Trwa ładowanie...
d1tbe8d

Tivoli

Największe atrakcje
Położenie:

Środkowa część kraju, region Lazio, prowincja Rzym

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,24 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Tivoli to starożytny Tybur (nazwa etruska), ze śladami osadnictwa, pochodzącymi z IV wieku przed naszą erą, z trzech stron otoczony górami. Mieszkali tutaj najzamożniejsi Rzymianie, czego pamiątką pozostają okazałe wille i rezydencje. Tivoli stanowi niezwykle interesujący zespół zabytkowy, w doskonałym stanie, co przyciąga turystów, odwiedzających niedaleki Rzym.

Tivoli – pogoda

Tivoli jest przykładem klimatu umiarkowanie ciepłego. Zimowe opady są tutaj niewielkie, głównie w listopadzie, lata długie, suche i bardzo ciepłe. Średnia roczna dobowa temperatura wynosi 14,4°C, w najgorętszym lipcu przekracza 23°C. Tivoli można z powodzeniem zwiedzać również zimą – w najchłodniejszym styczniu także nie zmarzniemy przy przeciętnie 6,3°C.

Tivoli – zabytki

Tivoli charakteryzujemy krótko: zabytki, fontanny, ogrody. Co nie znaczy, że krótkie jest również zwiedzanie tego malowniczo położonego w górskiej okolicy, niezwykle zielonego miasta, które zamieszkuje 50 tysięcy Włochów.

  • Ruiny willi cesarza Hadriana (Villa Adriana), kompleks ogrodowo-pałacowy z systemem podziemnych korytarzy, w 1999 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono go w II wieku naszej ery, około 5 kilometrów od ścisłego centrum Tivoli. Z biegiem lat zmieniał właścicieli, był częściowo rozgrabiany i służył jako budulec dla mieszkańców. Znajdziemy tutaj teatr, pałac cesarski, stadion, termy, świątynię, a nawet sztuczną dolinę.
  • Villa d'Este, barokowy pałac i park z Aleją Stu Fontann, wzniesione z przepychem i kunsztem w połowie XVI wieku na krawędzi skalnej. Spaceruje się tutaj zacienionymi alejkami i relaksuje dźwiękami szumiącej wody.
  • Villa Gregoriana z 1826 roku, postawiona na polecenia Papieża Grzegorza XVI, z której widać Wielka Kaskadę, rzekę Aniene oraz pobliskie groty. Nie można zapominać o zwiedzeniu tutejszego ogrodu.
  • Zamek Rocca Pia.
  • Akropol ze świątyniami Westy oraz Sybilli.
  • Sanktuarium Herkulesa Zwycięskiego z II wieku przed naszą erą.
  • Freski w kościele św. Jana Ewangelisty.

Tivoli – lokalne potrawy

W Tivoli i okolicach je się dużo makaronów, serów, fasoli, popijając potrawy pysznym lokalnym winem. Ciekawostką jest, że kiedyś okoliczne miasta były tak gęsto zaludnione, że wprowadzano zakaz używania ognia do przygotowywania jedzenia w domu. Mieszkańcy Rzymu byli więc okresowo skazani jedynie na spożywanie zimnych dań.

Czego należy spróbować, będąc w Lazio?

  • Saltimbocca alla Romana – rzymskich sznycli cielęcych.
  • Carciofi alla Romana – karczochów po rzymsku.
  • Gelato di Ricotta alla Romana – lodów z ricotty.
Tivoli
Przykładowe ceny

- Bilet na teren ruin Villa Adriana: normalny 43 zł, ulgowy 29 zł, wejście bezpłatne poniżej 18. i powyżej 65. roku życia;
- bilet na teren Villa d'Este: normalny 47 zł z wystawami czasowymi, ulgowy 30 zł z wystawami, bez wystaw 34 i 17 zł;
- bilet na teren Villa Gregoriana: 21 i 10,5 zł;
- bilet kolejowy do Rzymu: 11 zł;
- porcja lodów: od 6,4 zł;
- cappuccino: od 13 zł.

Komunikacja

Taksówki, stacja kolejowa

Orientacyjna odległość

1290 km w linii prostej (najkrótszy lot do Rzymu poniżej 2 h), 1790 km samochodem (około 18 h jazdy)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tbe8d
d1tbe8d
d1tbe8d
d1tbe8d