Trwa ładowanie...
dkxr6l1

Tel Awiw

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Tel Awiw leży u wybrzeża Morza Śródziemnego na równinie Szaron.

Strefa czasowa:

IDT

Waluta:

szekel (ILS) (prawie 1:1 z polskim złotym)

dkxr6l1
Panorama Tel Avivu w czasie burzy Pixabay.com

Tel Awiw jest miastem bardzo młodym, ale mającym sporo historii do opowiedzenia. Czasami bywa nazywany Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu ze względu na nowoczesność miasta. Tel Awiw powstawał wraz z osiedlającymi się w nim pierwszymi islamistami Europy, którzy wykupowali dla siebie kolejne kawałki ziemi. Początkowo rywalizował ze znajdującą się niedaleko arabską Jaffą, tworząc konkurencyjny port. Dzisiaj miasta połączyły się, a Jaffa stanowi jedną z najpiękniejszych dzielnic Tel Awiwu. Razem tworzą aglomerację zamieszkiwaną przez ponad 3 miliony ludzi.

Tel Awiw – atrakcje turystyczne

Tel Awiw uchodzi za najmłodszą metropolię na Bliskim Wschodzie, ale ma sporo historii do opowiedzenia, o czym świadczy mnogość muzeów działających w mieście. Dokumentują one zarówno żydowską historię Tel Awiwu (Museum of the Jewish Diaspora), jak i islamską (Eretz-Israel Museum). W poszukiwaniu historii miasta warto udać się także do jego najstarszej dzielnicy – Jaffa.

Jaffa stanowiła niegdyś osobne miasto, co do dzisiaj jest widoczne w odrębnej architekturze tego miejsca. Dzieje Jaffy w Tel Awiwie sięgają czasów starożytnych, a z tą najdawniejszą historią Jaffy można się zaznajomić np. w Muzeum Starożytności, które jest zlokalizowane w przepięknym miejscu – jednym z dwóch najlepszych punktów widokowych na miasto.

W tej dzielnicy Tel Awiwu można zobaczyć także jeden z najstarszych portów na całym świecie. Znajduje się on właśnie w Jaffie, a konkretnie w jej zachodniej części. Większość zabytków najstarszej dzielnicy Tel Awiwu rozmieszczona jest przy głównej ulicy – Jafata.

Prawdziwy charakter Tel Awiwu i jego smak możemy poznać na Bazarze Karmel. Dostaniemy tutaj najświeższe warzywa i owoce, a także mięso i pieczywo. Warto zapamiętać to miejsce, ponieważ zakupy na Bazarze Karmelowym są najprawdopodobniej najtańsze w mieście, a przy tym na małych straganach wzdłuż uliczek znajdziemy charakterystyczne dla Tel Awiwu produkty i wyposażymy się w pamiątki z podróży.

Zwiedzanie Tel Awiwu warto zakończyć na jednej z piaszczystych plaż w mieście. Ciągną się kilometrami i są bardzo dobrze zagospodarowane. Działają tutaj restauracje, miejsca rozrywki i place zabaw. Miłośnicy sportów wodnych mogą na plażach w Tel Awiwie wypożyczyć potrzebny sprzęt albo skorzystać z lekcji. Poza tym, widok na lazurowo-błękitne Morze Śródziemne wystarczy za najlepszą atrakcję.

Tel Awiw – lokalna kuchnia

Nikogo pewnie nie zdziwi, że najpopularniejszymi przysmakami w Tel Awiwie są kebab i falafel podawane z rozmaitymi sałatkami. Warto jednak skosztować lokalnych rarytasów takich jak np. pieczone, nadziewane pierożki borekas.

Tradycyjnej jemeńskiej kuchni możemy skosztować w dzielnicy Kerem HaTemanim. Tutaj serwuje się potrawy przygotowane według receptury sprzed kilkuset lat, np. zupę hilbehu z nasionami kozieradki i ziołami albo zhugu, czyli ostry sos z papryczek, kolendry i czosnku. Przysmak serwowany na śniadanie w Tel Awiwie to shakshuka, czyli jajka sadzone podawane w ostrym sosie pomidorowym.

Wśród lokalnych przysmaków Tel Awiwu warto wymienić także nalewkę etrogu przygotowywaną z cytronu. Cytron to owoc cytrusowy o bardzo ważnym znaczeniu w kulturze żydowskiej. Jest jednym z czterech symboli roślinnych Święta Szałasów, w trakcie którego Żydzi upamiętniają wędrówkę z Egiptu do Ziemi Obiecanej.

Kiedy warto lecieć do Tel Awiwu?

Najlepszy moment na odwiedzenie Tel Awiwu to wczesna wiosna. Izrael leży w rejonie klimatu śródziemnomorskiego, za sprawą którego zima w Tel Awiwie jest chłodna, wietrzna i deszczowa, a lato – suche i gorące. W okresie od kwietnia do maja pogoda w Tel Awiwie jest słoneczna, a temperatura nie przekracza 30 stopni.

Miłośnicy słońca, którym nie przeszkadza żar lejący się z nieba mogą również odwiedzić Tel Awiw latem. Między czerwcem a sierpniem robi się tutaj naprawdę gorąco, temperatury przewyższają 30 stopni, a na niebie nie ma ani jednej chmurki. Nieco komfortu przynosi jednak bryza z Morza Śródziemnego, która ułatwia znoszenie upału, dzięki czemu w Tel Awiwie nie czujemy się jak w piecu.

Jak dolecieć z Polski do Tel Awiwu?

Bezpośrednie loty z Polski do Tel Awiwu oferują linie LOT i EL AL. Na lotnisko Tel Awiw-Jafa dolecimy z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie w ok. 4 godziny. Bilety są co prawda dosyć drogie, ale tanie loty można upolować, szukając promocji. Wtedy zdarzają się bilety nawet za 390 zł w obie strony. Istnieje również możliwość połączenia lotniczego z przesiadką, np. w Budapeszcie, Wilnie czy Berlinie.

Tel Awiw
Przykładowe ceny

– butelka wody mineralnej 0,5l – 5,30 IST
– przejazd autobusem 6,50 – 6,90 IST
– butelka wina czerwonego/białego – 40-60 IST
– jedna porcja lodów w lodziarni – 11 IST
– dwa leżaki (2×12 IST) + parasol na plaży (6 IST) – 30 IST

Komunikacja

– miejska komunikacja autobusowa
– kolej

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

4 020 km

Lotniska
dkxr6l1
dkxr6l1
dkxr6l1
dkxr6l1