Trwa ładowanie...
d1ada3u

Tel Awiw-Jaffa

Największe atrakcje
Tel Awiw-Jaffa
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Dzielnica Jaffa, nazywana również Yafo, to jeden z najstarszych portów na świecie, dzięki któremu Tel Awiw mógł się rozwinąć. W ostatnich latach Jaffo, podobnie jak cały południowy Tel Awiw, przeszła renowację, dzięki której stare, krętki uliczki i zabytkowe dziedzińce odzyskały dawną świetność i mogą uchodzić za najbardziej pożądane przez turystów miejsca w Tel Awiwie.

Tel Awiw-Jaffa – historia

Historia Jaffy jest bardzo długa. Mówi się nawet, że historia Jonasza połkniętego przez wieloryba wydarzyła się właśnie w Jaffie – jednym z najstarszych portów świata. Przez wieki nie tracił na ważności i aż do XIX w. port w Jaffie uchodził za główną drogę wejścia do Izraela. Kiedy żydzi z całego świata rozpoczęli masowy powrót do ojczyzny, to właśnie w Jaffie zaczęli się osiedlać. Szybko więc Jaffa stała się przeludniona. Pojawiły się też napięcia między ludnością żydowską i muzułmańską, w efekcie czego wyznawcy judaizmu zaczęli budować domy na obrzeżach Jaffy. W ten właśnie sposób miasto stale się rozrastało, aż powstał Tel Awiw.

Tel Awiw się rozwijał, a Jaffa podupadała. W dodatku wzrastały napięcia na tle religijnym, w wyniku których żydzi znów zaczęli opuszczać miasto. Dominacja muzułmanów przyczyniła się do tego, żeby Jaffę uznać za równorzędną jednostkę i zmienić nazwę miasta na Tel Aviv-Yafo.

Na szczęście od popadnięcia w ruinę Jaffo została uratowana dzięki intensywnym pracom renowacyjnym, jakie podjęto w tej części miasta. Trwają one nadal, ale efekty już są zauważalne. W 2011 r. otwarto np. Centrum Turystycznej Starej Jaffa udostępniające multimedialną wystawę, dzięki której można podziwiać architekturę Jaffy sprzed wieków.

Tel Awiw-Jaffa – zwiedzanie

Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć w Jaffie. Już sam specyficzny klimat tego miejsca, zwraca uwagę turystów. Żyją tutaj obok siebie muzułmanie i żydzi. Wąskie uliczki ze starymi kamienicami są ozdobione galeriami i wystawami prac artystycznych. W Jaffie działają najbardziej klimatyczne restauracje w całym Tel Awiwie. Jest tu także najsłynniejszy w mieści pchli targ, na którym można kupić antyki, rozmaite tkaniny, rzeźby, bibeloty i pamiątki.

Zwiedzając Jaffę warto też odwiedzić osławiony port. Ciągle jest wykorzystywany przez rybaków. Działa tutaj rynek portowy, wiele restauracji i kawiarni. Poza tym, z portu w Jaffie rozciąga się chyba najbardziej intrygujący widok na miasto: z jednej strony Jaffa, a z drugiej – nowoczesny Tel Awiw. Warto tu przyjść zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy ta niezwykle oryginalna panorama jest skąpana w pomarańczowo-czerwono-różowych promieniach słońca.

Jaffa, jako najstarsza część miasta, tworzy z nowoczesnymi budynkami centrum Tel Awiwu wyrazisty kontrast. Zwłaszcza, że w Jaffie właśnie działa jeden z najpopularniejszych pchlich targów w Tel Awiwie, na którym można się zaopatrzyć w antyki, rękodzieła i pamiątki.

Tel Awiw-Jaffa
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 40 min / 43 h

Strefa czasowa

IDT

Waluta

szekel (ILS) (prawie 1:1 z polskim złotym)

Godziny otwarcia

Centrum Turystyczne Starej Jaffy:
– zimą od niedzieli do wtorku i w soboty: 9:00 do 17:00, w piątki: 9:00 do 15:00
– latem od niedzieli do wtorku: 9:00 do 20:00, w piątek: 9:00 do 17:00

Ceny biletów

Centrum Turystyczne Starej Jaffy:
– bilet wstępu kosztuje 15–30 ILS
– "wycieczka audio" po starej Jaffie jest darmowa dla tych, którzy kupują bilet

Orientacyjna odległość

4 020 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ada3u
d1ada3u
d1ada3u