Trwa ładowanie...

Niedoceniane polskie miasto. Mówią, że jest "z piekła rodem"

Szukając inspiracji na podróże po Polsce, warto zwiedzić także mniej oczywiste miejsca. Będąc na Podkarpaciu, możemy zahaczyć o Tarnobrzeg, niedoceniane miasto, o którym mieszkańcy mówią, że jest "z piekła rodem".

Tarnobrzeg nazywany jest przez mieszkańców miastem "z piekła rodem"Tarnobrzeg nazywany jest przez mieszkańców miastem "z piekła rodem"Źródło: Adobe Stock, fot: CopyRights by Henryk Sadura Travel Photography
d3uiz8i
d3uiz8i

Zapach siarki w Tarnobrzegu

Jeśli coś można powiedzieć o Tarnobrzegu, to na pewno nie to, że jest to kolejne nudne miasteczko. Choć miejscowość liczy zaledwie nieco ponad 44 tys. mieszkańców, zdarzyło się tutaj co najmniej kilka dających do myślenia historii.

Miasto zostało założone w 1593 r., a jego nazwa nawiązuje do rodziny szlacheckiej, która je ufundowała – Tarnowskich. Jest duże pod względem obszarowym – jego granice sięgają aż do Sandomierza.

W latach pięćdziesiątych w Tarnobrzegu zaczęto wydobywać siarkę. Jej zapach czuć było w całym mieście, dlatego też mieszkańcy zaczęli określać miejscowość jako "miasto z piekła rodem". W roku 1991 r. problemem stała się tania siarka z odzysku, która zaburzyła koniunkturę, jednak nie złamało to ducha miasta – w miejscu wyrobiska powstało słynne Jezioro Tarnobrzeskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Odkąd mieszkają w Grecji, najbardziej tęsknią za polskimi... słodyczami

Cudowne miasto

Tarnobrzeg to miasto kontrastów. Zapach siarki, który pozostał w pamięci mieszkańców, jest dziś inspiracją do chwytliwych określeń, ale są także osoby, które jeżdżą do Tarnobrzegu po to, aby doświadczyć cudu. Bo cuda, według miejscowej legendy, działy się w tutejszym Klasztorze Dominikanów, pod obrazem Matki Boskiej. To tu, według legend, przywracano niegdyś życie zmarłym.

d3uiz8i

Co ciekawe, w Tarnobrzegu kobiety żyją najdłużej w Polsce. Ich średni wiek życia to 82,7 roku. Jak wskazuje raport GUS, dotyczy to tylko płci pięknej – mężczyźni mieszkający w Tarnobrzegu są pod względem długości życia na czwartym miejscu w Polsce i żyją przeciętnie 75,5 roku.

Paranormalny Tarnobrzeg

To nie koniec cudów w Tarnobrzegu. W 2012 do miasteczka masowo zaczęli zjeżdżać badacze zjawisk paranormalnych. W pobliskim lesie Kamionka miały bowiem pojawić się ślady, które wskazywać mogły na obecność UFO. Według świadków również drzewa miały łamać się na podobnej wysokości.

Wizyta gości z kosmosu do tej pory nie została potwierdzona, lecz badacze zjawisk paranormalnych nie ustają w poszukiwaniach. Jak twierdzą, rok hipotetycznej wizyty UFO miał zbiec się z czasem oddania do użytku Jeziora Tarnobrzeskiego...

d3uiz8i

Źródła: wikipedia.org, rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uiz8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uiz8i