Trwa ładowanie...

Tego nie wiedzieliście o Krakowie. Ciekawostki o mieście alchemików

Kraków to raj dla turystów z każdej części świata. Tłum przyjezdnych można zobaczyć tu o każdej porze roku. Przyciąga stary rynek, zabytkowy Kazimierz i szeroka oferta gastronomiczna. Miasto kryje jednak tajemnice, o których nie wszyscy wiedzą.

Wzgórze wawelskie kryje wiele mrocznych historiiWzgórze wawelskie kryje wiele mrocznych historiiŹródło: Adobe Stock, fot: Patryk Michalski
duymuzz
duymuzz

Nóż w sukiennicach

Turyści zwiedzający sukiennice, spoglądając w górę, mogą zobaczyć ciekawe zjawisko. To nóż wiszący na łańcuchu, w przejściu znajdującym się w krótszej osi budynku.

Dokładniej, jest to replika noża. A powodem zawieszenia artefaktu była legenda o dwóch braciach, którzy budowali Kościół Mariacki. Obaj byli dobrymi budowniczymi, lecz w pewnym momencie zaczęli rywalizować o to, kto wybuduje najwyższą wieżę. W pewnym momencie jeden z braci zabił drugiego i właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, replika narzędzia zbrodni wisi dziś w sukiennicach.

Kości przy wejściu do katedry

To nie koniec mrocznych tajemnic, które kryje w sobie Kraków. Przy zachodnim wejściu do katedry na Wawelu możemy bowiem zobaczyć wiszące kości. Według lokalnego folkloru, należą one do smoka wawelskiego. Przepowiednia mówi, że kiedy spadną z łańcucha, ludzkości grozi koniec świata. Jak jednak zbadano, w rzeczywistości są to kości trzech zwierząt: mamuta, nosorożca i wieloryba. Skąd się tam wzięły? Trudno ustalić, ale pierwsza wzmianka o nich pochodzi z XVI w., a ich zawieszenie miało z pewnością związek z wierzeniami, że wiszące kości chronią przed złymi mocami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Tajemnicze zgony i klątwa Kazimierza Jagiellończyka

Kraków to także miejsce kojarzone z alchemikami i magią. Dla miłośników zagadek ciekawa może być sprawa tajemniczych zgonów, które nastąpiły po otwarciu komory grobowej Kazimierza Jagiellończyka w 1973 r.

duymuzz

W ciągu 11 lat zmarło aż 19 badaczy, którzy podczas ponownego pogrzebu króla znajdowali się najbliżej krypty. Jak odkryto jakiś czas później, przyczyną były grzyby i bakterie, które przez blisko 500 lat, jakie minęły od pierwszego pochówku, wytworzyły się w wiekowym grobowcu.

Parada jamników w Krakowie

Choć Kraków przedstawiany jest przede wszystkim jako miasto historyczne, pełne magicznych historii, to wiąże się z nim także kilka zabawnych akcentów. Co roku odbywa się tutaj na przykład parada jamników, wydarzenie, które przyciąga miłośników psów z całego świata. Podczas imprezy jamniki przebierane są w różne stroje. Marsz jamników organizowany jest przez Radio Kraków, a psy, które biorą w nim udział, niewątpliwie wyróżniają się swoją stylizacją wśród innych przedstawicieli gatunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj