Trwa ładowanie...
dc6uf9c

Tel Awiw

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Tel Awiw leży u wybrzeża Morza Śródziemnego na równinie Szaron.

Strefa czasowa:

IDT

Waluta:

szekel (ILS) (prawie 1:1 z polskim złotym)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Tel Awiw jest miastem bardzo młodym, ale mającym sporo historii do opowiedzenia. Czasami bywa nazywany Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu ze względu na nowoczesność miasta. Tel Awiw powstawał wraz z osiedlającymi się w nim pierwszymi islamistami Europy, którzy wykupowali dla siebie kolejne kawałki ziemi. Początkowo rywalizował ze znajdującą się niedaleko arabską Jaffą, tworząc konkurencyjny port. Dzisiaj miasta połączyły się, a Jaffa stanowi jedną z najpiękniejszych dzielnic Tel Awiwu. Razem tworzą aglomerację zamieszkiwaną przez ponad 3 miliony ludzi.

Tel Awiw – atrakcje turystyczne

Tel Awiw uchodzi za najmłodszą metropolię na Bliskim Wschodzie, ale ma sporo historii do opowiedzenia, o czym świadczy mnogość muzeów działających w mieście. Dokumentują one zarówno żydowską historię Tel Awiwu (Museum of the Jewish Diaspora), jak i islamską (Eretz-Israel Museum). W poszukiwaniu historii miasta warto udać się także do jego najstarszej dzielnicy – Jaffa.

Jaffa stanowiła niegdyś osobne miasto, co do dzisiaj jest widoczne w odrębnej architekturze tego miejsca. Dzieje Jaffy w Tel Awiwie sięgają czasów starożytnych, a z tą najdawniejszą historią Jaffy można się zaznajomić np. w Muzeum Starożytności, które jest zlokalizowane w przepięknym miejscu – jednym z dwóch najlepszych punktów widokowych na miasto.

W tej dzielnicy Tel Awiwu można zobaczyć także jeden z najstarszych portów na całym świecie. Znajduje się on właśnie w Jaffie, a konkretnie w jej zachodniej części. Większość zabytków najstarszej dzielnicy Tel Awiwu rozmieszczona jest przy głównej ulicy – Jafata.

Prawdziwy charakter Tel Awiwu i jego smak możemy poznać na Bazarze Karmel. Dostaniemy tutaj najświeższe warzywa i owoce, a także mięso i pieczywo. Warto zapamiętać to miejsce, ponieważ zakupy na Bazarze Karmelowym są najprawdopodobniej najtańsze w mieście, a przy tym na małych straganach wzdłuż uliczek znajdziemy charakterystyczne dla Tel Awiwu produkty i wyposażymy się w pamiątki z podróży.

Zwiedzanie Tel Awiwu warto zakończyć na jednej z piaszczystych plaż w mieście. Ciągną się kilometrami i są bardzo dobrze zagospodarowane. Działają tutaj restauracje, miejsca rozrywki i place zabaw. Miłośnicy sportów wodnych mogą na plażach w Tel Awiwie wypożyczyć potrzebny sprzęt albo skorzystać z lekcji. Poza tym, widok na lazurowo-błękitne Morze Śródziemne wystarczy za najlepszą atrakcję.

Tel Awiw – lokalna kuchnia

Nikogo pewnie nie zdziwi, że najpopularniejszymi przysmakami w Tel Awiwie są kebab i falafel podawane z rozmaitymi sałatkami. Warto jednak skosztować lokalnych rarytasów takich jak np. pieczone, nadziewane pierożki borekas.

Tradycyjnej jemeńskiej kuchni możemy skosztować w dzielnicy Kerem HaTemanim. Tutaj serwuje się potrawy przygotowane według receptury sprzed kilkuset lat, np. zupę hilbehu z nasionami kozieradki i ziołami albo zhugu, czyli ostry sos z papryczek, kolendry i czosnku. Przysmak serwowany na śniadanie w Tel Awiwie to shakshuka, czyli jajka sadzone podawane w ostrym sosie pomidorowym.

Wśród lokalnych przysmaków Tel Awiwu warto wymienić także nalewkę etrogu przygotowywaną z cytronu. Cytron to owoc cytrusowy o bardzo ważnym znaczeniu w kulturze żydowskiej. Jest jednym z czterech symboli roślinnych Święta Szałasów, w trakcie którego Żydzi upamiętniają wędrówkę z Egiptu do Ziemi Obiecanej.

Kiedy warto lecieć do Tel Awiwu?

Najlepszy moment na odwiedzenie Tel Awiwu to wczesna wiosna. Izrael leży w rejonie klimatu śródziemnomorskiego, za sprawą którego zima w Tel Awiwie jest chłodna, wietrzna i deszczowa, a lato – suche i gorące. W okresie od kwietnia do maja pogoda w Tel Awiwie jest słoneczna, a temperatura nie przekracza 30 stopni.

Miłośnicy słońca, którym nie przeszkadza żar lejący się z nieba mogą również odwiedzić Tel Awiw latem. Między czerwcem a sierpniem robi się tutaj naprawdę gorąco, temperatury przewyższają 30 stopni, a na niebie nie ma ani jednej chmurki. Nieco komfortu przynosi jednak bryza z Morza Śródziemnego, która ułatwia znoszenie upału, dzięki czemu w Tel Awiwie nie czujemy się jak w piecu.

Jak dolecieć z Polski do Tel Awiwu?

Bezpośrednie loty z Polski do Tel Awiwu oferują linie LOT i EL AL. Na lotnisko Tel Awiw-Jafa dolecimy z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie w ok. 4 godziny. Bilety są co prawda dosyć drogie, ale tanie loty można upolować, szukając promocji. Wtedy zdarzają się bilety nawet za 390 zł w obie strony. Istnieje również możliwość połączenia lotniczego z przesiadką, np. w Budapeszcie, Wilnie czy Berlinie.

Tel Awiw
Przykładowe ceny

– butelka wody mineralnej 0,5l – 5,30 IST
– przejazd autobusem 6,50 – 6,90 IST
– butelka wina czerwonego/białego – 40-60 IST
– jedna porcja lodów w lodziarni – 11 IST
– dwa leżaki (2×12 IST) + parasol na plaży (6 IST) – 30 IST

Komunikacja

– miejska komunikacja autobusowa
– kolej

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

4 020 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc6uf9c
dc6uf9c
dc6uf9c