dokładnie w północno-zachodniej części Sycylii, od strony Morza Tyrreńskiego.

Samo Palermo liczy 676 tysięcy mieszkańców, co czyni go najludniejszym miastem na Sycylii. Jednak istnieje również Metropolia Palermo, która poza miastem obejmuje swoim zasięgiem także okoliczne wsie i miasteczka, a liczy 1,2 miliona mieszkańców, co czyni ją piątą największą metropolią we Włoszech. Na mieszkańców Palermo mówi się po włosku Palermitani lub Panormiti, zaś po polsku – palermianie.

Palermo – kiedy warto lecieć?

Wczasy w Palermo warto zaplanować tak, aby trafić na odpowiadającą nam pogodę. Turyści, którzy preferują łagodne temperatury, powinni odwiedzić Palermo wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju, ewentualnie późnią jesienią, w listopadzie. Pogoda w Palermo sprzyja wówczas aktywności fizycznej, lecz wiosną nie uświadczymy wspaniałych miejscowych owoców, takich jak pomarańcze czy cytryny.

Jeśli jednak uwielbiamy upały, to powinniśmy zaplanować wakacje w Palermo na lipiec, sierpień, ewentualnie wrzesień. Wtedy temperatury w Palermo znacznie przekraczają 30 stopni, a woda w Morzu Śródziemnym jest bardzo ciepła.

Palermo – kuchnia

Jednym z najpopularniejszych deserów w Palermo jest granita, przygotowywana ze zmrożonego soku owocowego, ewentualnie kawy. Uznaniem w Palermo cieszy się miejscowy przysmak pasta con le sarde, czyli makaron z sardynkami. Zresztą ryby i owoce morza to rzecz, której trzeba spróbować, będąc w Palermo. Najlepsze restauracje serwujące ryby i owoce morza znajdują się blisko portu w Palermo.

Palermo – atrakcje

Palermo wyróżnia się kilkudziesięcioma pięknymi kościołami, które zbudowano w stylu gotyckim, barokowym i renesansowym, a także kilkoma pałacami. Warty odwiedzenia w Palermo jest też miejscowy ogród botaniczny, czyli Orto botanico di Palermo, który zajmuje powierzchnię 10 hektarów i jest pod tym względem największą atrakcją w całych Włoszech.

Palermo – komunikacja

Lotnisko międzynarodowe w Palermo znane jest jako Falcone-Borsellino Airport lub pod wcześniejszą nazwą Punta Raisi. W ciągu roku lotnisko w Palermo obsługuje ponad 5 milionów pasażerów i można do niego dolecieć praktycznie z każdego zakątka Europy.

Transfer z lotniska do centrum Palermo jest możliwy dzięki taksówkom, autobusom, pociągom i autom z wypożyczalni.

W Palermo istnieje port, który razem z portem w Messynie stanowi główny ośrodek morski na Sycylii. Dzięki niemu Palermo jest połączone szlakiem wodnym z takimi miastami jak np. Cagliari, Neapol i Tunis, do których kursują promy.

Również kolej w Palermo jest bardzo dobrze rozwinięta. Pociągiem z Palermo można więc dojechać do wszystkich najważniejszych miast na Sycylii, w tym oczywiście do Katanii czy Trapani oraz na Półwysep Apeniński, np. do Rzymu.

Natomiast po samym Palermo najlepiej przemieszczać się autobusami, które są najważniejszym publicznym środkiem transportu w tym mieście. Autobusy jeżdżące po Palermo to nowoczesne pojazdy, które obsługuje AMAT, czyli miejscowe przedsiębiorstwo komunikacyjne.

Palermo
Przykładowe ceny

- posiłek w niedrogiej restauracji: 10 euro;
- pół litra piwa: 3 euro;
- cappuccino: 1,4 euro;
- taksówki: 10 euro za trzaśnięcie drzwiami, 2 euro za przejechany kilometr
- bilet autobusowy: 1,4 euro

Komunikacja

Lotnisko Falcone-Borsellino obsługuje loty do Włoch, Europy i do USA. Pociągi jeżdżą do wszystkich najważniejszych miast na Sycylii i we Włoszech. Dobrze rozwinięta sieć autobusów w mieście. Ponadto w Palermo można wziąć taksówkę lub wypożyczyć auto.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2700 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5kwnx
de5kwnx
de5kwnx